HÁDZANÁRSKE NÁDEJE DUSLA SO STRIEBROM

Niekoľko dní po tom, čo sa oficiálne skončili majstrovské hádzanárske boje v žiackych súťažiach, niektoré kolektívy sa stretli opäť v súťažnom zápolení v Stupave v rámci otvorených majstrovstiev Slovenska žiačok a žiakov v kategóriách U – 10 a U – 12.

Ambiciózny hádzanársky klub Tatran Stupava (poznámka: v Stupave je veľký hádzanársky „boom“ nakoľko seniori vyhrali I. ligu mužov a v novom ročníku hádzanárskej Extraligy mužov ich budú môcť vidieť v majstrovskom zápolení aj šalianski hádzanárski priaznivci) v spolupráci so Slovenským zväzom hádzanej  privítal 52 hádzanárskych družstiev v kategórii chlapcov a dievčat.

Na jednej strane ma teší, hovorí jedna z lodivodov šalianskych mladších žiačok Andrea Šalatová, rod. Kostková (poznámka:  druhou trénerkou je Marcela Čamajová, rod. Vlčková (poznámka: obe boli nielen oporami šalianskeho Dusla, ale aj  reprezentačného kolektívu), že si môžeme v súťažnom zápolení na palubovke zmerať sily v s našimi českými susedmi, na druhej strane sa však môže vyhrať otvorené majstrovstvá Slovenska aj kolektív z Česka.“

Šalianske hádzanárske nádeje, ktoré skončili v majstrovskej súťaži v konkurencii 16 družstiev na vynikajúcom druhom mieste, keď ich predstihla iba rezerva MŠK Dunajskej Stredy (poznámka: v priebehu  súťažného ročníka nestratila ani bod) a „A“ družstvo MŠK odsunuli až na bronzovú pozíciu odchádzali do Stupavy s úmyslom potvrdiť svoje dobré výkony aj v celo slovenskej a medzinárodnej konkurencii.

Súboje v skupine sme neodštartovali podľa našich predstáv, bilancuje účinkovanie svojich zvereniek v skupine Andrea Šalatová, nakoľko sme sa hneď v úvode stretli s HC Zlín, ktorý v II. polčase rozhodol o svojom víťazstve. V ďalších dueloch vzhľadom k tomu, že do semifinále postupovali iba dve najlepšie družstvá zo „sedmičky“ a z toho dôvodu sme si už nemohli dovoliť väčšie zaváhanie, čo dievčatá aj splnili.  Vyhrali sme ďalšie štyri zápasy (poznámka: o . i. porazili sme aj MŠK Dunajskú  Stredu „A“, ktorá nakoniec vyhrala našu skupinu) a ani remíza s domácou Stupavou 15:15 nezmenila nič na tom, že sme zostali v boji o medailové umiestnenie.

Už samotný postup šalianskych hádzanárskych nádejí medzi štyri najlepšie kolektívy (poznámka: v oboch skupinách štartovalo 14 družstiev, v „B“ skupine aj Slávia Praha) bolo pekným úspechom, ale dievčatá ešte nepovedali posledné slovo. V semifinále na nich čakal prekvapujúci víťaz „B“ skupiny Strojár Malacky. Šalianske hráčky dirigované najlepšou strelkyňou družstva Radkou Šalatovou (poznámka: dcéra trénerky Andrei Šalatovej) však nadviazalo na dobré výkony z pred dvoch dní, vyhralo po nadšenom výkone nakoniec o gól a postúpilo do finále. Vzhľadom k tomu, že aj v druhom semifinále sa presadila Dunajská Streda „A“, ktorá porazila taktiež o gól hráčky Bemaca Prešov, potvrdilo sa, že skupina „A“ mala podstatne kvalitnejšie obsadenie. Vo finálovom súboji však mladý šaliansky kolektív už nemal sily zdolať svojho súpera, prehral dosť jednoznačne, ale aj tak si zaslúži za predvedené výkony počas šampionátu absolutórium.

Mladšie žiačky HK Slovan Duslo Šaľa ziskom striebra v konkurencii piatich družstiev, ktorých seniorské celky hrajú medzinárodnú WHIL nadviazali na úspechy seniorskej mužskej a ženskej hádzanej v Šali a potvrdili, že kvalitná „záloha“ rastie pravidelne aj pri šalianskom Váhu.

Výsledky  Duslo Saľa - skupina „A“:

Šaľa - Zlín 15:18 (Šalatová 10, Kormúthová 3, Póšová 2),

Šaľa - MŠK Dun. Streda  22:16 (Šalatová 10, Kormúthová 6, Póšová 2, Vinczeová 2, Csadiová 1, Čopjanová 1),

Šaľa - Stupava 15:15 (Šalatová 8, Bilavská 3, Csadiová 2, Honzová 1, Póšová 1),

Šaľa – Kolárovo  21:12 ( Šalatová 9, Kormúthová 4, Vinczeová 4, Kormanová 2, Osztényiová 1, Csadiová 1),

Šaľa – Bardejov 16:14 (Šalatová 4, Csádiová 3, Bilavská 2,  Vinczeová 2,  Póšová  2, Kormúthová 1, Osztényiová 1, Kormanová 1). Šaľa – Martin 18:12 (Šalatová 4, Csadiová 4, Kormuthová 4,  Póšová 2, Honzová 2, Osztényiová 1, Vinczeová 1).

semifinále: Šaľa -  Malacky  9:8 (Šalatová 3, Póšová 2, Kormúthová 2, Csadiová 2). finále:  Šaľa – Dunajská  Streda "A"  6:21 (Póšová 2, Bilavská 2, Kormúthová 2).

Celkové poradie na MSR: 1. MŠK Dun.Streda "A" ;  2. Slovan Duslo Šaľa; 3. Bemaco Prešov,... 7. Slávia Praha,  8. HC Zlín, 9. Slávia Partizánske,... 11. ŠKP Bratislava,...

Duslo Šaľa reprezentovali: Monika Štrpková, Viktória Lelkešová - Liliana Csadiová 13 gólov, Emília Honzová 3, Martina Čopjanová, Paula  Kormúthová 22, Simona Póšová 13,  Karin Pogranová, Romana Osztényiová 3, Olívia,Molnárová, Anna Kormanová 3,  Alexandra Bilavská 7, Chiara Vinczeová 9, Gabriela Gužíková a kapitánka družstva Radka Šalatová, ktorá bola s 48 gólmi najlepšou strelkyňou družstva. Trénerky:  Andrea Šalatová a  Marcela Čamajová.

ZDROJ: Web stránka mesta Šaľa, autor JOZEF SKLENÁR, Foto Marek ŠTRPKA