SKROMNE V JADRE

Skôr než ponúknem svoj dobrotivý pohľad na skončený šampionát kadetiek, dovolím si neúprosnú kritiku skladby športového spravodajstva drvivej väčšiny našich korporátnych médií. Športové správy sú väčšinou o tom, ktorý hokejista mal v noci v NHL nejakú asistenciu, erekciu alebo polúciu, ktorý futbalista „za koľko“ niekam prestupuje a potom prierez tenisových turnajov či informácie o najnovšej sexuálnej trofeji najlepšieho golfistu. Výsledky našich súťaží musíte prácne hľadať na internete a okrem futbalu a hokeja máte často problém aj s tým. Slovenský šport jednoducho zo slovenských (?) médií mizne.

Že Slovensko sa opäť výborne zhostilo organizácie európskeho šampionátu v hádzanej kadetiek, o tom nie je skoro nikde ani zmienka. Že na adresu SZH a organizátorov v metropole Zemplína prší záplava chvály od najvyšších hláv  EHF, ale aj predstaviteľov IHF a účastníkov podujatia, v našich médiách ani pes neštekne. Slová uznania od spústy zahraničných fanúšikov si taktiež môžete prečítať len na internetových portáloch. V korporátnych médiách to vyzerá tak, že úplne najdôležitejším podujatím uplynulých dní na Slovensku bol „úchvatný“ dúhový pochod...Je hanbou, že z majstrovstiev Európy, ktoré sa konajú u nás a štartuje na nich aj slovenské družstvo, verejnoprávna televízia nevysiela ani jediný zápas nášho celku!! Na tomto mieste si dovolím zacitovať nebohého Ferka Baka, majstra svojráznych bonmotov: “Keď Ťa nikto nepochváli, musíš sa pochváliť sám!“ A tak v tejto súvislosti unisono so spokojnými predstaviteľmi najvyšších hádzanárskych inštitúcií v Európe a na svete volám – bravo chlapci zo SZH, bravó obetaví organizátori v Michalovciach, potlesk pre všetkých, ktorí sú síce pre korporátne médiá nezaujímaví, ale o to väčšie uznanie si zaslúžia.

Poďme ku naším kadetkám. Pred šampionátom sa po hutnej a prepracovanej príprave ponúkali tri ciele:

  1. Ideálny (trochu naivný) – postúpiť medzi najlepších osem celkov ME
  2. Optimálny – priamo postúpiť na ME osemnástok 2018 z 11.miesta
  3. Minimálny – zachrániť účasť v „A“ skupine pre svoje nástupkyne

Ako vieme, podarilo sa nám zachrániť ranking medzi najlepšími šestnástimi družstvami, čo rozhodne nie je tak málo. Pre ilustráciu príklad zo susedného Česka – mali sme vždy podobné problémy i okolnosti prípravy reprezentačných celkov. Keď šlo o všetko, väčšinou sa prejavila širšia členská základňa počtom obyvateľov dvakrát tak veľkého štátu a Češky nás väčšinou zdolávali. V novej koncepcii prípravy nášho súčasného družstva kadetiek pod vedením dánskeho kouča Heineho Jensena už malo Slovensko oveľa kompaktnejšiu a bohatšiu prípravu ako Češky, čo sa napokon ukázalo aj v priamom, rozhodujúcom súboji. Ak sa Češky do „A“ skupiny budú chcieť vrátiť, stane sa tak najskôr o štyri roky! O dva roky totiž budú hrať na šampionáte „B“ (celky od 17.miesta) a tam budú musieť skončiť vo finále, aby ich nástupkyne o ďalšie dva roky mohli hrať v „áčku.“ Povedané slovníkom premiéra našej vlády – radujme sa, zostali sme v jadre. Za sebou sme nechali štyri celky z elitnej šestnástky. Posledné skončilo Srbsko, ktoré je počtom aktívnych hádzanárok a akceleráciou výkonnosti mládeže v družstvách dospelých o konskú hlavu pred nami. Okrem úvodného   stretnutia proti mladým Španielkám sa nekonali žiadne „nakladačky“ a výkony i tesné výsledky svedčia o dôstojnom vystúpení našej sedemnástky na ME. Pravda – a priebeh ME to potvrdil – cieľ postúpiť na budúcoročný šampionát osemnástok bol úplne reálny. Nároky dlhého podujatia však boli pre mladé dievčatá všetkých družstiev enormné a v záverečných stretnutiach sme preto boli svedkami množstva naivných, zbytočných technických chýb. Ku slovu sa dostala aj pani Šťastena a aj to patrí k športu. Veď keby mal vždy vyhrávať len papierový favorit, stávkové kancelárie by museli pozatvárať...Šanca hrať na ME osemnástok však napriek prehre v rozhodujúcom súboji proti Čiernej Hore žije. Majstrovstvá Oceánie sa – ako je známe – neuskutočnili a podľa až doposiaľ praktizovaného kľúča mal na takto uvoľnené miesto vždy primárny nárok celok z Európy. Nechajme sa však prekvapiť.

Zverenkyne Heineho Jensena a celého realizačného tímu okolo neho sa za svoje vystúpenie na ME nemusia hanbiť. So súpermi z hádzanársky slávnych krajín sa pomerali ako rovné s rovným a v mnohých zápasoch vôbec nebolo vidno, že výber protivníkov bol robený z oveľa širšej základne talentovaných mladých hráčok. Výhra nad favorizovaným Nórskom šokovala hádzanársky svet a devy ako Lanczová, Popovcová či Kondášová zaujali hádzanárskych „fajnšmekrov.“ Medzi odborníkmi bolo sympatické vystúpenie našej mladej reprezentácie vnímané ako prvá lastovička z hniezda novej mládežníckej koncepcie SZH.

Keďže odborníci okolo Heineho Jensena vnímajú reprezentačné družstvá ako otvorený systém, možno reálne očakávať, že základ družstva, ktoré nás na ME reprezentovalo, bude systematicky kontinuálne doplňovaný najlepšími jedincami z novootvorených regionálnych mládežníckych centier a po ďalšom roku centralizovanej prípravy bude ešte oveľa silnejší. Realizačný tím okolo dánskeho kouča veľmi dobre vie, že v hernom prejave družstva sú citeľné rezervy v repertoári taktických mechanizmov, množstve a kvalite kombinácií, protiútoku prvej a druhej vlny a podobne. Zdravý základ je však položený, mladé hráčky získali v konfrontácii so svetovou špičkou nenahraditeľné skúsenosti, ktoré ich v ich kariérnom rebríčku posunú o nejaký ten „šteblík“ vyššie. Naším snom však zostáva, aby sa rady aktívnych hráčov a hráčok v hádzanej neustále rozširovali, čím by sa výber najlepších stále skvalitňoval a úspech v kategóriách dospelých by tak nadobúdal stále reálnejšie kontúry.

ZDROJ: SZH, 21.8. 2017, Autor Tomáš Kuťka je známy hádzanársky tréner a publicista

Aktuality

Aktuálne články