V Pančeve remíza , v odvete tesná prehra

Slovenské hádzanárske reprezentantky remizovali v utorok v Pančeve s domácimi Srbkami v prvom z dvojice medzištátnych priateľských zápasov 30:30 (17:16). Najlepšou strelkyňou slovenského tímu v dueli s vicemajsterkami sveta spred štyroch rokov bola spojka Simona Szarková, ktorá 8 gólmi potvrdila svoju výbornú aktuálnu formu. Zverenky trénera Dušana Poloza týmto stretnutím začali sériu piatich duelov v rámci aktuálnej akcie národného tímu, ktorý sa pripravuje na ďalšie boje v kvalifikácii ME 2018. V stredu od 11.00 hod. nastúpia Slovenky v Belehrade na odvetu proti hráčkam Srbska. Po návrate domov ich čakajú ešte tri konfrontácie s výbermi Nemecka (24. 11. v Bratislave) a Islandu (27. 11. v Púchove a 28. 11. v Trenčíne).

Slovenky išli v úvode do vedenia 4:2. Domáce síce otočili stav štvorgólovou šnúrou (6:4), ale aj v ďalšom priebehu I. polčasu museli doháňať manko. V 26. min mali hostky k dobru náskok 15:11, ale o tri minúty bolo už vyrovnané (15:15). Polozov tím ešte pred prestávkou naklonil skóre na svoju stranu (17:16), ale potom prišiel nevydarený vstup do II. polčasu a v 38. minúte už prehrával 18:22. Štvrťhodinu pred koncom to nevyzeralo so Slovenkami ružovo (20:26), ale o sedem minút neskôr zaostávali už iba 25:26. Vyrovnať sa im podarilo v 58. minúte (28:28) a v závere dokázali vždy odpovedať na góly domácich.

Výsledok - utorok: Srbsko - Slovensko 30:30 (16:17) Najviac gólov za Srbsko: Krpežová 6, Obradovičová 5. Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková - Minárčiková 3, Pastorková 2, Rechtorisová 5, Patrnčiaková 3, Pócsíková, Takáčová 3, M. Školková 2, M. Rajnohová 1, Kučerová, S. Szarková 8, Demajová, Olšovská, Habánková 2, Bujnochová 1, Šutranová. vylúčené: 2 - 1, rozhodovali: Antičová a Jakovljevičová (obe Srb.), 700 divákov.

Hlasy: Dušan Poloz (tréner SR): "Odohrali sme veľmi kvalitné medzinárodné stretnutie. Opäť sme potvrdili, že bez stresu či tlaku dokážeme hrať vyrovnané zápasy aj na tejto úrovni. Všetky hráčky podali minimálne priemerný až lepší výkon. Nechcem vyzdvihovať jednotlivkyne, hoci tam boli aj nadpriemerné výkony. V prvom polčase sme boli lepším tímom, začiatok druhého dejstva nám nevyšiel a súper nám ušiel. Záver bol už v našej réžii." Simona Szarková (spojka SR a najlepšia strelkyňa duelu): "Duel dopadol nad moje očakávania. Myslela som si, že sa proti Srbkám bude hrať ťažko, ale myslím si, že sme to celkom zvládli. Niekedy sme však v obrane neplnili taktické pokyny a v prvom polčase sme dostali dosť veľa gólov z rýchlych protiútokov. Napriek tomu sme odohrali pekný zápas." Martina Školková (spojka SR): "Dnešný zápas sme mohli vyhrať. Ušiel nám koniec prvého polčasu, keď sme viackrát za sebou inkasovali. V druhom sme doplatili na zahodené šance. Toto družstvo však opäť ukázalo veľkú bojovnosť a vrátili sme sa do zápasu. Sima Szarková nám na konci svojimi gólmi pomohla dotiahnuť stretnutie do remízového konca. Podali sme kolektívny výkon, môžeme byť spokojní."

Ďalší program zápasov hádzanárok SR počas aktuálneho reprezentačného zrazu: streda 22. novembra: Srbsko - Slovensko (11.00 h, SC Kovilovo, Belehrad) piatok 24. novembra: Slovensko - Nemecko (19.00 h, Hant aréna, Bratislava) pondelok 27. novembra: Slovensko - Island (17.30, sTC aréna, Púchov) utorok 28. novembra: Slovensko - Island (17.00, Mestská športová hala, Trenčín)

V belehradskej odvete tesná prehra Sloveniek

Slovenské hádzanárky odohrali vyrovnanú partiu so Srbkami aj v druhom meraní síl. Stredajšia odveta medzištátnej konfrontácie vyznela v Belehrade tesne pre vicemajsterky sveta z roku 2013, ktoré po utorkovej remíze 30:30 v Pančeve zvíťazili v hale SC Kovilovo nad Slovenkami 26:24 (13:14). Najviac gólov z reprezentantiek SR dosiahla opäť Simona Szarková, ktorá skórovala štyrikrát. Zverenky trénera Dušana Poloza majú za sebou dva z porcie piatich prípravných duelov, ktoré odohrajú v rámci tohto zrazu národného tímu SR. Pred budúcoročným pokračovaním kvalifikácii ME 2018 ich ešte preveria Nemky (24. 11. v Bratislave) a Islanďanky (27. 11. v Púchove a 28. 11. v Trenčíne).

Slovenky nastúpili bez M. Školkovej a Olšovskej a po vyrovnanom úvode ich Szarková poslala v 8. minúte prvýkrát do vedenia (5:4). Srbky však ešte do konca prvej štvrťhodiny otočili z 5:6 na 9:6. Ešte v 23. minúte vyhrávali 12:9, ale úvodné dejstvo sa skončilo v prospech hráčok SR, ktoré vďaka vydarenej pasáži otočili na 14:13. Druhý polčas začali lepšie domáce, ktorým stačili štyri minúty na získanie náskoku 17:14. Najvýraznejšie viedli v 43. min (22:17). Slovenkám sa v záverečnej desaťminútovke podarilo zmierniť prehru, keď z 20:25 skorigovali na konečných 24:26. Do streleckej listiny sa s výnimkou brankárok Gubikovej, Medveďovej a pivotky Minárčikovej zapísali všetky hráčky, ktoré mal kouč SR Poloz v stredu k dispozícii.

Výsledok - streda: Srbsko - Slovensko 26:24 (13:14) Najviac gólov za Srbsko: Krpežová 10/3 Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková - Minárčiková, Pastorková 2, Rechtorisová 2, Patrnčiaková 1, Pócsíková 3, Takáčová 1, M. Rajnohová 2, Kučerová 2, S. Szarková 4/2, Demajová 1, Habánková 2, Bujnochová 3, Šutranová 1 pokutové hody: 5/4 - 3/2, vylúčené: 3 - 2, rozhodovali: Maričová a Mašičová (obe Srb.)

Hlasy: Dušan Poloz (tréner SR): "Tempo duelu bolo slabšie ako v prvom stretnutí. Teší ma a som príjemne prekvapený, že sme udržali kvalitu zápasu a opäť sme držali krok s tímom, ktorý sa onedlho predstaví na MS. Prvý polčas bol podobný tomu z utorka. V druhom dejstve sme zmenili herný systém a žiaľ, na jeho začiatku sme nakopili veľa technických chýb, čo zrejme rozhodlo o výsledku. Po oddychovom čase a zmenou spôsobu hry sme sa čiastočne vrátili do zápasu, ale dnes sme nemali rozdielovú hráčku, ktorou bola v prvom vystúpení Sima Szarková. Pozývam fanúšikov hádzanej na piatkové stretnutie proti Nemecku, organizátorovi decembrového svetového šampionátu." Karin Bujnochová (spojka SR): "Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas, ktorý sa podobal utorkovému duelu. My sme družstvo viac prestriedali, každá z nás sa snažila vydať zo seba maximum, podali sme kolektívny výkon a uhrali solídny výsledok. Často nemáme možnosť konfrontácie s takýmito kvalitnými súpermi. Zápasy so Srbkami boli náročné pre nás v obrannej i útočnej činnosti, ale zvládli sme ich." Annamária Patrnčiaková (krídelníčka SR): "Od začiatku sme bojovali tak, ako sme si predsavzali. S celkovým účinkovaním v Srbsku môžeme byť spokojné. Ja osobne nie som s mojimi výkonmi príliš spokojná, stále sa dá hrať aj lepšie." Ďalší program zápasov hádzanárok SR počas aktuálneho reprezentačného zrazu: piatok 24. novembra: Slovensko - Nemecko (19.00 h, Hant aréna, Bratislava) pondelok 27. novembra: Slovensko - Island (17.30, sTC aréna, Púchov) utorok 28. novembra: Slovensko - Island (17.00, Mestská športová hala, Trenčín)

ZDROJ: SITA, Foto: Blic.rs , Foto: M. Slávik