MOL LIGA: CHEMIČKY SA V ZLÍNE VYTRÁPILI, VÝSLEDOK OTOČILI V DRUHOM POLČASE

V sobotu popoludní privítal Zlín hádzanárky zo Šale, ktorá si pomerne bezpečne udržiava v tabuľke kontakt s prvou trojkou, Zlín v súťaži zatiaľ tápe. Mal za sebou dlhšiu pauzu, pretože súboj 16. kola s Mostom predohrával ešte minulú stredu, mal viac času dať sa fyzicky aj mentálne do kopy a zabojovať o solídny výsledok. Zlín pred súbojom so Šaľou  absolvoval pätnásť zápasov, v ktorých získal len 8 bodov, z toho sa  pred vlastnými fanúšikmi predstavil v ôsmich stretnutiach a pripísal si len 6 bodov. Patrí mu až 9. miesto v ligovej tabuľke. Prehral posledných šesť duelov a naposledy sa tešil z  výhry na začiatku novembra proti Písku. Napriek tomu z lavičky Zlína bolo cítiť pred duelom optimizmus: „V sobotu nás čaká ďalší ťažký súper z hornej polovice tabuľky. Šaľa hrá rýchlu kombinačnú hádzanú s rýchlym prechodom do protiútoku. Po sérii prehier sme sa v týždni snažili trochu pracovať na obnovení fyzických síl, ale hlavne na psychike družstva. Hráme doma a už by bolo na čase získať body, aj keď s ťažkým súperom. A hlavne ukázať zlepšenú hru, akoby predpovedali vývoj zápasu.

Chemičky boli pred súbojom po pätnástich dueloch štvrté, so ziskom 22 bodov a účasť vo vyraďovacích bojoch majú takmer istú.  Na rozdiel od Zlína si udržiavajú relatívne slušnú formu. V posledných piatich stretnutiach pozbierali 8 bodov, za štyri výhry a svoje dobré postavenie mali snahu preniesť aj do zápasu na Morave. Z paluboviek súperov si odviezli 8 bodov, po siedmich odohraných zápasoch.

HC ZLÍN - HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 25:29 (15:14)

Hádzanárky Zlína si stretnutie proti favorizovanému súperovi dobre rozohrali. Úvod zápasu bol zo strany Dusla priam katastrofálny. Viazla súhra, dopúšťalo sa nevynútených technických chýb, prechodová fáza mala trhliny a hráčky zahadzovali vyložené šance. Počas prvého polčasu si domáce vypracovali štvorgólové vedenie. Ešte pred prestávkou Šalianky manko postupne sťahovali až na polčasový jednogólový rozdiel. Šaľa prehrávala 4:0 a 5:1! Prvý gól zaznamenala Karin Bujnochová, ku ktorej sa pridali Barbora Kőnigová a Jasmínka Vargová, ktoré skresali skóre na 6:4. Za 5 a pól minúty „Chemičky“ inkasovali šesť gólov a brankárka Oloksandra Krebs si siahla na loptu, len keď ju vyberala z brány, čomu napomohla aj katastrofálne deravá obrana hostiek v prvom polčase. V 20 min. Natália Némethová svojim gólom stiahla vedenie domáceho celku na rozdiel jediného gólu 12:11, na čo tréner Zlína reagoval oddychovým časom a zdalo sa, že Duslo nepriaznivý vývoj do prestávky otočí. Tréner Lukačín stiahol z brány Krebs a poslal hráčku do poľa. Hralo sa gól na gól. Za stavu 14:13 odpískali arbitri nepochopiteľne po dvoch krokoch (?), kroky Bujnochovej a domáce zaznamenali lacný gól cez celé ihrisko na 15:13. Tridsať sekúnd pred prvou sirénou stačila ešte Lívia Klučková upraviť na polčasových 15:14.

Druhý polčas sľuboval zaujímavé a napínavé predstavenie. V jeho úvode sa oba celky preťahovali vo vedení, Šaľa postupne prevzala réžiu hry do svojich rúk, zlepšila obranu, prišla so sériou troch gólov po sebe, ktoré sa ukázali v konečnom dôsledku ako rozhodujúce. Zlín zneistel a manko už nedokázal stiahnuť. Duslo v jeho samom závere podržala aj brankárka Oleksandra Krebs. Šalianky tak mohli oslavovať zisk dvoch bodov za štvorgólovú výhru 29:25, na pôde nepríjemného súpera.

Martin Spuchlák, tréner HC Zlín: "Chceli sme to nášmu dnešnému súperovi znepríjemniť a celkom sa nám to podarilo. Stále sa stretávame s rovnakými problémami a chybami. Mali sme využiť náš štvorgólový náskok a nevyužili sme ho. Vedeli sme, že Šaľa hrá rýchlu kombinačný hádzanú, s tým sme sa dokázali aj popasovať, ale ich tím je momentálne skúsenejší, takže si to uhral. Ťažko sa mi hľadajú nejaké pozitíva, ale myslím si, že sme podali lepší výkon ako predtým. Ideme do Poruby a vieme, že hrať ale aj prehrať sa dá s každým. "

Michal Lukačín, tréner HK Slovan Duslo Šaľa: "Som šťastný, že si vezieme domov dva body. Vedeli sme, že dnešný súboj nebude jednoduchý, hráčky mali v podvedomí, že Zlín už dlho nevyhral. Videli sme jeho posledné zápasy a musím povedať, že hrajú dobre, čomu ale nezodpovedajú ich výsledky. Zaspali sme úvod stretnutia a museli sme pracovať celý polčas na tom, aby sme zmazali štvorgólové manko. V druhej polovici sa tímy ťahali gól na gól. Rozhodujúce nakoniec bolo, že sme okolo 45. minúty odskočili súperovi na rozdiel troch gólov a lepšie zvládli aj záver duelu. Zápas to bol vyrovnaný a museli sme sa na dva body poriadne nadrieť. "

HC Zlín: Rybníčková, Benediková, Stojarová – Herbočková, Nygrýnová 4, Očadlíková 2, Vlková 3, Hradilová 2, Mizerová 2, Ševčíková 3/2, Kolářová 3, Baumbachová 3, Polomíková, Hubová 1. Tréner Martin Spuchlák.

HK Slovan Duslo Šaľa: Haládiková, Ladicsová, Krebs – Trochtová 1, Racková 2, Špendlová, Königová 4, Pócsiková 1, Bahýlová 2, Némethová 3, Vargová 5/1, Tisajová, Klučková 7/4, Bujnochová 4. Tréner Michal Lukačín.

Pok. hody: 5/2 – 8/5, vylúčenia: 6 – 3, rozhodovali: Kosa, Švidernoch (obaja ČR). Diváci 210 .