MOL ligovú sezónu 2017/2018 vyhrali hádzanárky DHK Baníka Most

Víťazom 16. ročníka MOL ligy v hádzanej žien 2017/2018 sa stal DHK Baník Most. Zverenky slovenského trénera Petra Dávida definitívne rozhodli o svojom prvenstve v sobotňajšom predposlednom 25. kole, v ktorom nezaváhali na domácej pôde a DHK Zora Olomouc zdolali presvedčivo 31:23. Hráčky Mosta, ktoré triumfovali v spoločnej slovensko-českej súťaži druhýkrát po roku 2013, majú v tabuľke pred záverečným vystúpením nepreklenuteľný trojbodový náskok pred Slaviou Praha. Svoju pozíciu si naopak prehrou s Michalovcami zhoršili hádzanárky Poruby, ktoré už nemajú rozhodnutie o postupe do play-off vo svojich rukách. Najúspešnejším klubom v doterajšej histórii súťaže sú Michalovce s celkovo 8 prvenstvami (2005, 2006, 2007, 2009, 2014, 2015, 2016 a 2017). Počas 16 ročníkov majú po dve celkové víťazstvá na svojom konte okrem DHK Baník Most (2013, 2018) aj HK Slovan Duslo Šaľa (2004, 2008) a DHC Slavia Praha (2010, 2011), raz triumfovalo rakúske Hypo Niederösterreich (2003) a HK Britterm Veselí nad Moravou (2012).

1. kolo MOL liga – piatok 13. 04.:

HK AS TRENČÍN - HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 25:29 (19:14)

Najviac gólov: E. Rajnohová 8/3, Szökeová 5, Pastorková 3 - Klučková 7/4, Pócsíková 5, Rácková a I. Bahýlová po 4 Pok. hody: 4/3 - 9/5, vylúčené: 4 - 2, rozhodovali: Beňo a Bednár (obaja SR), 157 divákov.

Podrobnosti v príspevku: „ŠAĽA V TRENČÍNE RATOVALA KOŽU AŽ PO PRESTÁVKOVEJ TSUNAMI V ŠATNI“

1. kolo MOL liga – sobota 14. 04.:

HK Hodonín - Sokol Písek 31:31 (16: 4)

Remízou skončilo meranie dvoch tímov zo spodných poschodí MOL ligovej tabuľky v boji o lepšiu vstupnú pozíciu do play-out. V prvom polčase mali bližšie k výhre hráčky Hodonína, medzi ktorými strelecky opäť zažiarila Patrnčiaková. Približne v 45. minúte sa ale karta obrátila, Písek nielen vyrovnal, ale krehké vedenie preklopil na svoju stranu. Do posledných dvoch minút vstupoval s dvojgólovým náskokom, diváci boli svedkom ešte štyroch gólov, z toho ale len jeden do siete Hodonína a tak stretnutie skončilo deľbou bodov.

Najviac gólov: Patrnčiaková 12/5, Tóthová 7, Pospíšilová 6 - Michková 8, Kubišová 6, Šelaisová 5.

Pok. hody: 5/5 - 4/3, vylúčené: 4 - 4, rozhodovali: Baader a Novotný (obaja ČR), 153 divákov.

DHK Baník Most - DHK Zora Olomouc 31:23 (15: 9)

Stretnutie prvého so štvrtým malo od začiatku jasný priebeh. Na začiatku sa z diaľky trafili domáce Szarková a Maňáková aj napriek tomu, že olomoucká obrana bola veľmi pohyblivá a darilo sa jej útoky Baníka prerušovať. V úvode sa niekoľkokrát predviedla domáce brankárka Müllnerová, ktorá umožnila založiť niekoľko rýchlych kontier z prvej a druhej vlny a Most relatívne ľahko zvyšoval svoj náskok až na polčasových 15: 9. Čiernym anjelom vyšiel aj vstup do druhého dejstva, keď strelil 4 góly v rade a odskočili na rozdiel 10 gólov. To umožnilo trénerovi Dávidovi zmeniť zostavu a zvyšok zápasu organizovala hru v útoku K. Kostelná. Olomoucké hráčky sa však nevzdávali, donútili domáceho trénera k výmene brankárok a do brány poslal Bezpalcovú. Záver sa už len dohrával v pokojnom tempe, kedy sa oba tímy striedali v pravidelnom gólovom zakončovaní. Po záverečnom hvizde rozhodcov, za konečného stavu 31:23, prepukli v hale oslavy interligového titulu, pretože domáce hráčky v poslednom kole už nikto nemôže preskočiť.

Najviac gólov: Szarková 8/1, Kovářová, Maňáková, Zachová po 5 - Jansová 5/1, Salčáková 5, Gajdošíková 4.

Pok. hody: 3/3 - 2/2, vylúčené: 5 - 4, rozhodovali: Nezbeda a Zelenka (obaja ČR), 775 divákov.

Peter Dávid, tréner Baníka Most:  „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať titul v MOL lige, aj keď to pre nás tento rok nebol primárny cieľ. Do stretnutia sme vstúpili v jasným cieľom rozhodnúť o titule už dnes a tomu sme podriadili aj našu prípravu. Nepochybne to bolo vidieť od začiatku stretnutia. Zápas sa pre nás vyvíjal veľmi dobre, čoskoro sme ho kontrolovali a som veľmi rád, že sme vystriedali všetky hráčky vrátane brankárok a každá si mohla užiť túto atmosféru stretnutia po ktorom nasledovala malá sprcha šampanským. Už vo štvrtok nás čaká zápas so Slaviou, ktorej máme čo vracať . Až potom prídu tie pravé oslavy titulu v MOL lige a po nich? Tvrdá príprava na play-off, v ktorej chceme tiež uspieť. "

Jan Hegar, tréner Zory Olomouc: „Cieľom bolo pokúsiť sa zabodovať aj vzhľadom na postavenie oboch tímu v tabuľke. V 1. polčase sme držali s domácimi ako tak krok, ale zrážali nás do kolien nepremenené šance. V zakončení sme zlyhávali a súper si tak mohol vytvoril 7 gólový náskok. V 2. polčase sme striedali dobré okamihy s horšími, ale nepodarilo sa nám dostať bližšie ako na rozdiel 3 gólov. Domáci zvíťazili zaslúžene a zároveň im blahoželám k víťazstvu v MOL ligovej súťaži."

DHC Sokol Poruba - Iuventa Michalovce 27:28 (13:16)

Porážkou zakončili svoje účinkovanie v tejto sezóne medzinárodnej MOL ligy hádzanárky Poruby. Zverenkyne trénera Petra Olšavského nestačili v dueli 25. kola na Michalovce, keď im podľahli 27:28 (13:16) a ich osud v podobe účasti v českom play-off je tak v rukách súperov. Dlho to vyzeralo, že hosťujúce hráčky zlomia odpor domáceho tímu už na prelome polčasu, keď v závere toho prvého odskočili na rozdiel troch gólov, ktorý po obrátke ešte zdvojnásobili. Poruba sa však nevzdala, zabojovala a výrazne zdramatizovala záver zápasu, keď v záverečných sekundách siahala po vyrovnaní a zisku bodu. Snaha Revajovej však skončila na brankárke Mulikovej alebo obrane slovenského celku. Sokolkám s 28 bodmi patrila piata priečka a museli preto čakať na výsledky svojich najväčších konkurentov na postup Veselí a Olomouca, v tomto, poprípade v záverečnom kole, ktoré sa hrá už tento týždeň.

Najviac gólov: Polášková 6/1, Desortová 5/2, Andrýsková 4, Minarčíková 4 - Rebičová 6, Holešová 5, Trehubová - Fiľková 5.

Pok. hody: 4/3 - 1/1, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Bubeníček a Petruška (obaja ČR), 135 divákov.

Peter Olšavský, tréner Sokola Poruba: „Musím konštatovať, že nám utiekli dva úseky, ktoré nás nakoniec stáli víťazstvo. Záver prvého polčasu, kedy nám súper odskočil na tri góly, navyše po našich chybách, ktoré neboli vytvorené pod tlakom súpera. Skôr našou ľahkovážnosťou. Do druhého polčasu sme dievčatá nabádali, že nesmú robiť chyby, musia premieňať šance a v obrane byť agresívnejšie Brzdilo nás aj to, že nám to vzadu akosi nefungovalo, dostali sme priveľa gólov. Na začiatku druhého polčasu nám súper ušiel o šesť gólov a to sa proti Michalovciam už ťažko dobieha. Dokázali sme to trochu stiahnuť, ale záver nám bohužiaľ nevyšiel. Chceli sme hrať play-off, ale nič iné ako dohrať sezónu so cťou nám už nezostáva. "

Ján Packa, tréner Iuventa Michalovce: „Pre nás to bol dôležitý zápas z pohľadu postavenia v tabuľke, chceme ísť do slovenského play-off z prvého miesta. Našťastie sa nám to podarilo a do polčasu sme viedli o tri góly. Keď to potom bolo už o šesť, tak som si hovoril, že snáď už neprehráme, ale vidíte, všetko je možné. Začali sme hrať trochu ľahkovážne, nastrelili sme tri tyčky, nedali dôležitú sedmičku, brankárka si loptu zrazila do brány, navyše jeden gól nebol uznaný. Bolo tam viacero chýb, ktoré by družstvo nemalo urobiť. Z víťazstva mám radosť, ale zároveň máme ešte na čom pracovať. "

HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou – DHC Slavia Praha 19:39 (9:19)

Slávistky si do Bánoviec prišli pre povinnú výhru a po pár minútach svoju misiu začali napĺňať. Pomohli im k tomu aj domáce hráčky, ktoré mali trinásťminútový gólový výpadok, naopak hostky zaznamenali šesť gólov a vytvorili si rozhodujúci náskok. Na ten domáci nevedeli zareagovať a skóre narastalo a narastalo. Do prestávky to bol rozdiel desiatich gólov a na konci stretnutia ho dokonca zdvojnásobili. Napriek jednoznačnej výhre už nemá Slavia šancu zabojovať o celkové víťazstvo v MOL lige.

Najviac gólov : Michnová 5/2, Srncová 4, Matušincová 4 - Galušková 8/1, Jačková 6, Pokorná 6/1.

Pok. hody: 5/2 - 2/2, vylúčené: 5 - 3, rozhodovali: Zubo a Oťapka (obaja SR), 200 divákov.

Richard Řezáč, tréner Slavie Praha: „Bohužiaľ všetko dopadlo podľa očakávania, Most doma porazil Olomouc a Michalovce zvíťazili v Porube. Takže si s Michalovcami zahráme na diaľku o druhé miesto v MOL lige. Chceme to v Moste v poslednom kole zvládnuť, pretože vieme, že hráme o druhé miesto. Ale na úkor zdravia určite nie, pretože nás čaká play-off a naším ďalším cieľom je byť v ňom čo najúspešnejší. V úvode zápasu v Bánovciach sme vyrobili moc technických chýb, trvalo nám chvíľu, než sme sa do zápasu dostali. Keď už sme nabrali tempo, na ktoré sme zvyknutí, tak sme dominovali. Hrali sme to, čo sme si povedali. Sme radi, že do zápasu zasiahli všetky hráčky. Obzvlášť musím pochváliť obe brankárky, ktoré pred play-off ukazujú skvelú formu, čo nás teší. Bohužiaľ od 15. minúty sme hrali bez zranenej Hany Kvašovej - Kutlvašrovej, ktorá inkasovala ranu do nohy. V pondelok budeme vedieť, ako to s ňou bude pred duelom v Moste. Zostávajúce spojky Svobodová, Pokorná a Galušková odviedli dobrú prácu, takže s ich výkonom môžeme byť spokojní. "

1. kolo MOL liga – nedeľa 15. 04.:

ŠŠK PREŠOV - SHK VESELÍ NAD MORAVOU 22:27 (10:16)

V súboji o siedme miesto ŠŠK Prešov v nedeľňajšom zápase 25. kola MOL ligy prehral s SHK Veselím nad Moravou, ktoré vstúpilo do zápasu s veľkým odhodlaním a hneď od prvej minúty bolo lepším tímom. Už do polčasu viedlo o šesť gólov, a krátko po zmene strán odskočilo až na 10:19. Domáci tím síce v závere výsledok skorigoval, o výhre Veselí, ale nebolo žiadnych pochýb.

Najviac gólov: Harčarufková 4, Bačíková, Gajdošová a Čirčová po 3, Šutranová 3/1 - Novotná 6/1, Šustková 5, Soldánová 4.

Pok. hody: 2/1 - 2/1, vylúčené: 4 - 3, rozhodovali: Gedeon a Palovčák, (obaja SR), 150 divákov.

Ľuboš Hudák, tréner SHK Veselí nad Moravou: „Som spokojný s nasadením hráčok. Podali koncentrovaný výkon. Vychádzala nám hra na rýchle protiútoky. Veľmi dobre zachytala brankárka Lekešová. Vďaka tomu sme si vypracovali už do polčasu nádejný náskok. V druhej polovici som si mohol dovoliť postupne vystriedať všetky hráčky. Nebudem špekulovať, či by pre nás v play - off bol príjemnejším súperom Most, alebo Slavia Praha, ale určite sa budeme chcieť rozlúčiť s MOL ligou víťazstvom a v tabuľke sa posunúť, čo najvyššie. "

Zdroj foto: DHK Banik Most, autor foto: Jan Pimper, Václav Veverka