Barbora Lancz  na tróne + štyri šalianske prvenstvá.

Každá športová ANKETA ide do sveta a preto aj najpočetnejšia hádzanárska obec v MOL lige žien, priaznivci ženskej hádzanej v šalianskom regióne s našimi hádzanárkami a vedením HK Slovan Duslo s napätím očakávali jej výsledky,  ktoré potešili. Zdá sa, že aj samotní funkcionár a hádzanárski funkcionári, ktorí návrhy na nominácie do jednotlivých kategórií v Ankete „ O najlepšiu hádzanárku  Slovenska za rok 2023“ predkladali brali zreteľ na viacero faktorov: účinkovanie v základnej časti MOL ligy, výkony v republikovej časti play off  Nadstavbe, umiestnenie v tabuľke najlepších strelkýň súťaže, pôsobenie a výkony v reprezentácii Slovenska,.... Tieto zavážili pri jej konečných výsledkoch, na viac podstatný vplyv na tieto výsledky malo aj hlasovanie samotných hádzanárskych priaznivcov zaslaním mailu na adresu Slovenského zväzu hádzanej, ktoré dosť v konečnom meradle boli dôležité. Zdá sa, že úspešné účinkovanie hádzanárok Slovana Duslo Šaľa v základnej časti súťaže v ročníku 2022/2023, kde bolo poradie: 1. DAC Dunajská Streda;; 2. Slovan Duslo Šaľa;  3. Baník Most  4. Iuventa Michalovce;..... ale aj aktivity šalianskych hádzanárok v ďalších nominačných faktoroch v roku 2023 boli rozhodujúce v 11 hodnotených kategóriách.   

+ + +

Výsledky ANKETY „O najlepšiu hádzanárku  Slovenska za rok 2023“

+ Najlepšia hádzanárka Slovenska (ďalej iba SR) za rok 2023:  stala sa ňou Barbora Lancz (r. 2002,  hráčka Mosonmagyaróvári KC SE); odchovankyňa šalianskej hádzanej (v rokoch 2008 – 2016),v ďalších rokoch (2016 -  2019) hrala v Györi Audi ETO  KC a od 2019 – až doposiaľ pôsobí  v Mosonmagyaróvári KC SE). reprezentantka a opora Slovenska,  ako aj popredného maďarského ligistu,  má veľký podiel na postupe Slovenska na ME 2024,  keď bola v kvalifikácii jeho najlepšia jeho strelkyňa.

ďalšie nominované v tejto kategórii:

-  Patrícia Wöllingerová  (hráčka Iuventy Michalovce – r. 1990): bývalá reprezentantka SR;  opora Iuventy;  v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenal v 21 – 45 gólov.  

- Adriána Holejová (hráčka francúzskeho OGC Nice – r. l998) patrí medzi opory reprezentácie – zaslúžila sa o postup na ME 2024.  

Kategórie hráčok na jednotlivé posty:

+ najlepšie ľavé krídlo: Martina Popovcová (hráčka Iuventy Michalovce – r. 2001);  opora družstva,  v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenala v 21 zápasoch – 91 gólov.

ďalšia nominovaná v tejto  kategórii:                                                                                                                                                               

-  Réka Bíziková (hráčka DAC Dunajská Streda – r. l991); viac rokov pôsobila  v drese šalianskeho Dusla. Opora majstrovského DAC – u; kapitánka reprezentácie Slovenska – zaslúžila sa o postup na ME 2024, v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenala v 18 zápasoch – 75  gólov.
.  
+ + +

+ najlepšia ľavá spojka: Olívia ŠČÍPOVÁ (hráčka Slovan Duslo Šaľa – r. 2002); opora družstva a viac rokov hráčka reprezentácie SR .  Už dva roky patrí k najlepším strelkyniam Dusla, ale aj MOL ligy, kde skončila v tomto ročníku v najlepšej „desiatke“ kanonierok MOL ligy (poznámka: bola už druhý rok aj najlepšou slovenskou hráčkou zo slovenských klubov v konkurencii 204 strelkýň), keď v 18 zápasoch strelila 114 gólov;  reprezentantka Slovenska - zaslúžila sa o postup na ME 2024.. (Blahoželáme).
                                                                                                                                                                                                                                                                                  ďalšia nominovaná v tejto kategórii:                                    

- Karin Bujnochová (hráčka Zagliebe Lubin – r. l994); bývalá hráčka Duslo Šaľa; súčasná reprezentantka a opora SR -  zaslúžila sa o postup na ME 2024.

+ + +

+ najlepšie pravé krídlo:  Katarína PÓCSÍKOVÁ (hráčka Slovan Duslo Šaľa, r. l993); kapitánka, opora družstva a dlho ročná reprezentantka SR - zaslúžila sa o postup na ME 2024.    Viac rokov patrí aj k najlepším strelkyniam Dusla, ale aj MOL ligy, kde skončila v tomto ročníku po prvý krát v najlepšej „dvanástke“ kanonierok, keď v 22 zápasoch strelila 109 gólov (Blahoželáme).

ďalšia nominovaná v tejto kategórii:                                                                        

- Lívia Klučková  (hráčka Iuventa Michalovce – r. 1994); bývalá hráčka Slovan Duslo Šaľa a reprezentantka SR; v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenala v 18 zápasoch – 75  gólov.

+ + +

+ najlepšia pravá spojka:    Barbora Lancz (hráčka Mosonmagyaróvári KC SE – r. 2002); odchovankyňa šalianskej hádzanej pôsobí už  viac rokov v maďarskej najvyššej hádzanárskej súťaži;  reprezentantka a opora SR, ako aj popredného maďarského ligistu má veľký podiel na postupe Slovenska na ME 2024, kde bola aj jeho najlepšou strelkyňou.
                                                                                                                                                                                                                                                                                  ďalšia nominovaná v tejto kategórii:
                                                                                                                                                                                                                                                                                 - Adriána Holejová (hráčka francúzskeho OGC Nice,  r. l998); opora reprezentačného kolektívu Slovenska - zaslúžila sa o postup na ME 2024.  

+ + +

+ najlepšia stredná spojka:  Erika Rajnohová (hráčka DAC Dunajská Streda – r. l998); opora majstrovského kolektívu DAC – u, reprezentantka  Slovenska –  zaslúžila sa o postup na ME 2024;  v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenala v 17 zápasoch – 62  gólov.
                                                                                                                                                                                                                                                      v tejto kategórii ďalšia nominovaná:
- Patrícia Wöllingerová  (hráčka Iuventy Michalovce,  r. 1990): bývalá reprezentantka SR;  opora družstva, v ročníku 2023/2024 MOL ligy zaznamenala v 21 zápasoch – 45 gólov.

+ + +

+ najlepšia pivotka:  Kristína Pastorková (hráčka DAC Dunajská Streda – r. l998); opora majstrovského kolektívu DAC – u, reprezentantka  Slovenska – zaslúžila sa o postup na ME 2024.  V MOL lige r. 2023/2024 zaznamenala v 18 zápasoch – 27 gólov.

ďalšia nominovaná v tejto kategórii:  

- Viktória Györiová (Némzeti Kézilabda Akadémia ;. 2000) pôsobí v maďarskej najvyššej súťaži; reprezentantka  Slovenska - zaslúžila sa o postup na ME 2024.

+ + +  

+ najlepšia brankárka:  Soňa FURGALÁKOVÁ (Slovan Duslo Šaľa – r. l999); brankárska opora šalianskeho kolektívu; reprezentantka SR sa  taktiež podieľala  na postupe Slovenska na ME 2024.  (Blahoželáme).
ďalšia nominovaná v tejto kategórii:                

- Alexandra Ivanytsia (MKS Zagliebe Lubin – r. l993); bývalá hráčka  Duslo Šaľa (rod. Krebs); pôsobí v poľskej najvyššej súťaži; reprezentantka SR, taktiež sa podieľa na postupe Slovenska na ME 2024.

+ + +

+ najlepšia hráčka MOL ligy zo slovenských klubov v r.  2023: - Olívia ŠČÍPOVÁ (hráčka Slovan Duslo Šaľa – r. 2002); opora družstva a viac rokov hráčka reprezentácie SR - zaslúžila sa o postup na ME 2024. Už dva roky patrí k najlepším strelkyniam Dusla, ale aj MOL ligy, kde skončila v ročníku 2023/2024 v najlepšej „desiatke“ kanonierok MOL ligy (poznámka: bola už druhý rok aj najlepšou slovenskou kanonierkou zo slovenských klubov v konkurencii 204 strelkýň), keď v 18 zápasoch strelila 114 gólov. (Blahoželáme).

ďalšie nominované v tejto kategórii:   
                                                                                                                                                                                                                                                                                            - Patrícia Wöllingerová  (hráčka Iuventy Michalovce – r. 1990): ex reprezentantka SR;  opora družstva, v  r. 2023/2024 MOL ligy v 21 zápasoch – 45 gólov.

- Kata Juhos (hráčka DAC Dunajská Streda – r. l988); opora majstrovského kolektívu DAC – u; v ročníku MOL ligy 2023/2024 zaznamenala v 22 zápasoch - 115 gólov a skončila v prvej „desiatke“ najlepších kanonierok súťaže.
                                                                                                                                                                                                                                                                 + + +

+  Talent roka MOL ligy v roku 2023:  Dorota Bačenková (Iuventa Michalovce – r. 2004). Už v mladom veku patrila výkonmi do základnej zostavy Iuventy, vybojovala si aj reprezentačný dres Slovenska a taktiež sa podieľala na postupe SR na ME 2024.

+ + +    

+  Tréner roka 2023: Peter Kostka (Iuventa Michalovce); má veľký podiel na úspešných výsledkoch Iuventy v roku 2023 v MOL lige, Slovenskom pohári a v pohári EHF.  

+ + +  

Zaujímavý je pohľad a porovnanie oproti  Ankete „O najlepšiu hádzanárku  Slovenska za rok 2022“, kde je jednoznačne vidieť, že prišlo vo viacerých kategóriách k zmenám a k preskupeniu najlepších hráčok, čo najlepšie potvrdzuje aj Najlepšia sedmička za rok 2022 podľa hráčskych postov, kde jedinými stálicami zostali pravá spojka Barbora Lancz ((Mosonmagyaróvári KC SE - Maďarsko) a  pravé krídlo Katarína PÓCSÍKOVÁ (Slovan Duslo Šaľa), ktoré sú medzi najlepšími aj v najčerstvejšej Ankete roka aj za rok 2023, na zostávajúcich piatich hráčskych postoch však  prišlo k výmene stráži.

Najlepšia sedmička za rok 2022:

brankárka Viktória Oguntoyová (Dunaújvárosi Kohász KA - Maďarsko);  ľavé krídlo: Réka Bíziková (DAC Dunajská Streda), ľavá spojka: Adriána Holejová (OGC Nice Côte d'Azur Handball - Francúzsko), stredná spojka:  Vladimíra Bajčiová (Jomi PDO Salerno ASD - Taliansko), pivotka: Nikoleta Trúnková (Kisvárdai KC - Maďarsko), pravá spojka: Barbora Lancz (Mosonmagyaróvári KC SE - Maďarsko) a  pravé krídlo:  Katarína PÓCSÍKOVÁ (HK Slovan Duslo Šaľa).

Zmenám sa však nevyhli ani ďalšie kategórie:

Najlepšou hádzanárkou Slovenska za rok 2022 sa stala:
Réka BÍZIKOVÁ (r. l991 – ľavé krídlo HC DAC Dunajská Streda).

+ + +

Najlepšou hráčkou (zo slovenských klubov) v MOL lige za rok 2022 bola:
Katarína JUHOS (r. l988 – pravé krídlo HC DAC Dunajská Streda).  

+ + +

V kategórii Talent do 20 rokov bola  za rok 2022 ocenená:
Radka ŠALATOVÁ (r. 2005 -  ľavá spojka  HK Slovan Duslo Šaľa).  

Šaliansku hádzanársku verejnosť teší, že HK Slovan Duslo Šaľa má v tejto ANKETE najpočetnejšie zastúpenie vo víťazných kategóriách  – 4 hráčky: (dva razy Olívia Ščípová, raz Katarína Pócsíková a Soňa Furgaláková), až za Šaľou skončili Iuventa Michalovce – 3 ocenenia: (Dorota Bačenková, Peter Kostka a Martina Popovcová) a majstrovský DAC Dunajská Streda – iba  2 hráčky: (Kristína Pastorková a Erika Rajnohová).

Aj keď do najbližšej Ankety „O najlepšiu hádzanárku  Slovenska za rok 2024“, nám ešte zostáva viac ako 11 mesiacov, jarná - odvetná časť MOL ligy r. 2023/2024 je už za nami (poznámka: výsledky, umiestnenia a výkony našich hráčok v tejto súťaži, ale aj účinkovanie v reprezentácii sú v čerstvej pamäti) a čaká nás na jeseň štart nového ročníka MOL ligy. Šalianske hádzanárky spolu s vedením HK Slovan Duslo Šaľa ďakuje touto cestou širokej rodine svojich priaznivcov za prejavenú dôveru nielen pri majstrovských zápoleniach, ale ocenené aj pri hlasovaní a veria, že svojou hrou a výsledkami budú robiť radosť šalianskym priaznivcom aj novom ročníku medzinárodnej súťaže, alebo pri  akciách reprezentácie Slovenska.

JOZEF SKLENÁR  

Aktuality

Aktuálne články