Favorita sme trochu potrápili...

10. kolo MOL ligy: Slávia Praha - Slovan Duslo Šaľa 29:27 (16:9).       

R: Šlezingr,  Špunar (obaja Česko)  -   165 divákov; vylúčené: 0:3; pokutové hody: 2/2 – 2/0.

SLÁVIA: Švihnosová 8/2, Míšová 6, Vostárková 5, Holečková 3, Franzová 3, Motejlová 3, Vavroušková 1. Tréner Daniel Čurda.  

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Oláhová –D. M. Vargová 3,  Pócsíková 4,  Ščípová 12,  Pastoreková 2, Pálová 1, S. Ratvajská 2,  Susíková,  Matušincová 1, L. Ratvajská 2. Tréner: Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.
Priebeh: 1:0, 1:2, 4:4, 8:4, 11:7, 16:9, 20:14, 22:16, 28:24, 29:26, 29:27.  

Na predohrávku 10. kola (poznámka:  v sobotu 11.11.2023 o 18.00 hod. hrá Šaľa doma v 3. kole pohára EHF so ŽRK Bjelovar)  s majstrom Česka a vysokým favoritom (poznámka: ťahal sériu 6 víťazných zápasov v rade, kde o. i. porazili aj lídra tabuľky Dunajskú Stredu) cestoval náš kolektív v okyptenej zostave,  nakoľko okrem viacerých dlhodobo zranených hráčok chýbali aj reprezentantka Slovenska Barbora  Königová a necestovala ani Holešová (achilovka). Aj z toho dôvodu sa po prvý krát predstavila  v šalianskom drese dorastenka Pavla Kormúthová (r. 2005), na viac ale hrala aj rovnako stará Timea Susíková a ďalšia dorastenka Slávka Ratvajská. Na druhej strane domáci nastúpili v plnej zbroji so štvoricou reprezentantiek Česka, trojicou kanonierok (Švihnosová, Míšová, Holečková), ktoré sú v prvej 15.- tke najlepších strelkýň súťaže, ale aj so zámerom nadviazať na víťaznú sériu a napredovanie v tabuľke.  

Najlepšia strelkyňa Švihnosová dostala favorita do vedenia, ale Vargová s Pálovou gólmi otočili skóre na 1:2. Úvod bol dosť gólový, nakoľko po dvoch strelách  reprezentantky Slovenska Ščípovej bol stav na ukazovateli skóre 4:4. Skúsenejší a hlavne „zdravší“ domáci team sa dostával postupne do vyššieho vedenia až o 4 góly (9:5, 12:8,...), keď ho podržala aj reprezentačná brankárka Kudláčková a vzhľadom k tomu, že náš kolektív mohol do poľa rotovať iba 10 hráčok, (Slávia až 14) jej náskok do polčasu narástol až na rozdiel sedem gólov.

V druhom polčase v úvode Ščípová dala o sebe vedieť (16:10), ale domáci údernou trojicou kanonierok opäť gólovo odskočili, ale šaliansky kolektív, ktorý hral lepšie najmä v ofenzíve (poznámka: Šaľa vyhrala druhý polčas o päť gólov v pomere 13:18, podobne ako v Dunajskej Strede) a najmä vďaka streleckej produktivite Olívie Ščípovej, ktorá sa s 12 gólmi stala nielen  najlepšou kanonierkou zápasu, ale po troch predohrávkach „útočí“ aj na najlepšiu kanonierku 10. kola.  Škoda, že sa k nej gólovo nepridali aj naše ďalšie hráčky,...  Šaľa zlepšila aj defenzívu a viac krát znížila náskok súpera (23:19, 27:23,...).  V závere dievčatá znížili až na rozdiel dvoch gólov, ale čas a sily na vyrovnanie už nezostali.... Slávia sa po dvoj bodovom zisku prebojovala za vedúci tandem súťaže (Dunajská Streda, Michalovce), Šaľa zostala so  siedmimi bodmi v strede tabuľky. Kiež by sa ich výkon z druhého pražského polčasu preniesol aj do víkendovej medzinárodnej konfrontácii s Bjelovarom, na ktorý Vás dievčatá a vedenie HK Duslo srdečne pozývajú.

+ + +

Ďalšie výsledky 10. kola: Písek – Most 35:31 (15:15); Plzeň – Kynžvart 24:39 (10:18); Zlín – Michalovce; Dunajská Streda – Olomouc; Poruba – Hodonín; dohrajú cez víkend.  
Najbližší program  HK Slovan Duslo Šaľa:

3. kolo pohára EHF: sobota 11.11.2023 o 18.00 hod. Slovan Duslo Šaľa – ŽRK Bjelovar (Chorvátsko).
MOL liga: streda 15.11.2023 o 18.00 hod. Slovan Duslo Šaľa – DHC Plzeň (predohrávka 11. kola).

JOZEF SKLENÁR    
+ + +

V treťom kole pohára EHF súperom nasadený Bjelovar.  

Zatiaľ, čo v prvom kole mali obaja sobotňajší súperi voľno, po postupe do II. kola bol pri žrebovaní vo Viedni medzi nasadenými však iba zástupca Chorvátska ŽRK Bjelovar (poznámka: medzi nasadenými bola taktiež Iuventa Michalovce). Prial mu aj žreb, keď ho v II. kole očakával luxemburský zástupca HD Dudelande, s ktorým si ŽRK hravo poradil v oboch zápasoch.

+ ŽRK Bjelovar -  HD Dudelande 34:17 (20:8). Góly: Vukojevič 8, A. M. Gavrič 6, Grenovič 5, Paštar 4,...

+  HD Dudelande -  ŽRK Bjelovar 21:31 (8:18). Gäoly: Mikulič, Turk a Ragenšcak po 4, Paštar, Vukojevič a  M. Gavrič po 3,...    

+ + +

ŽRK Bjelovar patrí v chorvátskej lige medzi popredné kolektívy, keď v posledných 6 – 7 rokoch pravidelne obsadzoval 3. – 4. miesto v tabuľke. V minulom ročníku štartovali v európskej lige, kde ich vyradil víťaz Španielskeho pohára Rocasa Gran Canaria (ten vo finále pohára zdolal OD Malaga). Najväčší úspech v európskych súťažiach dosiahli hádzanárky ŽRK Bjelovar v roku 2020 (pred epidémiou) v Challenge Cup - e, keď ich vo štvrťfinále zastavil súper z Chorvátskej ligy Lokomotíva Záhreb (poznámka: 13. – násobný majster Chorvátska a 11. násobný víťaz Chorvátskeho pohára).

+ + +

Chorvátsky víkendový súper praktizuje v skladbe hráčskeho kádra podobnú politiku, ako vedenie HK Slovan Duslo Šaľa nakoľko v ňom aj v tomto ročníku hrajú vlastné odchovankyne, resp. niektoré hráčky z ďalších chorvátskych klubov. Jedinou zahraničnou hráčkou je 22. ročná brankárka Asja Sofic (Bosna a Hercegovina). V hráčskom kádri hlavného trénera Daria Ibrana (r. l983) sú hádzanárky vo veku od 16. – 17. rokov (Petra Aušperger, Lea Smiljanec a Marja Turkalj), ale aj v strednom veku (Antonia Oremovic – 26 r., Michaela Gavric – 26 r.,  Anna Maria Gavrič – 29 r.) až po najskúsenejšie hráčky: (Lea Vukojevic – 30 r., ktorá je aj najlepšou strelkyňou ŽRK a Ana Turk – 34 r.).   

Kvality chorvátske hádzanej nie sú šalianskemu publiku neznáme, nakoľko ich reprezentácia vyradila v kvalifikácii na ME reprezentáciu Slovenska a chorvátske klubové mužstvá si úspešne vedú v rôznych európskych pohároch. Vzhľadom k tomu, že po 13 rokoch štartuje  v európskych pohároch aj šaliansky kolektív (bodaj by sa podarilo nadviazať na úspešné účinkovanie HK Slovan Duslo Šaľa v minulosti), ktorý by chcel sťažiť cestu za postupom svojmu súperovi, resp. ho vyradiť z ďalších bojov v pohári EHF potrebuje aj fanúšikov a ich  pomoc a preto Vás srdečne Vedenie a naše hádzanárky na tento duel v sobotňajší podvečer (o 18.00 hod. ) pozývajú.

JOZEF SKLENÁR

Aktuality

Aktuálne články