MOL ligový telegram – 10. kolo

V tomto  kole sa už „ roztiahol“ hrací kalendár do štyroch dní,  nakoľko v stredu sa odohrali predzápasy mužstiev (vrátane nášho na pražskej Slávii), ktoré štartovali v európskych pohároch, zostávajúce tri sa odohrali cez víkend. Ani toto kolo sa nezaobišlo bez prekvapení, nakoľko najúspešnejší český kolektív za posledné desaťročie Baník Most odchádzal z palubovky Písku (poznámka: Šaľa porazila Sokol na domácej palubovke v 7. kole o gól 33:32) so sklonenou hlavou, nakoľko  po vyrovnanom polčase (15:15) prehral druhý o 4 góly a museli nielen opustiť tretiu pozíciu v tabuľke, ale od 39. minúty dohrával Most aj oslabený o vylúčenú  21. ročnú pravú spojku Polákovú. Menším prekvapením je aj vysoká prehra Plzne  o 15 gólov  21:34 !!! (poznámka: uvidíme ju v stredu v Šali) s rozbehnutým Kynžvartom. Kuriozitou zápasu bolo, že do streleckej listiny sa zapísala gólom aj najstaršia hráčka MOL ligy 42. ročná brankárka DHC Eva Mancellari, keď v 52. minúte strelila 21. gól plzenského kolektívu. V zostávajúcich zápasoch sa zrodili už očakávané výsledky a výhry favoritov aj keď DAC ešte v 32. minúte viedol nad  Olomoucom iba 18:17, naše dievčatá v závere dueli doháňali náskok Slávii Praha a aj v moravskom derby Poruba – Hodonín sa  rozhodovalo o víťazstve Poruby až v závere. Ako sa má vykročiť za víťazstvom predviedla zahraničnými posilami nabitá Iuventa, ktorá viedla v Zlíne v 19. minúte už 0:13 !!! a rovnakým rozdielom skončil aj polčas (6:19). Nikomu neprekážalo, že líder súťaže Michalovce (o skóre predstihol v tabuľke  DAC) remizoval v II. polčase so Zlínom 15:15 !!!   

+ + +                                                                                                                                                                                                                                                          

Napriek tomu, že ani v tomto kole nebola prekonaná 70. gólová hranica v jednom zápase, „gólových zásahov“ v šiestich zápasoch bolo 367, čo je po 6. kole (diváci v ňom videli zatiaľ rekordných 373 gólov) druhý najvyšší počet v doterajšom priebehu ročníka 2023/2024. Najviac 68 gólov padlo v súboji minulo ročných republikových medailistov Dunajská Streda – Olomouc (39:29), o dva góly menej videli diváci pri najväčšom prekvapení kola Písek – Most (35:31) a 60 – tka „ padla“ aj v dueli Plzeň – Kynžvart (24:39). Táto hranica mohla padnúť aj v zápase mužstiev zdola tabuľky Poruba – Hodonín (31:28), ale to by nesmeli hráčky zahodiť tri sedem metrové hody. Túto hranicu neprekonali ani na palubovke pražskej Slávie, kde sa dva krát zmýlili zo sedmičky aj naše hádzanárky (29:27) a najmenej „iba“ 55 krát sa tešili z gólov hádzanárky v zápase Zlín – Michalovce (21:34), ale veľký podiel na malom počte gólov majú domáce hráčky, ktoré po prvý krát trafili do čierneho až v 19,21 minúte, keď za stavu 0:13  !!! skórovala do siete vedúcich Michaloviec (vyhrali už 9 krát za sebou v MOL lige) iba 20. ročná stredná spojka Veronika Štipčáková, ktorá je s 52 gólmi najlepšou strelkyňou Zlína (12. miesto v streleckej tabuľke medzinárodnej súťaže).  

+ + +

Napriek tomu, že suverénka streleckej súťaže Iveta Korešová (r. l989) z Písku, ktorá nastrieľala za 10 kôl 111 gólov sa nestala kanonierkou 10. kola kola už po tretí krát za sebou (strelila proti Mostu 11 gólov), ale má pred druhou najlepšou strelkyňou súťaže Sofiou Bezrukovou (r. l999, Kynžvart – 73 gólov) náskok neuveriteľných 38 gólov !!! a treťou Simonou Schreibmeierovou (r. 2005, Plzeň – 70 gólov), ktorú uvidíme v stredu aj v predohrávke 11. kola v Šali dokonca náskok 41 gólov ! V tomto kole sa „ušiel“ tento primát šalianskej hráčke a slovenskej reprezentantke Olívii Ščípovej, ktorá zaknihovala v Prahe v súboji so Sláviou 12 presných zásahov (poznámka: kiež by jej strelecká forma z posledného týždňa vydržala čím najdlhšie) blahoželáme ! Jedenásť gólovú hranicu pokorili v tomto kole skúsené matadorky: Iveta Korešová (r. l989 – Písek)  a Katarína Juhos (r. l988 – Dunajská Streda), o jeden gól menej strelila o 15 rokov mladšia maďarská legionárka v službách Mostu Eszter Ogonovszký (r. 2003) a Nikola Kalinová (r. l999) v drese Hodonína. Až štyri hádzanárky si vylepšili gólové konto v tomto kole o osem gólov: Nikola Švihnosová (r. 2000 – Slávia Praha), Veronika Štipčáková (r. 2002 – Zlín), Bára Krejčíková (r.2000 – Hodonín) a nováčik medzi kanonierkami Tereza Indráková (r. l994 – Písek), ktorá odohrala v tomto ročníku iba tretí zápas v medzinárodnej súťaži. Sedem  gólov majú na svojom konte v tomto kole tri hráčky: Kristína Rajová (r. 2004 – Poruba), ukrajinka v službách Michaloviec Karina Soskyda (r. 2005) a už spomínaná  Simona Schreibmeierová (r. 2005 – Plzeň).  

+ + +

V tomto kole sa nám rozšírila o dve hráčky kategória tých, ktorá neodohrajú na palubovke čistých 60 minút, nakoľko ich arbitri pošlú predčasne pod sprchy. Prvou bola hráčka Mostu Poláková (r. 2002), ktorá bola vylúčená v Písku už v 39. minúte za faul a Hedviga Nováková (r. l999 – Hodonín), ktorá videla červenú kartu v Porube v 46. minúte po troch vylúčeniach. Najbohatší na vylúčenia bol nečakane jednoznačný zápas Zlín – Michalovce, kde bolo 14 vylúčených hráčok z toho deväť  z Iuventy. Presne o polovičku menej udelených trestov sedem bolo v zápase Plzeň – Kynžvart (4:3) a šesť v dueli Poruba – Hodonín (1:5). „ Najslušnejšími“ zápasmi tohto kola boli: Dunajská Streda – Olomouc, kde boli udelené tri tresty (2:1) a rovnaký počet dvoj minútových trestov bol v našom dueli v Prahe, ale tam bola Slávia „čistá“ a trest dostali iba naše hráčky (0:3). O dve vylúčenia viac boli  v zápase Písek – Most (3:2). Z pohľadu zahrávania pokutových hodov najviac ich nariadili arbitri (13) v zápase Poruba 7/5 – Hodonín 6/5. Deväť sedmičiek 4 – 5 (všetky premenené) videli diváci v súboji Zlín – Michalovce, o jednu menej v zápasoch:  Plzeň (5/4) – Kynžvart (3/3) a Písek (6/6 - Most 2/2). Najmenej pokutových hodov iba tri (všetky premenené) nariadili arbitri v zápase Dunajská Streda 1/1 – Olomouc 2/2 a o jednu viac v zápase Slávia Praha 2/2 – Šaľa 2/0- V tomto kole sme boli jediným kolektívom, ktorý sa netešil gólu zo sedmičky.

                                                                                                                                                                        JOZEF SKLENÁR   

Aktuality

Aktuálne články