MOL ligový telegram  14. kola MOL ligy

Keď sme úvodný komentár minulého kola začínali vetou“ že až do konca MOL ligy budeme svedkami ešte nejedného aj veľkého prekvapenia“ nečakali sme, že sa táto „predpoveď“  splní už  o niekoľko dní, V predohrávke 14. kola na palubovku poslednej Plzni vycestovala pražská Slávia, ktorá bude hrať cez víkend v osemfinále Európskeho pohára s MHK Cair (Macedónsko). Najstarší český klub čakal, že to bude na juhu Čiech dobrý zápas na „rozcvičenie“ a nakoniec bol z toho prvý dvoj bodový zisk Plzni  v tomto ročníku po výhre 31:27 (16:15) a zbytočná strata Slávie !!!  

Prekvapením je aj prehra majstra Česka Mostu na domácej palubovke pred najväčšou návštevou ročníka – 821 divákov s majstrom Slovenska Dunajskou Stredou 25:32, keď už po polčase viedol DAC (9:18). Až tak veľkým prekvapením by nemusela byť prehra, ale spôsob a priebeh duelu, keď v priebehu celého zápasu Baník ani raz nevyhrával a v 26. minúte už prehrával až o 10 gólov (7:17). Kanonierkou zápasu bola česká reprezentantka Eliška Desortová, ktorá zaznamenala 11 gólov a všetky dosiahla z hry! V zostávajúcich zápasoch k väčším prekvapeniam nedošlo,  iba Hodonín po pol časovej remíze (16:16) v Olomouci prehral po obrátke o 8 gólov.     

Zatiaľ, čo minulé kolo bolo dosť bohaté na góly (poznámka: diváci videli 341 gólov), toto sa s počtom 332 gólov, čo je priemer 55,3 gólu na zápas zaradilo do lepšieho priemeru. Najplodnejším zápasom na góly moravské derby medzi domácim Olomoucom a Hodonínom, v ktorom videli diváci  66 gólov a už polčas 16:16 „napovedal“, že úroda gólov môže byť slušná. Pričinili sa o to hráčky oboch kolektívov (Anna a Klára Kubálkové z Olomouca a Štipčáková s legionárkou Andrezou – Hodonín), ktoré zaznamenali z tejto porcie viac ako polovičku 34 gólov.  Druhým najbohatším zápasom na góly bolo jedno z najväčších prekvapení ročníka zápas Plzeň – Slávia Praha (31:27 = 58 gólov). O jeden gól menej 57 gólových zásahov  sa zrodilo v ďalšom prekvapujúcom výsledku Most – Dunajská Streda 25:32,  aj keď polčas  (9:18) tomu nenasvedčoval. V našom zápase v Kynžvarte 30:25 videli diváci  55  gólov a cez 50 gólovú hranicu sa ešte dostali hráčky na východe Slovenska v Michalovciach, kde hral Písek (29:24) s najlepšou kanonierkou súťaže Korešovou. Iba 42 gólov (22:20) padlo v ďalšom moravskom derby Zlín – Poruba, napriek tomu, že kanonierka HC Polomíková zaznamenala tucet - 12 gólov (poznámka: viac ako zostatok kolektívu) ! Je to tretí najnižší počet gólov v doterajšom priebehu MOL ligy. Menej 41 gólov videli iba diváci v zápase 2. kola Kynžvart – Slávia Praha 20:21 (11:10) a najmenej gólov z 84 doposiaľ odohraných  duelov v MOL lige iba 40 gólov „padlo“ v dueli majstrov Slovenska a Česka z r.2023), v šlágri 6. kola Dunajská Streda – Slávia Praha 24:16  (9:9).   

V tomto kole sa opäť prepisuje jeden rekord a je to v bloku „KANONIERKY“,  kde nenarástol síce počet členiek tohto klubu, v tomto kole sa do klubu NAJ strelkýň kola (poznámka7 a viac  gólov v zápase) dostalo 11 hráčok, ale rekordom je počet strelených gólov (98), čo činí priemer 8,9 gólu na jednu členku! Honor kola získala po prvý krát Lucie Polomíková (r. 1999, Zlín), ktorá v dueli s Porubou trafila 12/1 krát do čierneho! O jeden gól menej strelila česká reprezentantka v drese DAC – u Eliška Desortová vo víťaznom  súboji majstrov v Moste. Osobný strelecký rekord si vytvorila s 10 gólmi v sieti Hodonína iba 22 ročná Klára Kubálková z Olomouca a o jeden gól menej – 9/3 zaznamenala v tomto zápase o dva roky mladšia Anna Kubálková.  V spoločnosti deväť gólových sa však ocitli ďalšie dve mladé hádzanárky: najlepšia strelkyňa Plzni (uvidíme ju v sobotu v Šali) Alexandra Koubová (r. 2004), ktorej 9/4 gólov  proti Slávii Praha „pomohol“ k prvému víťazstvu v ročníku; druhou kanonierkou (9/4) je slovenská reprezentantka Olívia Ščípová  (r. 2002, Duslo Šaľa), ktorej deväť gólov do siete reprezentačnej brankárky Česka Sabríny Novotnej síce nepomohlo k zisku bodov, ale poslala týmto na diaľku pozdrav bývalému reprezentačnému trénerovi žien Jorge Bueňasovi a spol.,  za to, že nemali s mladou hráčkou dosť trpezlivosti a nedávali jej toľko priestoru k sebarealizácii (poznámka: Natíska sa otázka: prečo to v MOL lige strelecky ide už  tretí rok v rade a prečo nie je tak v reprezentácii !). V osem gólovej spoločnosti sú tri hráčky: Adriána Míšová 8/0  (r. l996, Slávia Praha), Štipčáková (r. 2002, Hodonín) a Iveta Korešová (r. l989, Písek), ktoré si k 8 gólovej hranici pomohli tromi gólmi zo sedmičiek. Zvyčajne býva najviac zastúpená sedem gólová hranica, ale v tomto kole sa v  tejto kategórii umiestnili: hráčka Iuventy a reprezentantka SR Alena Dvorščáková (r. 2002 – 7/3  gólov) a legionárka Hodonína Dos Santos Andrezza (r. l999 – 7/4).     

Neustále prírastky pribúdajú v bloku červené a žlté karty a ani toto kolo nie je výnimkou. Už v 45. minúte mala dobojovaný  dôležitý duel  Plzeň – Slávia Praha domáca hráčka Lucie Drozdová (r. 2002), ktorá videla červenú kartu po 3 vylúčeniach. V tomto zápase (vylúčené 6:3) a v ďalších dvoch dueloch: Most – Dunajská Streda (3:6) a Olomouc – Hodonín (4:5) udelili arbitri po deväť najnižších trestov.  V zápasoch: Michalovce – Písek (6:2) a Kynžvart – Šaľa (4:4) bolo vylúčených po osem hráčok a najslušnejším duelom s piatimi potrestanými aktérkami bolo moravské derby Zlín – Poruba. Súčasťou trestov je aj nariadenie pokutového hodu po priestupku hráčky a ďaleko najbohatším na „sedmičky až  15“ bol ďalší moravský súboj Olomouc (8/6) – Hodonín (7/7). Jedenásť ich naradili rozhodcovia v zápase Michalovce (5/3) -  Písek (6/6), o jednu menej v zápase Most (4/3) – Dunajská Streda (6/5). Deväť krát sa postavili na značku 7 metrového hodu hráčky v zápase Plzeň (5/5) – Slávia Praha (4/3) a najmenej iba päť krát  mali túto výhodu aktérky v zápasoch: Zlín (1/1) – Poruba (4/4) a v našom zápase Kynžvart (1/1) – (4/4). 

                                                                                                     JOZEF SKLENÁR

Aktuality

Aktuálne články