MOL ligový telegram
Tento víkend sa už naplno rozbehol v šiestich telocvičniach a športových halách prvoligový kolotoč majstrovskej medzinárodnej hádzanárskej súťaže – 22. ročník MOL ligy, v ktorom štartuje 9 účastníkov z Česka (nováčikom je HK Hodonín) a jednu štvrtinu tvoria zástupcovia Slovenska: DAC Dunajská Streda (vyhrala v minulom ročníku základnú časť MOL ligy), najúspešnejší kolektív ženskej hádzanej Iuventa Michalovce a hádzanárky Slovan Dusla (druhé miesto v minulom ročníku MOL ligy po základnej časti). Už prvé kolo prinieslo niekoľko dramatických duelov, ale aj prekvapujúce výsledky. Medzi prekvapenia možno zaradiť víťazstvo Zlína s viacerými posilami nad silnou Plzňou 26:23. Menším prekvapením je domáca remíza Písku s posilneným Kynžvartom (27:27), ktorý vyrovnával necelých 30 sekúnd pred koncom Michalcovou, ako aj remíza Českého majstra pražskej Slávii s Olomoucom 25:25, keď za zástupcu Hanej vyrovnala v poslednej minúte Tereza Vasiljeva - Fryčáková. V zostávajúcich dueloch Most so Šaľou nakoniec nezaváhali aj keď sa o ich plnom bodovom zisku rozhodovalo až v druhom dejstve. V slovenskom derby DAC – IUVENTA, v ktorom chceli bodovať obaja  sa okrem štyroch zahraničných brankárok predstavila aj plejáda cudziniek, ktoré „prečíslili“ slovenskú enklávu.  

+ + +

Úvodné kolo bolo trochu chudobné na korenie kolektívnych hier – góly, nakoľko ani v jednom z poltucta majstrovských duelov „nepadla“ šesťdesiat gólová hranica. Najbližšie k tomu boli v Dunajskej Strede, kde videla druhá najvyššia návšteva kola (viac ako 350 divákov)  59 gólov (31:28) a mohla byť aj 60 – tka. Maďarská hráčka Barbara Sári v dresa DAC – u však nepremenila v 37. minúte zápasu sedmičku. Druhým najbohatším duelom na góly (31:23) bol zápas v Šali (poznámka: najvyššia návšteva kola – 450 divákov) a to ešte brankárka Hodonína,   legionárka Vranič zneškodnila pokutové hody Ščípovej a Pócsíkovej, na druhej strane ju napodobnila aj brankárka Dusla Kusyová, pri sedmičke Drexlerovej. Rovnaký počet gólov (54) videli pri  remíze 27:27 priaznivci hádzanej v Písku. Najmenej iba 49 gólov (26:23) padlo v dueli Zlín – Plzeň, o gól viac videli diváci v remízovom dueli  majstrovskej Slávia Praha s bronzovým Olomoucom  (25:25) a 53 gólov videli diváci pri víťazstve Mostu v Porube (23:30).   

+ + +   

Hádzanárskym priaznivcom utkvel v pamäti z minulého ročníka 2022/2023 súboj dvoch českých hádzanárok: Iveta Korešová (r. l989 – Písek) a Veronikou Fenclovou – Galuškovou (r. l998 – Plzeň)  o honor: „Najlepšia kanonierka MOL ligy“, z ktorého vyšla nakoniec víťazne hráčka  Písku (poznámka: medzi 10 – tkou najlepšími vysoko „trónila“ aj naša najlepšia strelkyňa Olívia Ščípová – r. 2002). Ako sa darilo hráčkam z najlepšej desiatky minulého ročníka, resp. ktorej hráčke „nezvlhol pušný prach“ ani v 1. kole ročníka 2023/24? Suverénkou je skúsená ex reprezentantka Korešová, ktorá nastrieľala v prvom kole 12 gólov do siete Kynžvartu 12 gólov! Veronika Fenclová - Galušková odštartovala s 5 gólmi, Rovnaký počet streleckých zásahov mala Anežka Farářová (r. 2002 – Poruba) a Adriána Míšová (r. 1996 – Slávia Praha), štyri góly zaznamenalo krídlo Adela Stříšková (r. 2000 – Most). Nedarilo sa novej posile Slávie Praha Natálii  Kuxovej (r. 2003), ktorá strelila iba 1 gól a rovnako sa viedlo aj našej opore Olívii Ščípovej (poznámka: hrala iba do 21. minúty – ČK).  Ďalšie tri hráčky z najlepšej desiatky strelkýň v úvode MOL ligy neskórovali vôbec: Charlotte Cholevová (r. 2002 – prestup do BK Brest, Francúzsko), Alena Stellnerová (r. 1989,  Písek – zranenie) a Eva Svobodová  (r. 1998 – Písek, zranenie).                                                           

Na dvere Klubu kanonierok „silno zaklopali“  v 1. kole hráčky: Réka Bízik (r. 1991 – Dunajská Streda) zaznamenala 9 gólov, rovnaký počet gólov do šalianskej siete strelila aj  skúsená Laura Víchová (r. l994 – Hodonín).  Osem gólov „pribalila“ do siete Hodonína reprezentantka Slovenska a hráčka Dusla Katarína Pócsíková (r. l993), siedmimi zásahmi sa predstavila v medzinárodnej súťaži nová posila Mostu Eszter Ogonovszky (r. 2003 - Maďarsko), Karolína Ševčíková (r. 2000 – Zlín) a jedna z najstarších hráčok súťaže Katarína Juhos (r. l988 - Dunajská Streda). Po šesť streleckých zápisov majú v tabuľke hráčky: ďalšia posila Mostu Dominika Záchová (r. l996), reprezentantka Balkánu Melani Jagodič (r. 2001 – posila HC Zlín), Malinová - Zavíšková (r.  a Barbora Königová (r. l994 – Duslo Šaľa).     
+ + +
Napriek tomu, že sme iba odštartovali nový ročník medzinárodnej súťaže zaznamenali sme v rubrike Červená karta už aj prvú hráčku. Bola ňou po nezavinenej zrážke Ščípovej s krídlom Víchovou (164 cm – Hodonín) už v 21. minúte naša hráčka. Najviac vylúčených hráčok na dve minúty bolo v zápase Zlín – Plzeň (5:5), o jedno vylúčenie menej bolo v slovenskom derby Dunajská Streda – Michalovce (3:6) a sedem krát „oddychovali“ hráčky v dueli Poruba – Most (3:4). Najčistejšie sa hralo v dôležitom zápase Písek – Kynžvart, kde bol pomer vylúčených 1:3, šesť najmenších trestov bolo udelených v zápasoch: Slávia Praha – Olomouc (1:5) a Šaľa – Hodonín (2:4).

Najviac sedem metrových hodov až 13 nariadili arbitri v zápase Písek (6/6) – Kynžvart (7/5), desať v našom zápase s Hodonínom (8/6 – 2/1) a deväť v dueli Slávia Praha (4/3) – Olomouc (5/5). Najmenej iba tri sedmičky videli diváci v zápase Zlín (1/0) – Plzeň (2/1), o jednu viac v zápase Poruba (2/1) – Most (2/1).

+ + + + +

Cez víkend narazíme opäť na Olomouc

Tak ako sme spomínali v pozvánke na nedávne turnajové súboje, že Zora Olomouc je našim najčastejším zahraničným súperom sa potvrdzuje nakoľko sa oba kolektívy stretnú v priebehu necelého mesiaca už po tretí krát. Po dvoch súbojoch na medzinárodných turnajoch:  v Olomouci (ZORA – Šaľa 27:23),  v Šali  (DUSLO – Olomouc 36:33) sa stretnú v sobotu 9. 9. 2023 na Hanej opäť v majstrovskom dueli 2. kola MOL ligy.

+ + +   

ZORA Olomouc patrí k pätici najstarších účastníkov MOL ligy so štartom vo všetkých 22 ročníkoch medzinárodnej súťaže a v posledných dvoch ročníkoch národnej play off sa môže pochváliť ziskom dvoch bronzových pozícií, čím sa napríklad okrem Baníka Most nemôže hrdiť žiadny český kolektív. Napriek týmto úspechom prišlo v štruktúrach Olomouca k výmene na trénerskom poste, keď skúseného a úspešného lodivoda Libora Malínka (prešiel pracovať k mládeži) vystriedala bývalá česká reprezentantka Lucie Fabíková, ktorá sa s kolektívom predstavila aj na 28. ročníku DUSLO Cup.   

V hráčskom kádri bronzového kolektívu prišlo po sezóne k viacerým zmenám, keď odišla do Baníku Most veľká nádej českej hádzanej Natália Kuxová, ktorá bola so 126 gólmi ôsmou najlepšou strelkyňa súťaže a sestry Šárka (brankárka) a Markéta Spurné zdokonaľujú svoje hádzanárske  umenie vo Švajčiarsku. S aktívnou činnosťou skončila slovenská hráčka Denisa Krajčovičová, ďalšia opora Michaela Smějová odišla do Bohuníc a krídlo Martina Přikrylová pokračuje v Zubří.

Novými tvárami a to nielen v hráčskom kádri sú: Lucie Fleková, ktorá prišla z Kunovíc, Michaela Daňková zo Zlína a na hosťovanie brankárka Klára Habermannová.  Trénerka sa však bude môcť prieť aj o mladé juniorské reprezentantky Česka: Anna Kubálková,  Tereza Kräterová, Simona Horáková, Eliška Ešnerová (všetky ročník 2004 a z vlastnej liahne), ako aj o mladú brankársku nádej Nikolu Fadrnú (r. 2006). Ak k nim prirátame strednú generáciu hráčok: Malinová rod. Zavíšková, Tereza Vasiljeva rod. Fryčáková, Jansová  (všetky r. 1995), Klára Kubálková (r. 1996), Protivánková (r. 2000), Možišová (r. 2001),.. ktoré majú za sebou už viac ročníkov MOL ligy potom môžu v Olomouci opäť kalkulovať s medailovými ambíciami.

+ + +

KUK do archívu:

V minulom ročníku 2022/2023 boli vo vzájomných súbojoch o niečo úspešnejšie zverenkyne trénera Petra Pčolu, keď ich vzájomné súboje skončili s výsledkami:

4. kolo MOL ligy: Slovan Duslo Šaľa – Zora Olomouc 31:25.                                                  
DUSLO: Matušincová a Ušiaková po 5, Trepáčová 3, Ščípová 3/3,...                                     
ZORA: Machačová, Kl. Kubálková, Kuxová po 4, Smějová 4/4,...

15. kolo MOL ligy: Zora Olomouc - Slovan Duslo Šaľa 30:30.                                        
ZORA: Kuxová  7,  Vasiljeva - Fryčáková 6, Přikrylová 5, Malinová – Zavíšková  4/4,...   
DUSLO: D. M. Vargová 6/2, Königová 5, Ščípová 5/1, Pastoreková 4,...  

Ročník 2022/2023 MOL ligy – základná časť:
2. miesto  Slovan Duslo Šaľa 650579 – 33 bodov.                                                                     
7. miesto: Zora Olomouc 589:583 – 21 bodov.    

Vzájomné stretnutia oboch vyspelých kolektívov v majstrovskej MOL lige a na medzinárodných  turnajoch prinášali podľa prehľadu hodnotné a vyrovnané zápolenia. Takéto by mohlo byť aj podľa štartu oboch kolektívov v úvode súťaže aj tento víkend. Priaznivci šalianskej ženskej hádzanej by sa nebránili podobnému výsledku na Hanej ako pred rokom v 15. kole majstrovskej súťaže.

                                                                                            JOZEF SKLENÁR
Aktuality

Aktuálne články