Pohár zostal vo vitríne Dusla
Ihneď po skončení trojdňového hádzanárskeho  maratónu (10 medzinárodných zápasov) v Šali sme „v kocke“ informovali návštevníkov našej stránky o výsledkoch a priebehu 28. ročníka medzinárodného turnaja žien DUSLO Cup. V tomto bloku Vám prinášame viacej podrobností z diania v Mestskej športovej hale, nakoľko  pre viacerých účastníkov to bola generálka pred štartom republikových majstrovských hádzanárskych súťaží.

Kvalitná, ale známa zahraničná konkurencia.                                                    

Medzinárodný turnaj „otestoval“ pripravenosť piatich kolektívov:  ZORA Olomouc (Česko), UHC Stockerau (Rakúsko), Ruch Chorzów (Poľsko) a Slovan Duslo Šaľa (pozn.  patria vo vlastných republikových najvyšších súťažiach k špičke), ktoré doplnil Városi Komárom SE (Maďarsko), ktorý bojuje o postup do najvyššej maďarskej súťaže a žiadny z nich nebol pre naše hádzanárky a priaznivcov neznámou.

+ Najčastejší z našich súperov zo zahraničia ZORA Olomouc (MOL liga + medzinárodné turnaje), ktorá získala už dva roky v Česku za sebou v play off bronz, pricestovala do Šali už bez reprezentantky Česka Natálie Kuxovej (ôsma najlepšia strelkyňa súťaže – 126 gólov posilnila pred sezónou Baník Most), ale s viacerými zmenami.  Prvou dôležitou je zmena trénera, keď Libora Malínka vymenila bývalá reprezentantka Lucie Fabíková, a novými hráčkami sú mladé juniorské nádeje Eliška Ešnerová, Simona Horáková,... pod novým menom (vydaj) budú hrať osvedčené hráčky: Iva Malinová (r. Zavíšková) a Tereza Vasiljeva (r. Fryčáková). Trénerka sa bude môcť v novom ročníku  oprieť o kvalitné výkony hráčok: Nikola Jansová, Kubálková, Machačová,... brankárka Michaela Poláčková (najlepšia brankárka DUSLO Cup 2022), čo sa potvrdilo aj v tomto ročníku podujatia. Olomouc nakoniec skončil na 3. mieste, o čom rozhodlo jeho víťazstvo o gól (33:32) v poslednom zápase turnaja s Chorzówom, keď víťazný gól strelila Klára Kubálková (v prípade remízy by bol bronz získal Chorzów).   

+ Starým – známym pre našich priaznivcov bol aj kolektív Ruch Chorzów. Poľské mužstvo totiž  ako druhý zahraničný účastník v histórii MOL ligy (poznámka: prvým bol HYPO Niederöstereich) štartoval v ročníku 2021/2022 základnej časti, kde skončil na 11. mieste tabuľky so skóre 720:775 a ziskom 18 bodov. Duslo Šaľa v 4. kole vyhralo v Chorzówe  29:33, v odvetnom zápase v Šali však vyhral Chorzów 29:30. Poľský celok, ktorý od minulého ročníka vedie český tréner Ivo Vávra mal v svojom kádri niekoľko zahraničných posíl: Anastázia Bondarenko, Julia Masalová, Anina Diablo,..., ale aj kvalitu z Poľska: Jasinska, Doktorczyk, Wisniewska, či brankárka  Monika Ciesiotka, ktoré sa stala aj najlepšou brankárkou tohto ročníka. Chorzów potvrdil aj teraz, že sa mu so Šaľou darí, keď nám v sobotu pripravil jedinú prehru na turnaji (29:31), na druhej strane však poľská ekipa „vybuchla“ v zápase s Komáromom, kde prehrávala v priebehu zápasu aj o 10 gólov (39. min. 17:27).

+  Nováčikom v šalianskej športovej hale nebol ani kolektív Városi Komárom SE z Maďarska, ktorý hral na šalianskom DUSLO Cupe aj pred rokom, kde obsadil tretie miesto za reprezentáciou Južnej Kórey a Šaľou, predstihol však Olomouc, s ktorým vyhral 34:32. Tréner Tamás Neukum sa aj teraz opieral o výkony hráčok: Kovacic a Ranič (zástupkyne Balkánu), slovenskej ex – reprezentantky Boglárky Bízik, ale aj vlastných odchovankýň: Lívia Nagy, Boglárka Lukovics (zaznamenala 11 gólov v zápase s Olomoucom), či rýchla Dominika Gál (strelila 12 gólov v zápase proti UHC Stockerau). Komárom, ktorý opäť príjemne prekvapil skončil nakoniec na druhom mieste konečnej tabuľky  s rovnakým bodovým ziskom 6 bodov ako naše reprezentantky, keď o prvenstve zverenkýň trénera Pčolu rozhodol až vzájomný zápas (poznámka: v úvodnom zápase vyhrala Šaľa o 12 gólov). Maďarský účastník okrem Šali porazil všetkých zahraničných konkurentov (poznámka: Olomouc už druhý rok za sebou).  

+ UHC Stockerau už zohral so Šaľou v minulosti aj priateľské duely a teraz sa zaradil medzi rakúske kolektívy (HYPO Niederöostereicj, UHC Leoben,...), ktoré už štartovali aj na populárnom turnaji.  Prekvapil hneď v druhom zápase turnaja, keď uhral s poľským Chorzówom remízu 26:26, ktorá ho pripravila o bronz. Zahraničný tréner Halperin Musche  spolu so slovenskou asistentkou Máriou Sajanovou (bývalá hráčka Interu a ŠKP Bratislava) mal k dispozícii okrem rakúskych hráčok aj zahraničné posily: Anja Lovrič, Melissa Begovič (zástupkyne Balkánu), či slovenské hráčky: Ivona Skaličanová a Natália Machálková  (poznámka: s 25 gólmi bola druhou najlepšou strelkyňou turnaja), ktoré by sa uplatnili aj vo viacerých kolektívoch MOL ligy. Okrem súboja so Šaľou (Duslo vyhralo o 13  gólov) v ďalších dvoch (Olomouc a Komárom) zohrali vyrovnanú partiu a prehrali iba rozdielom troch gólov.

+ Pre šalianske Duslo po náročných dvoch týždňoch prípravy bol domáci turnaj poslednou previerkou pred štartom 22. ročníka MOL ligy. Trénerský tandem však nemohol odskúšať všetky hráčky z kádra, nakoľko pre zranenia a operačné zákroky zákroky chýbali: Radka Šalatová, Martina Tulipánová a Mária Štrbáňová a k dispozícii nemali ešte ani: Lenku Ratvajskú, Karolínu Matušincovú a Dianu Máriu Vargovú, ktoré by sa však mohli v krátkej dobe objaviť v šalianskom drese na palubovke. V priebehu turnaja dostali v súťažných zápasoch možnosť všetky hráčky širšieho kádra, vrátane nových tvári: Branky Konatar (Čierna Hora) a Slavky Ratvajskej (ŠSK Prešov – sestra našej hráčky Lenky Ratvajskej).  

Ako si viedli naše dievčatá v jednotlivých zápasoch medzinárodného turnaja:   

Úvodný zápas s Komáromom 44:32 (19:13), ktorý nakoniec aj rozhodol o víťazovi turnaja bol v réžii  našich hráčok, keď už do polčasu získali 6 gólový náskok. Strelecky sa darilo aj v druhom dejstve najmä triu: Königová - 9, Pócsíková – 8 a Pastoreková – 6 gólov a o našom jasnom víťazstve nebolo pochýb (poznámka: v minulom ročníku turnaja vyhrala Šaľa s VSE 26:25).                                   

V druhom našom zápase s ÚHC Stockerau 38:25 (19:12) sme sa síce ťažšie rozbiehali, keď v 22. min. bolo na ukazovateli skóre iba 13:10, ale od tohto momentu sme mali „navrch“ a dosiahli sme aj najvyššie víťazstvo na turnaji rozdielom 13 gólov gólov.

Tréner Peter Pčola k prvým dvom víťazstvám povedal: „ Musím dievčatám zagratulovať k vysokým víťazstvám, ale na druhej strane sme ešte dokázali pozahadzovať viacero vyložených streleckých príležitostí“      

V treťom našom súboji sme sa stretli s RUCH Chorzówom, ktorý vycítil šancu zdramatizovať priebeh turnaja. Zatiaľ, čo naše hráčky viacero šancí nepremenili buď vinou nepresnej streľby, ale aj výbornej brankárky Ruchu, hostky áno. Po prehranom polčase o gól (14:15)  v druhom dejstve nášmu kolektívu nepomohla ani kanonierka Ščípová (11 gólov) a skúsený kolektív hostiek nakoniec vybojoval tesné víťazstvo – 29:31.  

V poslednom našom vystúpení v súboji bronzových medailistov s Olomoucom  sme potrebovali naplno bodovať. V náročnom a vyrovnanom dueli (polčas vyhrala Šaľa o gól - 16:15) nakoniec rozhodla lepšia strelecká potencia šalianskeho dua  Pócsíková so Ščípovou (najlepšia strelkyňa turnaja), ktoré zaznamenali v zápase 23 !!! gólov, zatiaľ, čo ich konkurentky:  dvojica Olomouca  Fleková s Jansovou iba 17 gólov. Víťazstvo zabezpečilo pre Šaľu prvenstvo na 28. ročníku  DUSLO Cupu.   

Tréner Peter Pčola k záverečným duelom povedal: „ Úvod sme nemali zlý, ale neskôr sme opäť nepremenili viacero šancí, súper áno a dostal sa na koňa. Napriek tomu, že sme  mohli viac krát otočiť skóre brankárka Ruchu a dobrá defenzíva hostiek boli proti. Nemôžem povedať, že by dievčatá nechceli vyhrať. Posledné naše vystúpenie s Olomoucom bolo vyrovnané, ale v druhom polčase hráčky, ktoré už niečo v MOL lige odohrali „zabrali“, zvládli to  a stali sa víťazmi turnaja, k čomu dievčatám gratulujem.“     

+ + +

Výsledky Slovan Duslo Šaľa na DUSLO Cup 2023:

Duslo Šaľa – Komárom 44:32; Duslo Šaľa – Stockerau 38:25; Duslo Šaľa – Chorzów 29:31; Duslo Šaľa – Olomouc 36:33;  

Zostávajúce výsledky na DUSLO Cup 2023:
Chorzów – Stockerau 26:26; Olomouc – Komárom 27:39; Stockerau – Olomouc 22:25; Chorzów – Komárom 34:36; Komárom - Stockerau 32:29;  Olomouc – Chorzów 33:32.

Tabuľka medzinárodného hádzanárskeho turnaja DUSLO Cup 2023:

1.  Slovan Duslo Šaľa 147:121 – 6 bodov;  2. Komárom VSE 139:134 – 6 bodov; 3. ZORA Olomouc 128:129 – 4 body; 4. RUCH Chorzów 123:124 – 3 body;  5. UHC Stockerau 102:121 – 1 bod.    

poznámka: O prvenstve Dusla Šaľa rozhodol pri rovnosti bodov s Komáromom vzájomný zápas     

Organizátori 28. ročníka medzinárodného DUSLO Cup – u 2023 vyhodnotili aj najlepšie hráčky na jednotlivých postoch:

+ najlepšia hráčka: Edina Pastoreková (Duslo Šaľa).
+ najlepšia brankárka: Monika Ciesiotka (RUCH Chorzów).
+ najlepšia strelkyňa: Olívia Šćípová (Duslo Šaľa) – 32 gólov.    

+ + +

Duslo Šaľa na na 28. ročníku  DUSLO Cupu reprezentovali:

Soňa Furgaláková, Kristína Kusyová, Bella Oláh – Terézia Takáčová – 5 gólov,  Barbora Königová - 16, Katarína Pócsíková - 24, Olívia Ščípová - 32, Rebecca Bírová - 4, Edina Pastoreková - 6, Branka Konatar – 3,  Mária Holešová - 15, Petra Pálová - 7, Valéria Dulinová - 3,  Petra Varjássiová - 9, Timea Susíková - 8, Slávka Ratvajská – 5 gólov. Tréner: Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

                                                                                         JOZEF SKLENÁR

Poznámka: v budúcom bloku sa vrátime k štartu nového 22. ročníka MOL ligy a k prvému duelu na domácej palubovke s HK Hodonín v sobotu 2.9.2023.
Aktuality

Aktuálne články