Potešili body, ale aj plnšia lavička

Znie to neuveriteľne, ale naposledy nastúpili hádzanárky Slovan Duslo Šaľa s kompletnou súpiskou (16 hráčok, vrátane brankárok) k majstrovskému duelu tohto ročníka ešte v 5. kole (27. 9. 2023) v domácom zápase s Kynžvartom 28:33. Tréner Pčola spolu s realizačným kolektívom a vedením HK Duslo čakal dlhých 11 kôl, aby sa mohol z podobného okamihu, keď bol k dispozícii rovnaký počet aktérok potešiť. Bol nim víkendový zápas 17. kola s dlho ročným súperom HC Zlín, ktorý hrá spolu s ďalšími štyrmi klubmi od začiatku a bez prerušenia MOL ligu. Bolo zaujímavé sledovať aj reakcie našich opäť vynikajúcich priaznivcov pri predstavovaní nášho kolektívu (k veľkej maródke v našom kolektíve v priebehu minulého týždňa pribudli zranené opory Diana Mária Vargová a Olívia Ščípová) pred týmto zápasom, nakoľko po dlhšej odmlke zavinenej zranením a liečbou sa opäť stretli na palubovke s oporami kolektívu: Martinou Tulipánovou (po prvý krát v tomto ročníku), Petrou Varjássiovou (chýbala pre zranenie od 5. kola, domáci zápas s Kynžvartom - hraný dňa 27.9.2023), Edinou Pastorekovou (nastúpila po troj zápasovej pauze), ale aj staronovou tvárou, súčasnou hráčkou HKM Šurany, ale aj so 129 gólmi najlepšou strelkyňou 1. ženskej hádzanárskej ligy Vivien Zlatinskou (r. 2002 - v našom drese naposledy pôsobila v r. 2021/2022 MOL ligy), ako aj juniorskou reprezentantkou Slovenska Laurou Walterovou (r. 2005 - hráčka HK Malacky/Záhoráci, ktorá je v 1. lige staršieho dorastu s 88 gólmi treťou najlepšou strelkyňou súťaže), čo pri súčasnom zdravotnom stave hráčskeho kádra potešilo, nakoľko na palubovke, ale aj na lavičke bolo opäť plnšie a živšie.

+ + +

Slovan Duslo Šaľa – HC Zlín 33:27 (18:14).
R: Mistrík, Manek – 602 divákov; vylúčené: 2:2; pokutové hody: 4/4 – 7/5.

DUSLO:  Furgaláková,  Oláhová  – Takáčová 1, Zlatinská, Königová 3, Tulipánová, Pócsíková 7/4, Walterová, Pastoreková 3, Susíková 2, Matušicová 3, Varjássiová 3, Bírová, Pálová 1, Holešová 8, L. Ratvajská 2. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

HC: Šimková 7, Kříčková 4, Polomíková 4/2, Poznarová 4/3, Jagodič 3, Filipková 2, Escobar, Herbočková a Calderon po 1 góle. Tréner Milan Buday, asistent Michaela Budayová.

Hostky, v drese ktorých pôsobia v tomto ročníku aj bývalé opory Stupavy (brankárka Hanzalíková – Slovensko a spojka Jagodič – zástupkyňa Balkánu) si chcú vybojovať postup do českej nadstavby v play off a z , posilňujú aj pred koncom základnej časti súťaže.  K Váhu pricestovali posilnené o dve hráčky: A. Calderon a N. Escobar (obe r. 2003, juniorské reprezentantky Portorika, zapísali sa aj do streleckej listiny)  a išli aj do vedenia Filipkovou 0:1. Šalianky obratom vyrovnali (Königová) a  Pastorekovou aj otočili skóre  a vo vedení boli až do 10. minúty - 5:4. Zlín však talentovanou Šimkovou (r. 2005 – so 7 gólmi najlepšia strelkyňa HC) nielenže vyrovnal, ale išiel aj do vedenia: 6:9, 9:11 (18. min.). Duslo však nezložilo zbrane, zlepšila defenzívu a do útoku zavelili skúsené opory: Pócsíková, Holešová a Königová a v 20. minúte bolo už vyrovnané (11:11). Za tohto stavu chytila výborná Furgaláková sedmičku Polomíkovej, pridala aj ďalšie zákroky a Duslo „zavelilo“ k ofenzíve. O päť minút neskôr už viedlo aj zásluhou streleckej potencie dvojice Holešová s Pócsíkovou (strelili spolu 15 gólov) rozdielom piatich gólov 16:11!, lámal sa chlieb a do kabín sme išli so 4 gólovým náskokom (18:14).

Hneď po prestávke práve spomínaná dvojica navýšila naše vedenie na rozdiel šiestich gólov a spokojní bol nielen tréner, ale opäť aj najvyššia návšteva kola, výborné šalianske obecenstvo. Hostky sa síce snažili o zvrat v skóre, najbližšie k nemu mali v 37. minúte, keď aj po viacerých sedmičkách Poznarovej (Zlín hádzal sedem sedem metrových hodov, z ktorých naša brankárka dva zneškodnila!) znížil na 22:19. To však bol z jeho strany v tomto dueli posledný náznak. Strelecky sa presadili aj ďalšie šalianske hráčky: Matušincová, Ratvajská, ale aj Varjássiová a razom bolo v 45. minúte už skóre 28:21. Zverenkyne trénera Pčolu však pokračovali aj ďalej v ofenzíve, zakončovali presnou streľbou a necelých 10 minút pred koncom vyhrávala Šaľa už o 10 gólov 31:21. Zlín síce v závere kozmeticky „upravil“ výsledok, ale na jasnom víťazstve Dusla a zaslúženom potlesku priaznivcov ženskej hádzanej to už nič nezmenilo.

Tréner Peter Pčola: „ Okrem zranení v priebehu týždňa úradovala v kádri aj viróza, vďaka návratu maródov, ale aj príchodu dvoch mladých spojok na hosťovanie (Vďaka nášmu vedeniu, ale aj ochote prvoligových klubov Šurian s Malackami), ktoré nastupovali k zápasu bez jediného spoločného tréningu to nebolo síce dokonalé, ale zvládli sme to a máme aj dva body. Je dobré, že sme po obrátke žiadnu drámu nepripustili. Pozitívom zápasu bolo, že si mohli zahrať všetky naše hráčky“.

+ + +

Ďalšie výsledky 17. kola MOL ligy: Hodonín – Kynžvart 18:37 (11:23); Olomouc – Partizánske 27:27 (12:15); Most – Plzeň 38:31 (21:17) ; Slávia Praha – Písek 29:32 (14:16); Poruba – Dunajská Streda 24:34 (11:17).

Tabuľka MOL ligy po 17. kole:  1. Michalovce 542:408 – 31 bodov; 2. Dunajská Streda 574:459 – 27 bodov; 3. Most 563:453 – 27 bodov;  4. Kynžvart 540:441 – 26 bodov; 5. Slávia Praha 503:470 – 22 bodov; 6. Písek 504:515 – 19 bodov; 7. ŠAĽA 481:507 – 15 bodov; 8. Olomouc 503:530 – 14 bodov; 9. Plzeň  488: 540 – 9 bodov; 10. Zlín 427:532 – 8 bodov; 11. Poruba 429:507 – 4 body; 12. Hodonín  417:608 – 2 body.

Najbližší program MOL ligy – 18. kolo: sobota 17. 2. 2024 o 15.00 hod. Sokol Písek – Slovan Duslo Šaľa; o 16.00 hod. Kynžvart – Olomouc;  o 17.00 hod.  Plzeň – Poruba; o 18.00 hod. Zlín -  Hodonín; o 18.00 hod. Michalovce – Most; o 20.00 hod. Dunajská Streda – Slávia Praha.