Zo Zlína nečakane naprázdno

V posledných dvoch ročníkoch MOL ligy sme v troch dueloch so Zlínom naplno bodovali a iba v minulom ročníku v Zlíne bola remíza 27:27. Zmeny v hráčskych kolektívoch pred štartom nového ročníka, keď sa domácim podarilo získať ako posily dve reprezentanky Česka brankárku Kudláčkovú (Slávia Praha) a spojku Mikuláškovú (Most) a možno aj výsledky oboch kolektívov z 1. kola postavili do pozícii mierneho favorita (poznámka: ale aj v stávkových kanceláriách) moravského zástupcu. Do  zápasu išli zverenkyne trénera Pčolu s vedomím ubrániť najlepšiu strelkyňu domácich Polomíkovú (poznámka: 16. najlepšia v MOL lige – 95 gólov), ktorá dala v úvodnom kole na pražskej Slávii 9/5 gólov) a skúsiť nájsť gólový recept proti  reprezentačnej brankárke Česka a novej posile HC Kudláčkovej a zabodovať po zlom výkone v 1. kole proti Michalovciam. Prvé dva zámery sa podarilo zrealizovať (poznámka: Polomíková strelila iba dva góly a brankárku Kudláčkovú prekonali šalianske hráčky v 31 prípadoch), tretí zámer zabodovať sa nám však už nepodarilo zrealizovať.

Na úvodný gól Némethovej odpovedali dvomi domáce hráčky, ale Némethová obratom vyrovnala (2:2). Následne dostali Filípková s Polomíkovou HC do dvoj a troj gólového náskoku (4:2, 6:3), ale Königová znížila v 10. minúte na 7:5. Po góle Herbočkovej (8:5) však prišli naše chvíle, keď najskôr opory a skúsené hráčky: Ščípová,  Königová  a Némethová využili aj dve vylúčenia v domácom kolektíve a po šnúre šiestich gólov sme v 17. minúte už vyhrávali 8:11. Domáci však „mládežníčkami“ Filípkovou (r. 2006) a Gabrhelovou (r. 2005) znížili na rozdiel gólu (10:11), ale Pastoreková pridala ďalší gól chemičiek (10:12). Až za tohto stavu v 22. minúte zahrával Zlín prvý pokutový hod, ale Polomíková nepremenila. Päť minút pred koncom polčasu však bolo po góle Herbočkovej opäť vyrovnané (12:12).  Königová dostala Duslo opäť do vedenia (12:13) a keď posila Mikulášková „zahodila“ ďalšiu sedmičku zdalo sa, že to môže byť zlom v stretnutí. Prišlo však vylúčenie Pastorekovej a domáci trestali. Z ďalšieho pokutového hodu (poznámka: tretí za päť minút) však už najstaršia hráčka MOL ligy Petra Poznarová vyrovnala na 13:13. Aj keď sme robili dosť chýb v defenzíve a nedarilo sa ani našim repre brankárkam  do polčasu po góloch Brezánskej (13:14) a Némethovej (14:15) sme dva krát vyhrávali. V záverečných sekundách však domáci kolektív opäť vyrovnal stav duelu Poznarovou zo sedmičky na 15:15 (poznámka: v minulom ročníku nám rozhodcovská dvojica Fialová – Sovová pískala dva duely: 16. kolo Kynžvart – Šaľa 26:18 a 20. kolo: Poruba – Šaľa 23:24, kde bol  pomer pokutových hodov 4/2 – 0/0 a vylúčení 2:5 taktiež pre nás dosť nepriaznivý.

Po obrátke Ščípová dostala Šaľu do vedenia, ale domáce aj zásluhou Mikuláškovej v 33. minúte otočili na 17:16 a za tohto stavu sme mali výhodu prvej sedmičky, ale Pócsíková neuspela a domáce využili ďalšie naše chyby v našej defenzíve a odskočili do vedenia 23:18. dobre hrajúca Némethová síce znížila  na 23:19, ale vylúčenie Demeter a premenený pokutový hod Poznarovej znamenal päť gólové vedenie HC.  Naše dievčatá ešte zabojovali a v 46. minúte znížila Kucsera na rozdiel troch gólov 26:23. Desať minút pred koncom po góle Kříčkovej pri presilovke Dusla viedli domáci už 29:24 a zdalo sa byť rozhodnuté. Sériou štyroch gólov v rade (Brezánska 2, Kucsera a Ščípová) Šaľa znížila v 54. minúte na rozdiel gólu (29:28) a svitla šanca. O minútu neskôr však zahrávali domáci posledný siedmy pokutový hod (poznámka: Zlín v prvých dvoch kolách zahrával najviac pokutových hodov) v priebehu 33  minút (od 22. – 55. minúty) a Poznarová opäť  zvýšila náskok - 30:28. V nervóznom závere po góloch junioriek Filípkovej a Gabrhelovej  a matadorky Poznarovej (strelili spolu 18 gólov) už Zlín víťazstvo z rúk nepustil (poznámka: Ščípová z nariadenej druhej sedmičky po hracom čase znížila stav - 33:31) a tešil sa z víťazstva.

Tréner Peter Pčola: „ Prehra je pre nás sklamaním. Dnes sa rozhodovalo v obrane a tam  akoby sme ani neboli,... Nefungovala defenzíva a ani jej spolupráca s brankárkami. Týka sa to aj prechodovej  fázy do útoku, nedávali sme ľahké góly. Nevedeli sme sa presadiť hlavne z druhej vlny. Šance sme si vypracovali na postavenú obranu, ale sme ich veľa nepremenili. Či bude treba proti Kynžvartu iný výkon ? Proti každému súperovi ho bude treba. Ak chceme nájsť pozitívum, tak dnes to bolo lepšie ako v prvom kole. Potrebujeme lepšie nasadenie v obrane a čakám viac od brankárok, ale to sú spojené nádoby.“

+ + +
HC Zlín - Slovan Duslo Šaľa 33:31 (15:15).

Rozhodovali:  Sovová, Fialová - 132 divákov; pokutové hody: 7/5 – 2/1; vylúčené: 3:3.

HC: Filípková 8, Gabrhelová 5, Herbočková 5, Kříčková 5, Poznarová 5/5, Mikulášková 3, Polomíková 2. Tréner: Jiří Havlát.

DUSLO: Furgaláková, Oláhová, Hanzalíková –Königová 3, Pócsíková 1,  Ščípová 7/1, Pastoreková 3, Némethová 6, Kóšová, Brezánska 4,  L. Ratvajská 1, Holešová 2, Demeter 1, Kucsera 3. Tréner Peter  Pčola, asistent Petra Varjássiová.

+ + +

Ďalšie výsledky 2. kola MOL ligy:

Plzeň - Dunajská Streda 17:35 (9:16).  L. Drozdová a Polanková 4; Koubová 3,... -  Pénzes, Pastorková a Santos po 6;...

Kynžvart – Sl. Praha 20:21 (12:10). Bezruková 9/3; Michalcová 3; Božovič 2,... – J. Franková 6; Doležalová 5, Holečková 3;...

Most – Hodonín 37:25 (17:14). Zachová 6; Smetková 4; Szarková 4/2;... – Štipčáková 5; Kalinová 5; Andrezza 4;...

Olomouc – Písek 30:33 (15:19). Kl. Kubálková, Daňková a Vasiljeva po 6;... – Korešová 10/3; Indráková 7; M. Svobodová 4;...

Michalovce - Poruba 29:20 (13:10). Bieger 6; Kowalik a Dvorščáková po 5;... – Kašpárková; Kar. Rajová po 5; Farářová 5/4;...

+ + +

Tabuľka po 2. kole MOL ligy: 1. Most 80:52 – 4 body; 2. Michalovce 63:39 – 4 body; 3. Dunajská Streda 66:47 – 4 body; 4. Písek 68:62 – 4 body; 5. Sl. Praha 49:43 – 4 body; 6. Zlín 56:59 – 2 body; 7. Hodonín 49:61 – 1 bod; 8. Plzeň 41:59 – 1 bod; 9. Kynžvart 50:52 – 0 bodov; 10. Poruba 52:64 – 0 bodov; 11. Olomouc 57:76 – 0 bodov; 12. Šaľa 50:69 – 0 bodov.

+ + +

Najlepšie strelkyne MOL ligy po 2. kole: 1. Iveta Korešová – 20/5 gólov (r. l989 – Písek); 2. Dominika Zachová – 16/2 gólov (r. l996 - Most); 3. Emilia  Kowalik – 14/0 gólov; (r. 2000 - Iuventa); 4. Sofia Bezruková – 14/0 gólov (r. 1999 – Kynžvart); 5. Anežka Farářová – 12/8 (r. 2002 – Poruba); 6. Veronika Gabrhelová  - 11/0 gólov (r. 2005 - Zlín); 7. Monika Machačová – 11/0 gólov (r. 2003 – Olomouc); 8. Olívia Ščípová – 11/2 gólov (r. 2002 – Šaľa); 9. Nikola Jansová – 11/4 gólov (r. l995 – Olomouc); 10. Lucie Polomíková – 11/5 (r. l999 – Zlín).

+  Najbližší program: sobota 21.9.2024 o 18.00 hodine Slovan Duslo Šaľa – Házená Kynžvart.

JOZEF  SKLENÁR
+ + + + +

MOL ligový telegram 2. kola.

Druhé kolo  MOL ligy potvrdilo, že kandidáti na prvenstvo v základnej časti súťaže budú v súťaži „tvrdiť“ muziku a Most, Dunajská Streda a Michalovce to aj hladkými víťazstvami so súpermi v tomto kole aj potvrdili, pričom tiež Slávia Praha spolu s Pískom taktiež naplno zabodovali. Prekvapením je zatiaľ účinkovanie bronzového Sokola Písek, ktorý má plný počet bodov, napriek tomu že oba duely hral na súperových palubovkách a obe vyhral (v Porube a Olomouci) zhodne o tri góly. Zásluhu na tom majú skúsené kanonierky:  Korešová, Stellnerová (obe r. l989) a Indráková (r. l994), ktoré strelili v týchto zápasoch 40 gólov zo 68, ktoré zaznamenal Písek (poznámka: skúsenosti, herný prehľad a strelecká produktivita tejto trojice je závideniahodné a k nezaplateniu).

+ + +

Zdalo sa, že tento ročník bude bohatší na góly ako ten minulý, ale už druhé kolo medzinárodnej súťaže to vyvrátilo, nakoľko v šiestich súťažných dueloch videli diváci o 21 gólov menej ako v úvodnom kole a to ešte Most (37 gólov), DAC (35) a Písek (33 gólov) si z chuti zastrieľali.  Našim dievčatám sa ušiel aj v tomto kole jeden primát, keď v našom dueli v Zlíne padol rekordný počet 64 gólov (33:31), bohužiaľ však o dva góly viac do našej siete. V tesnom závese za týmto duelom bol súboj Olomouc – Písek, kde zástupca Hanej prehral 30:33, ale nepremenil ani jeden z troch sedem metrových hodov. O jeden gól menej (62) sa „urodilo“ v súboji Dávida s Goliášom, keď Most porazil Hodonín (37:25) o 12 gólov. V meste piva a automobilového priemyslu si z chuti „zahrala“ Dunajská Streda, keď 206 divákov videli iba 52 gólov (17:35), keď v domácom celku citeľne chýbajú druhá najlepšia strelkyňa minulého ročníka Veronika Fenclová (r. l998 – 168 gólov (materské povinnosti)  a  Simona Schreibmeierová (r. 2005 – 155 gólov, prestup do Slávie Praha). Iba 49 gólových zásahov videli pod Vihorlatom, kde prehrala Poruba 29:20 a  zahodila dve sedmičky. Na druhej strane Iuventa nehádzala v tomto zápase ani jeden pokutový hod!  Najmenej sa tešili z gólov diváci v Chebe, kde ich videli iba 41 (poznámka: tu hráva svoje domáce zápasy Kynžvart), kde posledný český vicemajster prehral  so Sláviou Praha (20:21), ktorá ale v tomto dôležitom súboji „zahodila“ na viac päť sedmičiek zo šiestich nariadených !

+ + +

Nebude to žiadnym prekvapením, keď sa v tejto rubrike budeme pravidelne stretávať s bývalou hráčkou Bundesligy Ivetou Korešovou (r. l989 - Písek), ktorá za 10/3 gólov vsietenych brankárkam Olomouca sa stala kanonierkou aj druhého kola medzinárodnej súťaže.  O jeden gól menej (9/3) zaznamenala Sofia Bezruková (r. l999 – Kynžvart) piata najlepšia strelkyňa minulého ročníka, ktorej góly však nezabránili prehre so Sláviou Praha a treťou najlepšou kanonierkou kola bola k našej smole iba 18. ročná mladá spojka HC Zlín Tereza Filipková (r. 2006), ktorá zaťažila konto našich brankárok ôsmymi gólmi z hry, pri svojom druhom MOL ligovom štarte !!! V kategórii kanonierok sa umiestnila aj skúsená hráčka Písku Tereza Indráková (r. l994), ktorá si navýšila svoje strelecké konto o sedem gólov, rovnaký počet 7/1 gólov zaznamenala aj naša spojka Olívia Ščípová v Zlíne. Viacej hráčok sa v tomto kole do kategórie kanonierok nezaradilo aj keď hráčky: Júlia Franková (Slávia Praha),  Pénzes, Pastorková a Santos (všetky DAC), Klára Kubálková, Daňková a Vasiljeva (všetky Olomouc), Bieger (Iuventa), Zachová (Slávia Praha) a Natália Némethová (Šaľa), ktoré zaznamenali  po 6 gólov v tomto kole ďaleko od toho neboli.

+ + +

Aj v tomto kole boli dôležitou súčasťou majstrovských duelov sedem metrové hody, ktoré v dvoch prípadoch rozhodovali o zisku MOL ligových bodov. Najviac jedenásť sedmičiek nariadili arbitri v zápase  Kynžvart (5/5) – Slávia Praha (6/1!); o dva pokutové hody menej nariadili zástupkyne nežného pohlavia (Fialová – Sovová) v zápase Zlín (7/5) – Šaľa (2/1), keď najstaršia hráčka v MOL lige Petra Poznarová (r. l986) od 27. minúte premenila všetkých 5 pokutových hodov, ktoré Zlín po dvoch nepremenených sedmičkách (Polomíková, Mikulášková) hádzal !!! Kuriozitou je, že v zostávajúcich štyroch zápasoch nariadili arbitri po šesť sedmičiek:  Plzeň (2/1) – Dunajská Streda (4/4); Olomouc (3/0) – Písek (3/3); Most (3/3) – Hodonín (3/1) a Michalovce (0/0) – Poruba (6/4). Ako vidno z tohto prehľadu strelkyne mali pri realizácii pokutových hodov v tomto kole dosť vychýlenú mu, nakoľko z rovnakého počtu nariadených sedmičiek ako v prvom kole cez víkend nepremenili až 16, pričom v 1. kole chybovali iba 7 krát.

+ + +

Zaujímavý je taktiež pohľad na počty vylúčených hráčok v jednotlivých zápasoch. Najrušnejšie bolo v zápase Plzeň (6) - Dunajská Streda (3), kde oddychovalo na dve minúty deväť hráčok; kuriózny je zápas  Michalovce – Poruba, kde udelili arbitri osem najnižších trestov (poznámka: všetko hráčkam Iuventy !), na viac ukrajinská reprezentantka Karina Soskyda v drese Iuventy videla v 51. minúte aj červenú kartu! Hostky však vyšli v tomto zápase s čistým štítom. Po sedem najnižších trestov videli diváci v zápasoch  Kynžvart (3) – Slávia Praha (4)  a Most (2) – Hodonín (5) a najslušnejšie sa hralo v dueloch: Olomouc (3) – Písek (3) a Zlín (3) – Šaľa (3), v ktorých bolo vylúčených po šesť hráčok v zápase (poznámka: v prvom kole bol najslušnejší zápas Poruba (4) – Písek (1) a najviac nižších trestov až dvanásť udelili rozhodcovia v zápase Slávia Praha (7) – Zlín (5). Zdá sa, že súperi moravského zástupcu, ktorý chce zabojovať o play – off v Česku to nebudú mať jednoduché.