U favorita sme siahali na body
Aj v 20. kole finišujúcej základnej časti MOL ligy čakal na šaliansky kolektív ďalší z nováčikov tohto ročníka, ktorý je však na rozdiel od Stupavy na opačnom konci tabuľky a tvrdo útočí na českú finálovu play – off. zverenkyne slovenského trénera Petra Sabadku nastupovali k duelu spokojné, nakoľko 8 kôl pred koncom základnej časti dosiahol nováčik súťaže historický úspech č. 1, nakoľko má už zaručenú pre ročník 2022/2023 istú účasť v európskych pohárových súťažiach, ktorú im zaručil finálový duel s Mostom v Českom pohári, ktorý síce prehrali 20:36, ale 2. miesto je skvelé

Napriek tomu, že domáci boli aj podľa  postavenia v tabuľke (poznámka: na viac vyhrali v 7. kole vzájomný zápas v Šali 22:29) veľkým favoritom, zverenkyne trénera Pčolu ho však zaskočili  a líder  v tabuľke českých klubov ( 2. miesto medzi českou suitou) sa dlho obával o výsledok. Vďaka streleckej explózii bývalej reprezentantky Slovenska Martiny Tulipánovej sme boli od úvodných minút v neustálom vedení a nováčik iba doťahoval naše vedenia : 0:1, 4:5, 7:8. Aj vďaka slovenskej ex reprezentantke Patrnčiakovej (strelila 10 gólov) a našej bývalej opore brankárke Novotnej (poznámka: hosťovala v Šali z Baníka Most a od januára 2022 hosťuje  v Kynžvarte) v závere prvej tretiny duelu domáci gólovo „odskočili“ , keď sa dostali do vedenia troj gólového vedenia (12:9), ktorý bol pre vývoj I. polčasu rozhodujúci.

Po obrátke však naše hráčky zmobilizovali sily a za necelých 10 minút bolo vyrovnané po góle Matušincovej  22:22. Škoda že na výborné strelecké predstavenie Tulipánovej (poznámka: s 12 gólmi bola nielen najlepšou streleckou hviezdou tohto zápasu, ale aj celého 20. kola !!!) a čerstvej reprezentantky SR Vargovej (5 gólov) aj z dôvodov zdravotných indispozícií nenadviazali ďalšie hráčky, nakoľko sme boli veľmi blízko k prekvapeniu. Domáci kolektív po gólových zásahoch ďalšej kanonierky Dvořákovej (s 83 gólmi je v prvej desiatke najlepších strelkýň) išli v záverečnej štvrtine opäť do vedenia 25: 22, ale Šaľa sa nevzdávala. Po Ščípovej gólovej strele to bolo totiž opäť tesné o gól (27:26). V dramatickom závere mal favorizovaný a skúsenejší nováčik viac šťastia a vybojoval si  v ťažkom dueli tesné víťazstvo. Škoda, nakoľko prípadný bodový zisk v Kynžvarte ešte mohol Slovan Duslo posunúť do boja o prvú „šestku“ v hornej časti tabuľky,  po základnej časti MOL ligy.

20. kolo: Lázne Kynžvart - Slovan Duslo Šaľa 29:28 (19:15)

R: Králiček – Letev (obaja Česko); 270  divákov; 7 m hody: 3/1 – 3/3; vylúčené: 2:2.

LÁZNĚ. Patrnčiaková  10; Dvořáková 6/1, K. Königová 3, Božovič 3, Dresslerová 2, Bezruková 2, Tesařová 2, Jovičovič 1. Tréner Peter Sabadka.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková  -  Takáčová 2, B. Königová, Pócsiková,  D. M. Vargová 5/3,  Tulipánová 12, L. Somogyi, Matušincová 1;  Ščípová 3, Pálová 1, Zlatinská, Varjássiová 1, Ratvajská 3.  Tréner: Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.

+ + +

Výsledky neúplného 20. kola MOL ligy:  Hodonín - Olomouc 25:27; Kynžvart – ŠAĽA  29:28;  Most - Plzeň 39:25;  Dunajská Streda - Slávia Praha 29:19;  Stupava - Poruba 18:29;  Chorzów – Zlín 22:26;

Michalovce – Písek nehrali,  nakoľko hostky nepricestovali pre vojnu na Ukrajine (poznámka: titulok Športu  z 28.2.2022). O osude tohto duelu rozhodne disciplinárna komisia.

+ + +

Neúplná tabuľka MOL ligy po 20. kole:

1. Most 625:413 – 34 bodov; 2. Michalovce 603:379 – 33 bodov; 3. Dunajská Streda 504:408 – 30 bodov;  4. Kynžvart  554:501 –26 bodov;  5. Písek 535:559 – 21 bodov;  6. Olomouc 488:447 – 18 bodov; 7. Plzeň 483:497 – 20 bodov;  8. ŠAĽA 491:466 – 16 bodov; 9. Slávia Praha 548:561 – 16  bodov; 10. Chorzów 547:581 – 13 bodov;   11. Poruba 476:520 -  13 bodov; 12. Zlín 462:519 – 12 bodov; 13. Hodonín 451:594 – 4 body; 14. Stupava 301:639 – 2 body.

Poznámka: postavenie družstiev v tabuľke skresľuje nerovnaký počet odohraných zápasov.

+ + +

Najlepšie strelkyne medzinárodnej MOL ligy: 1. Tereza Pokorná – 159 gólov (Písek); 2. Veronika Galušková – 143 gólov (Plzeň); 3. Adriána Míšová – 102 gólov (Slávia Praha); 4. Eliška Dessortová – 95 gólov (Poruba); 5. Polina Masalová – 94 gólov (Chorzów); 6. Beatrix Élö – 94 gólov  (Dunajská Streda); 7. Laura Víchová – 85 gólov (Hodonín); 8. Denisa Holeňáková – 84 gólov (Slávia Praha);  9.  Veronika Dvořáková – 83 gólov (Kynžvart); 10.. Adéla Střísková – 83 gólov (Most); 11. Charlotte Cholevová – 77 gólov (Most); 12. Katarína Juhos – 77 gólov (Dunajská Streda);. ...... 34.  Líza SOMOGYI  a  Katarína PÓCSÍKOVÁ po  58  gólov;... 48. Olívia ŠČÍPOVÁ – 50 gólov; ... 58. Diana Mária VARGOVÁ – 45 gólov,.... .(všetky Duslo ŠAĽA).

Poznámka: do  streleckej tabuľky (poznámka: hráčkv, ktoré zaznamenali v MOL lige v tomto ročníku aspoň jeden gól)  sa do 20. kola „za evidovalo“  206 úspešných strelkýň.

+ + +

Najbližší program: sobota 12.3. 2021  o 18.00 hod. Duslo Šaľa (8. miesto) – HK Hodonín (13. miesto).

V MOL lige je prestávka, nakoľko hádzanárky Slovenska zohrajú  v závere týždňa dve kvalifikačné duely 5. skupiny s Portugalskom. V užšej nominácii na tieto kvalifikačné duely sú zo Šalianskeho Dusla brankárka Furgaláková a krídlo Ratvajská. Skúsená Pócsíková zostala doma pre zranenie a do Portugalska necestovali ani ďalšie hráčky: slovenské juniorské reprezentantky Ššípová s Vargovou, ale ani brankárka Ountoye s Pastorkovou (obe DAC Dunajská Streda).