Slovan Duslo Šaľa – Iuventa Michalovce  18:19 (10:9)
Slovan Duslo Šaľa – Iuventa Michalovce  18:19 (10:9).
R: Rudinský a Mandák  – 2.000 divákov; vylúčené: 5 – 5; červená karta: 31,55 min. Soskyda;  pokutové hody: 8/7 – 1/1.

DUSLO: Furgaláková - 1, Kusyová, Vorzáčková - Takáčová, Rácková 2, Pócsiková 5/4,  D. M. Vargová 3, B. Königová, Ušiaková, Ščípová 5/3,  Pálová, Tulipánová 1, Pastoreková,   Somogyi, R. Šalatová, Ratvajská 1. Tréner: Peter Pčola, asistent: Andrea Šalatová.

IUVENTA: Wöllingerová 5, Štefániková 4, Popovcová 4,  Radovič 2/1,  Kompaniets 1, Soskyda 1, Borysevych 1, Klučková 1.  Tréner: Peter Kostka.

Rekordná návšteva tohto ročníka MOL ligy a je dobre, že aj televízni diváci mali možnosť zhliadnuť heroický výkon šalianskych hádzanárok s vysokým favoritom a suverénom na Slovensku družstvom Iuventy Michalovce, ktorá sa z doterajších 21. ročníkov prebojovala do finále slovenskej časti play off 18 krát, pritom tento víkend to už bolo 14 – ty  raz za sebou !!!.

Rozhodujúci duel vo vynikajúcej atmosfére začali lepšie šalianky a Ščípová strelila úvodný gól zápasu. Hostky však Wöllingerovou nielenže vyrovnali, ale po góloch legionárok Soskydovej a Borysevych aj viedli 1:3. Premenená „sedmička“ Ščípovej a prienik skúsenej Ráckovej znamenal v 9. minúte vyrovnanie 3:3. Iuventa však vzápätí odskočila opäť do dvoj gólového náskoku - 4:6 (poznámka: kuriozitou bolo, že prvých päť gólov súpera zaznamenala vždy iná hráčka, čo nebolo pre nás dobrým znamením). Naše hráčky však zdvihli hlavy hore a v 20. minúte po góle oslávenkyne Pócsíkovej bol vyrovnaný stav zápasu  - 7:7. Po prvý krát sme išli do vedenia o dve minúty neskôr, keď šalianska opora a reprezentačná brankára Furgaláková, ktorá bola aj v semifinále oporou strelou cez celé ihrisko zaznamenala  ôsmy gól. Tento náskok sme si udržali až do odchodu na pol časovú prestávku, keď sa strelecky presadili Tulipánová s Pócsíkovou – 10:9.

Hostky, ktoré spomaľovali hru, hrali zdĺhavo v útoku a v defenzíve dosť „pritvrdil“, hrali od 32. min. bez 18. ročnej Soskydovej, ktorá videla po 3 vylúčeniach aj červenú kartu. Gól Ščípovej zo sedmičky nám priniesol hneď po obrátke dvoj gólové vedenie 11:9, ktoré sme si aj udržiaval: 12:10 (gól Vargová), 13:11 (Pócsíková), 14:12 (Rácková) a keď v 40. minúte zvýšila Ratvajská z krídla na 15:13 bola celá hala vo vare. Lenže ešte nevedeli ako sa vyvinie výborný duel v záverečnej tretine zápasu. V 40.52 minúte arbitri poslali oddýchnuť si Pastorekovú a o desať sekúnd neskôr 41.02 minúte zároveň s gólom najstaršej hráčky na palubovke a kapitánky skúsenej Wöllingerovej sme prišli po vylúčení Ščípovej aj o ďalšiu hráčku. Oslabenie o dve hráčky stálo naše dievčatá veľa síl v defenzíve a hostky reprezentantkou 25. ročnou Štefánikovou vyrovnali na 15:15. V týchto momentoch prišlo na slová jedného zo zrelších a stálych návštevníkov šalianskych duelov v športovej hale, ktorý povedal „    v poslednej tretine sme hrali proti všetkým,  tak ako to bolo v historickom románe Aloisa Jiráska z husitského obdobia Proti všem v roku 1420. Bojovali sme proti vrchnosti, opustilo nás šťastie, „pritúlila“  sa k nám smola a nepriali nám ani nebesá !“  Jeho slová potvrdzuje zápasová realita. Už za stavu 15:15 nastrelila Ščípová v dobrej pozícii brvno už prekonanej legionárky v bráne Iuventy Jablonskej,  niekoľko okamihov neskôr  zasa zastavila strelu Pócsikovej žrď. V nervóznom závere v 50. minúte však uderila Wöllingerová a dostala Iuventu do vedenia 15:16.  Mladá, ale najlepšia MOL ligová strelkyňa chemičiek Ščípová vyrovnala (16:16), ale kanonierka

a reprezentantka Ukrajiny Kompaniets tečovanou strelou dostala opäť Iuventu o vedenia. Ďalšia z našich opôr Pócsiková však dokázala v 55. minúte vyrovnať na 17:17 a o 45 sekúnd neskôr sme mohli ísť do vedenia. Delovku Ščípovej zo sedmičky na ceste do siete však zastavilo brvno. Šťastnejšia Iuventa pridala Štefánikovou ďalšie vednie (17:18), na ktorý odpovedala vyrovnávajúcim gólom Vargová (55.05 min. – 18:18). V nervy drásajúcom závere sa nakoniec šťastena priklonila „k zrelšiemu“ súperovi, ktorý Wöllingerovou päť sekúnd pred koncom !!! strelil rozhodujúci a postupový gól – 18:19. Do finále nepostúpil lepší, ale šťastnejší.  Vyspelé šalianske obecenstvo, ale aj televízni diváci budú posledných dvadsať minút ešte dlho spomínať.
K záverečnej semifinálovej čerešničke na torte nám nakoniec chýbalo úplne, ale úplne minimum. Škoda. Napriek tomu si naše dievčatá a realizačný kolektív  zaslúžia za semifinálové výkony absolutórium a poďakovanie.

Poznámka: k semifinálovej sérii a vyjadreniam trénerov sa vrátime v ďalšom bloku.
+ + + + +

Súboj o bronz začíname v Stupave.

Podobne ako pred rokom aj v tomto ročníku sa stretnú zverenkyne trénera Petra Pčolu v súboji o bronz s porazeným z druhej semifinálovej dvojice, ktorým je Stupava – výsledky:
Tatran Stupava – DAC Dunajská Streda 15:43 (8:23). V: 4 – 3; , pokutové hody 6/3 – 5/4.
Bahorecová 6/2, Horváthová 3/1, Kovácsová 2,... – Sári 9/3, Penzes 6/1, Juhos 5,...

DAC Dunajská Streda – Tatran Stupava  45:23 (23:9)
R: Bočáková,  Jánošíková – 212 divákov; V: 1:2, pokutové hody: 2/1 – 1/1.
Pénzes 8, Juhos 6, Desortová 5 – Bahorecová 7, Jagodič 4, Holešová 4,...

+ + +

V základnej časti MOL ligy sa stretli obaja súperi v dvoch majstrovských súbojoch:

2. kolo MOL ligy: Slovan Duslo Šaľa – AHT HC Tatran Stupava 32:24. V: 3:5; červená karta Grifitsh (Tatran); pokutové hody: 5/4 – 3/2.                                    Ščípová 7/3, Pócsíková 5, Trepáčová 3,... Holešová 8, H. Galková 6, Jagodič 3,..

13. kolo MOL ligy: AHT HC Tatran Stupava - Slovan Duslo Šaľa 16:24. V: 3:3; pokutové hody: 2/1 – 4/3.                                                                                                  Bahorecová 4, Kovács 4/1, H. Galková 3,... -  Vargová 4, Ščípová 4/3, Ušiaková a Tulipánová po 3,....
V základnej časti 21. ročníka MOL ligy sa obaja súperi umiestnili:

2. miesto: Slovan Duslo Šaľa 22 zápasov: 15  3  4;  skóre: 650:579 – 33 bodov;
12. miesto: AHT HC Tatran Stupava - 22 zápasov: 0 1 21; skóre: 455:717 – 1 bod.

+ + +
Program stretnutí o 3. miesto:

Sobota 13. 5. 2023 o 18. 00 hod.  AHT HC Tatran Stupava - Slovan Duslo Šaľa;
Streda 17. 5. 2023 o 19.00 hod.  Slovan Duslo Šaľa -  AHT HC Tatran Stupava;
Prípadný tretí duel v súbojoch o 3. miesto:
Sobota 20. 5. 2023 o 18,00 hod.  Slovan Duslo Šaľa -  AHT HC Tatran Stupava.

Vedenie HK Slovan Duslo Šaľa vrátane šalianskych hádzanárok srdečne pozýva širokú rodinu priaznivcov na domáci zápas (y) a teší sa na príjemnú rozlúčku s úspešným hádzanárskym 21. ročníkom MOL ligy.