Rázne vykročenie za bronzom
Na základe semifinálových výsledkov  je našim súperom v boji o bronz štvrtý slovenský zástupca v MOL lige hádzanárky  AHT HC Tatran Stupava, ktoré prehrali v semi finále s DAC Dunajská Streda po výsledkoch: 1. zápas - Tatran Stupava – DAC Dunajská Streda 15:43 (8:23); 2. zápas - DAC Dunajská Streda – Tatran Stupava  45:23 (23:9).  Aj vzhľadom k tomu, že sa nám so Stupavou darilo aj v základnej časti MOL ligy: Slovan Duslo Šaľa – AHT HC Tatran Stupava 32:24 a  AHT HC Tatran Stupava - Slovan Duslo Šaľa 16:24 boli favoritom súboja o 3. miesto naše hádzanárky, čo aj potvrdili už v prvom zápase na palubovke Tatrana.

AHT HC Tatran Stupava - HK Slovan Duslo Šaľa 16:34 (7:16) - stav série 0:1.
R: Bohunický a Szerencsés - 133 divákov; pok. hody: 4/3 - 4/1; vylúčené: 3 – 3.

STUPAVA: Štrbáňová 4/1, Bahorecová, Horváthová, Palušová a M. Holešová po 2, Kovács, Grifitsh, Tornócziová a H. Galková po 1. Tréner Peter Olšavský.

ŠAĽA: Furgaláková, Kusyová, Vorzáčková – Takáčová 2, Pócsiková 2,  D. M. Vargová 3, B. Königová 1, Ušiaková 3, Ščípová 5,  Pálová, Tulipánová 2,  Pastoreková 6/1,  L. Somogyi 3, R. Šalatová 1, Dulinová 2, Ratvajská 4. Tréner: Peter Pčola.

Skóre úvodného súboja otvorila gólovým zápisom najlepšia strelkyňa Dusla Ščípová a keď sa k nej pridali aj ďalšie hráčky (2 x aj Ratvajská) v 11. minúte sme už viedli pri výbornej defenzíve 0:7 a bolo jasné, kto sa bude tešiť v dueli z víťazstva. Do streleckej listiny sa síce z domáceho kolektívu zapísala dva krát mladá Štrbáňová (r. 2004), ale to bola voda na mlyn rozbehnutých chemičiek. Gólové zápisy Pastorekovej, Ščípovej, Ušiakovej, Somogyi,... rozhodli o tom, že po góle Takáčovej viedlo Duslo päť minút pred koncom polčasu už o 10 gólov (5:15) a v pohode odchádzalo na polčasovú prestávku. Veľkou škodou bolo, že v poslednej minúte prvého dejstva nepremenila „sedmičku“ pivotka Pálová, ktorá pokazila bilanciu šalianskych strelkýň. Ak by bola úspešná boli by potom všetky šalianske hráčky, ktoré hrali v Stupave  v poli strelili gól !!!

Už táto skutočnosť hovorí o jednoznačnom priebehu duelu a dobrom ťahu trénera Petra Pčolu, ktorý dal v tomto dueli možnosť hrať aj širokej lavičke, ktorá sa aj gólovo  presadila.  Po prvý krát sa gólovo zapísala v šalianskom drese aj  nová tvár Valéria Dulinová. Aj v II. polčase skóre v prospech šalianskeho kolektívu narastalo, keď sa o góly aj v sieti ex šalianky Jany Mozoľovej, ktorá v 22 zápasoch hájila farby Tatrana postarali: Ušiaková, Tulipánová, Pócsiková,... ale aj Vargová, ktorá desať minút prd koncom zvýšila šaliansky náskok na rozdiel 15 gólov (13:28). V závere sa domáce hráčky predsa len ubránili prehre o 20 gólov.

Víťazstvo hráčok Dusla v prvom zápase o 18. gólov je tou najlepšou pozvánkou pre    priaznivcov šalianskej hádzanej v meste a regióne už na túto stredu (17.5.2023) o 19.00 hodine, keď sa v Mestskej športovej hale v Šali uskutoční druhý duel v boji o 3. miesto v slovenskej časti play - off. Široká rodina priaznivcov hádzanej v Šali verí, že naše dievčatá pristúpia k duelu zodpovedne tak ako v Stupave, čo potešilo aj šalianskeho lodivoda:  “ Mal som zo začiatku trochu obavy ako sa v priebehu pár dní vysporiadajú dievčatá s nešťastnou prehrou s Iuventou. Od začiatku však pristúpili k duelu zodpovedne, hrali na 100 % a tak sme bol spokojný. Verím, že s podobným výkonom a atraktívnou hrou sa predstavíme aj v domácej odvete, ktorá dá bodku ocenenú bronzom za nsším úspešným účinkovaním v tomto ročníku MOL ligy.“

A VY NAŠI PRIAZNIVCI,  by ste nemali pri TOM chýbať !!!

+ + +

Výsledky víkendových stretnutí účastníkov MOL ligy žien 2022/2023:

Finále – Slovenská časť play off:

DAC Dunajská Streda - Iuventa Michalovce 31:21 (15:11) – stav série 1:0.
R: Haščík a R. Sivák, 250 divákov; pokutové hody: 3/3 – 4/2, vylúčené: 2 – 3.

DAC: Sári 7/3, Desortová 4, N. Némethová 4, N. Kovácsová 4, Da Silvová 4,  E. Rajnohová 2, R. Bízik 3, Élőová 1, Mészáros, Juhos1.  Tréner: Viktor Debre.

IUVENTA: Popovcová 6, Štefániková 5, Wöllingerová 4/2, Kompaniets 3, Klučková 2, Borysevych 1. Tréner  Peter Kostka.

V prvom dejstve najmä do 20. minúty (10:9) sa oba kolektívy striedali v minimálnom vedení, ale pred odchodom do kabín získal  DAC štvor gólový náskok aj vďaka širokej palete strelkýň. Ešte v 45. minúte bol náskok domácich rovnaký (21:17), ale následne zaznamenal zástupca Žitného ostrova štvor gólovú šnúru (25:17) a unavená Iuventa sa už do zápasu nedostala a utrpela dosť vysokú prehre. Hráčky z pod Vihorlatu budú mať možnosť reparátu taktiež v stredu, ale už o 17.30 hodine, keď privítajú doma v odvete Dunajskú Stredu.

+ + +

Finále – Česká časť play off:

DHC Slávia Praha – DHK Baník Most 32:26 (19:12) stav série 1:0.
Vylúčené: 3:4; pokutové hody: 6/4 – 5/3.

SLÁVIA: Vostárková 6, Weissenbilderová 5, Holeňáková 4/2, Míšová 3/2,...

BANÍK:  Cholevová 10/3, Poláková 5, Mikulčík a Andrýsková po 3,....-
Finálový súboj mal prekvapujúci priebeh, keď Slávia zaskočila majstra Česka najmä v ofenzíve, keď už polčas vyhrala o 7 gólov. Po obrátke ho ešte navýšila na rozdiel 11 gólov (36. min. 24:13) a  (50. min. 30:19), ešteže reprezentantka Cholevová (poznámka: po skončení ročníka odchádza do francúzskeho Brestu) s Polákovou 5 gólmi za sebou (30:24) prikrášlili nečakaný výsledok.

+ + +

Zápas o 3. miesto:

DHK Zora Olomouc – TJ Sokol Písek 34:34 (19:20).
Vylúčené: 1 – 4; pokutové hody: 3/2 – 5/5.

ZORA: Zavíšková 11/4, Jansová 6, Machačová 3,....

SOKOL: Korešová 12/5, M. Svobodová 8, Stellnerová 5,...

Podľa priebehu prvého duelu bude mať zástupca Hanej dosť problémov s obhajobou bronzu, nakoľko Písek mieri za historickým medailovým zápisom. Priebeh prvého polčasu, ktorý bol veľmi vyrovnaný (mužstvá sa striedali vo vedení o 1 – 2 góly) naznačoval rekordný gólový zápis !!! V 41. minúte však Písek získal 4 gólové vedenie (22:26), Zavíšková nepremenlla za tohto stavu sedmičku a ešte v 47. minúte viedli hostky 24:28. Mohutný záver domácich (50. min. 29:30 !!!) priniesol nervózny koniec a domáca Zora predsa len vyrovnala v 59.17 minúte Zavíškovou zo sedmičky!