SINCE 1943  |  OFICIÁLNE WEBOVÉ STRÁNKY ŠPORTOVÉHO KLUBU
ARCHÍV TURNAJOV       tvcom.cz  I   ehfTV.com  I   2 % daní  I   SZH

Medzi trénermi sa iskrilo

kontakt: HK Slovan Duslo Šaľa  |  aktualizácia: 31.10.2017 14:06
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

Zápas ako remeň videli diváci v sobotu v Chemkostav aréne. O jeho kvalitu sa pričinili obaja súperi, tak domáca Iuventa Michalovce, ktorá potrebovala zvíťaziť, ako aj pražská Slavia, ktorá zase cítila šancu po dlhom období zdolať Zemplínčanky v ich domovskom stánku. A chvíľu to vyzeralo tak, že sa im to aj môže podariť. Iuventa ale po výbornom výkone vo fantastickej atmosfére, ktorá v Chemkostav aréne už dlho nebola, zdolala „zošívané“ 33:28 a pripravili im tak prvú tohtosezónnu porážku.

Vedenie Iuventy umne zareagovalo na dôležitosť duelu. Divákom pripravilo malé prekvapenie v podobe darčeka už pred samotným zápasom. Odmena bola taká, že diváci svojimi hlasivkami pomohli Michalovčankám k cennému víťazstvu. „Boli fantastickí. Takúto atmosféru sme už dlho nemali. Viackrát nebolo počuť slova. Tak by to malo byť každý zápas,“ skonštatovala po stretnutí so siedmimi gólmi najlepšia strelkyňa Mária Holešová. Duel so „zošívanými“ po dlhšej dobe nemal favorita. Zatiaľ, čo Michalovčanky totiž dvakrát v tejto sezóne zakopli, Slavistky vyhrali doterajších šesť zápasov. „Vedeli sme, že nás čaká nesmierne dôležitý zápas a vedeli sme aj to, že dnes musíme vyhrať. Nebolo to celý duel ideálne, keď sme robili jednoduché chyby v obrane či útoku. Našťastie, Ira Jablonská v závere zavrela bránu, čo bolo veľmi dôležité,“ pokračovala Mária Holešová.

Michalovčanky sa ale na dva cenné body museli poriadne nadrieť. Aj keď prvé dejstvo vyhrali 18:17, začiatok druhého im absolútne nevyšiel a po štvorgólovej šnúre prehrávali 18:21. Bola to práve Mária Holešová, ktorá čistým hetrikom prinavrátila pohodu na stranu domáceho tímu. „Zo začiatku druhého polčasu sme veľmi chceli, konečne sa odtrhnúť a asi nám to zväzovalo ruky. Aj ja sama som zahodila dve šance. Postupne sme prišli na to, že pomaly zájdeme ďalej,“ smiala sa Mária Holešová, podľa ktorej slov Iuventu toto víťazstvo určite nakopne k lepším výkonom. „Som o tom presvedčená, že to tak bude. Aj keď prišlo po minulej sezóne k zmenám v kádri, stále si myslím, že máme silný tím. Keď budeme hrať takto kolektívne, ako sme hrali proti Slavii, určite nebudeme mať problémy ani v ďalších zápasoch, ktoré nás čakajú.“   

V Iuvente pred šlágrom ôsmeho kola MOL Ligy najlepšia atmosféra nebola. Na prehry v tomto klube totiž v posledných mesiacoch zvyknutí neboli a Michalovčanky prehrali dokonca dvakrát, vo Veselí aj v Olomouci. „Po minulotýždňovej prehre v Olomouci sme boli sklamané, pretože náš výkon nebol zlý. Ukázalo sa, že v kádri je mentálna sila a po prehre príde zápas, v ktorom ukážeme, že hádzanú hrať vieme. Pre mňa je to obrovské pozitívum, že sme takýto výkon podali,“ konštatovala po päťgólovom víťazstve rozdielová hráčka a kapitánka Iuventy Patrícia Wollingerová, ktorá sa následne pustila do hodnotenia duelu. „My sme v prvom rade veľmi chceli zápas so Slaviou vyhrať. Dosť dlho sme sa ale nevedeli od súperiek gólovo odtrhnúť. Bolo dobré, že sme boli trpezlivé, aj v momente, kedy sa na začiatku druhého polčasu od nás gólovo odtrhli. Umnou hrou sme vyrovnali a nakoniec sme si pripísali veľmi cenné víťazstvo, ktoré nám určite pomôže do ďalších súbojov. A či bolo pre nás najcennejšie? To by som nepovedala. My chceme vyhrávať každý zápas. Dnes to bolo o to príjemnejšie, že sme vyhrali doma, pred našimi fanúšikmi, ktorí boli fantastickí.“

Zdroj: Noviny Zemplína 30.10.2017

 

Richard Řezáč: Náš päťminútový výpadok udržal trénera Michaloviec vo funkcii
 
Napriek päťgólovej prehre v Michalovciach proti  domácej favorizovanej Iuvente, tréner Slavie Praha Richard Řezáč chválil svoje zverenkyne. Odohrali výborný, napínavý a do 55. minúty aj vyrovnaný zápas. Za svoj výkon  a za  priebeh si zaslúžili bodovať. Jediné čo vytkol svojim hráčkam bol vývoj v poslednej päťminútovke, v ktorej prišli slavistky o výhru či remízu. Řezáč ironicky poznamenal, že naopak tento výpadok Slavie zachránil vo funkcii trénera Iuventy Františka Urbana, ktorý kvôli svojej arogancii nepatrí v celej MOL Lige medzi ľudsky obľúbených trénerov.

 Řezáč o začiatku zápasu
Na začiatku sme boli zbytočne nervózni, potom to z nás opadlo. A zistili, že sa s Michalovcami dá hrať. Potom sme už predvádzali to, na čo sme sa pripravovali, takže sme sa vrátili do zápasu.

Řezáč o druhom polčase
Vydaril sa nám nástup do druhého polčasu a trestali chyby súpera. Bohužiaľ, na oplátku sme chyby začali produkovať aj my, čím sme domácemu celku pomohli, namiesto toho, aby sme ich „dorazili“ a ukázali našu silu. Pre diváka to musel byť krásny zápas, útok striedala obrana, hralo sa hore dolu, neustále sa niečo dialo.

Řezáč o poslednej päťminútovke
Až v posledných piatich minútach sme nepremenili päť čistých šancí a k tomu vyrobili päť technických chýb, potom sa ten tlak Michaloviec už nedal zastaviť. Táto pasáž sa nám bohužiaľ nevydarila, zrejme nám  dochádzali aj sily. Z toho pramenili potom ďalšie chyby.

Řezáč o svojich hráčkach
Dievčatá odovzdali na ihrisku všetko, nebolo to o tom, že by niektorá niečo vypustila, odflákla, podcenila. Som spokojný, pretože odovzdali všetky sily a predviedli výkon na hranici svojich možností. Ale bohužiaľ to nestačilo.

Řezáč o hlasivkách a veku
Hlasivky dostali poriadne zabrať, pretože sa hralo v skvelej a hlučnej atmosfére, nebolo jednoduché ich všetkých prekričať. Dnes som nezostarol, pretože som bol spokojný a dievčatá musím fakt pochváliť.

Řezáč o súperovi
Iuventa si to uhrala sama, v závere stretnutia ich dievčatá zabojovali. Víťazstvo sme im ale ponúkli. Neboli sme ďaleko od toho, aby sme vyhrali, alebo aspoň bodovali. Takže im gratulujem, pretože tím podržal svojho trénera Františka Urbana vo funkcii. Mal som informácie, že po prehrách vo Veselí nad Moravou a v Olomouci sa pod ním hodne húpala trénerská stolička. Mohli sme ho zosadiť, tak ho trebárs ešte stretneme na jar budúceho roku pri odvete na Slavii. Zvláštne je, že keď som to povedal na tlačovke, tak sa pán Urban rozklepal a stratil hlas.
ZDROJ: dhcslavia.cz, 30. 10. 2017

Náš názor
Čo dodať? Asi nie je najšťastnejšie vyjadrovať sa k vnútorným záležitostiam klubu, ktorý je súperom, navyše ak je to na základe neoverených informácií, počutia, vraj sa hovorí atď. Vyvoláva to zbytočné emócie a podráždenú reakciu. Na druhej strane, tak isto by malo platiť aj elementárne pravidlo, nehodnotiť jednotlivé hráčky súpera, súperovmu trénerovi to neprináleží. Toto by malo byť alfou a omegou vzájomného rešpektu, úcty k súperovi a klubovej diplomacie. Na doplnenie názoru k článku, priebeh tlačovky je zverejnený na oficiálnej stránke Iuventy Michalovce. ( www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk)

Hodnotenie odborníka

Člen Siene slávy Únie profesionálnych trénerov, skúsený hádzanársky odborník, bývalý tréner národného tímu Československa a Šale, dlho trénersky aktívny hádzanársky „ Matuzalém“ Jiří Zerzáň, sa opätovne obzrel za uplynulým 8. kolom a podelil sa o svoje postrehy. Zaujali ho predovšetkým výkony slovenských tímov a tiež polemika, ktorú vedie s českými komentátormi na slovenskom webe Tomáš Kuťka. Viac už v nasledujúcej stati.

Určite najväčšiu pozornosť pútal súboj neporazenej Slavie s domácimi Michalovcami. Pražanky podali veľmi dobrý výkon, prehra je dôsledkom nezvládnutej koncovky v stretnutí a predovšetkým tlaku domáceho prostredia na východe Slovenska. Zo svojej vlastnej skúsenosti by som o zápasoch v Michalovciach mohol napísať román, a tak prehru mladého družstva Slavie som tak trochu aj očakával. Je zrejmé, že to Michalovce, ktoré ani nepamätám, že by doma v lige prehrali, nebudú mať v tomto roku s obhajobou interligového majstra vôbec jednoduché a ja za favorita považujem skôr – napriek tomu, že ešte nemáme za sebou ani polovicu súťaže - české družstvá Most či Slaviu.

Český majster v Písku pôsobil unaveným dojmom, aj keď u Sokola je viditeľný výkonnostný vzostup oproti minulej sezóne. Rozhodne som nečakal, že Poruba takým drvivým spôsobom porazí nováčika v Hodoníne, pretože jeho výkony neboli vôbec špatné.

Zlín v Trenčíne vybojoval víťazstvo, zvládol záver pomerne dramatického stretnutia a dal najavo, že chce zabojovať o prvú štvorku v českom play off.

Chcel by som sa ale pozastaviť pri dvoch stretnutiach:

Šaľa - Prešov.Po nečakanom víťazstve Prešova v minulom kole a predovšetkým po výbornom výkone proti Porube, som s veľkým záujmom očakával zápas v Šali. Po prezretí videozáznamu som bol na jednej strane veľmi sklamaný z útočnej činností oboch družstiev, ale na druhej až nadšený vynikajúcimi výkonmi družstiev v obrane na čele s brankárkami. Je paradoxné byť spokojný s hrou v obrane a sklamaný s hrou v útoku. Oba tímy nenašli zbraň na prekonanie súperovej obrany, ale mne najviac chýbal organizovaný rýchly protiútok. Napriek tomu sa nedá povedať, že by stretnutie malo slabšiu úroveň. Naopak, bolo dramatické až do úplného konca.

Veselí n. M. - Bánovce n. B.Jasné a zaslúžené víťazstvo domáceho celku. Prečo sa pri ňom pozastavím? Tak po prvé, domáce mali podľa priebehu v rukách rekordné víťazstvo. V stretnutí nepremenili obrovské množstvo vyložených príležitostí. Taký prístup by sa im v ťažších zápasoch nemusel vyplatiť. Po druhé, kladne hodnotím prístup domáceho trénera, ktorý dal pomerne veľký priestor hráčkam z lavičky.

Nováčik nepriniesol do extraligy väčšiu kvalitu, ale rozhodne hrá omnoho lepšiu hádzanú ako minuloročné ŠKP Bratislava. Asi najmladšie družstvo extraligy hrá s plným nasadením, obrovskou chuťou a bojovnosťou, ktorú by mu mohli závidieť družstvá s ďaleko kvalitnejším hráčskym zložením. Po stretnutí som hovoril s mojím bývalým kolegom, trénerom Richardom Makýšom, s ktorým sme odohrali mnoho zápasov. Nesťažoval sa, len tak mimochodom poznamenal, že družstvo je absolútnym amatérskym klubom, v ktorom hráčky nemajú žiadne materiálne (finančné) príjmy, trénujú jednofázovo 3-4x týždenne a iba po práci, či skôr po vyučovaní. Jasné, že ani v Trenčíne nemajú nejaké profesionálne podmienky, ale napriek tomu musím Bánovciam zložiť poklonu, že sa nebáli ísť do MOL Ligy a biť sa v zápasoch proti omnoho vyspelejším družstvám, s nepomerne lepšími podmienkami pre svoju činnosť. Aj preto bude veľmi zaujímavé sledovať ich súboj o zachovanie MOL Ligovej príslušnosti! Každý týždeň si pozorne prečítam článok - veľmi odborný - Tomáša Kuťku na webe Slovenského zväzu hádzanej. Vyjadruje sa nielen k extraligovým zápasom, ale veľmi fundovane hodnotí a rozoberá dianie v našej ženskej hádzanej. Je zrejmé, že čítal naše názory /trénerov Bašného, Poloza a moje/ na účinkovanie slovenských hráčok v českých ligových družstvách a rovnako v zahraničných kluboch. Dá sa polemizovať, či české hráčky až na výnimky sú oporami v zahraničných kluboch, ale z môjho pohľadu a podľa toho, čo je dostupné na internetových stránkach, sú v špičkových kluboch oporami len 2-3 hráčky. Áno, hrajú a sú oporami, ale rozhodne nejde o špičkové európske kluby. Na druhej strane slovenské hráčky sú výraznými oporami špičkových českých družstiev, aj keď tie na druhej strane majú ďaleko k špičkovým európskym klubom. Toto je realita a takto by sme sa mali dívať na dosiahnuté výsledky na vrcholných európskych, či svetových akciách. Už len postup na tieto podujatia je možné považovať za úspech súčasnej českej i slovenskej hádzanej a umiestnenie do 8. miesta by bolo vynikajúce. Želám si to z celého srdca, aby sme sa posunuli k medailovým pozíciám, doprajem to obom trénerom – Honzovi Bašnému i Dušanu Polozovi.

ZDROJ: Noviny Zemplína 30.10.2017, dhcslavia.cz, 30. 10. 2017, ČSH 30.10. 2017-upravené

Fotogaléria

Naši partneri, sponzori

Duslo Šaľa
Respect Slovakia s.r.o.
SPP
Elmark plus
PPA
MAKS-D, s.r.o.
Autoprofit
Actemium
ERIMA Demišport
Erima
S ARMAT
Extrabenz
G&G čerpacia stanica

NÁJDETE NÁS

Horná 30
Šaľa 927 01

+(421) 903 856 977
MOL LIGA
Duslo Šaľa  
2018 © HÁDZANÁRSKY KLUB SLOVAN DUSLO ŠAĽA, Horná 30, Šaľa všetky práva vyhradené.
Obsah tejto stránky je vlastníctvom jej prevádzkovateľa  |  e-mail  |  HARMONOGRAM HALY
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3