Slovenky aj v odvete vydreli víťazstvo nad Taliankami

Slovenské hádzanárske reprezentantky začali odvetnú časť II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 vo Francúzsku víťazne. Po stredajšom vydolovanom víťazstve v poslednej chvíli vo Follonice (21:20) zdolali Talianky aj na domácej pôde v Šali, kde zverenky trénera Dušana Poloza triumfovali v sobotu 20:17 vďaka druhopolčasovému obratu z 8:11. Na konto si pripísali ďalšie dva body, ktoré ich držia v hre o postup na ME. Slovenkám patrí po 4. kole v tabuľke 2. skupiny 3. priečka o skóre za Poľkami, ktoré ešte majú pred sebou duel v Bijelom Polji s domácimi Čiernohorkami. Reprezentantky SR sa v kvalifikácii najbližšie predstavia 31. mája, keď budú v Michalovciach hostiť aktuálne líderky z Čiernej Hory.

Úvod patril Szarkovej, ktorej dve presné strely znamenali vedenie tímu SR 2:0. Nebola to však predzvesť zlepšeného výkonu domáceho výberu oproti stredajšiemu vzájomnému duelu vo Follonice. Pri vylúčení spomenutej hráčky vyrovnali Talianky v 8. minúte na 2:2. Slovenky presadzujúce sa prevažne z krídelných priestorov vyhrávali v 11. minúte 5:3, ale potom museli jedenásť minút čakať na ďalší gól. V 22. minúte znížili na 6:7, ale ich ofenzívne trápenie pokračovalo aj v zostávajúcom čase I. polčasu. Cez taliansku defenzívu sa nevedeli presadiť z postu spojky, nezužitkovali dvojnásobnú presilovku a aj jeden pokutový hod. Hostky si vypracovali trojgólový náskok, s ktorým išli aj na prestávku (11:8). Stíhaciu jazdu slovenského družstva odštartovala Holešová. Jej góly spolu s presnými zásahmi Szarkovej a zákrokmi brankárky Gubikovej vyniesli domácim hráčkam v 38. minúte vedenie 12:11. Talianky sa v tých chvíľach trápili v útoku, nezužitkovali ani dvojnásobnú početnú výhodu. Štvrťhodinu pred koncom opäť zaúradovalo trio Szarková - Gubiková - Holešová a kouč súpera si za nepriaznivého stavu 13:15 zobral oddychový čas. Po ňom Rajnohová zvýšila na 16:13 a v úvode záverečnej desaťminútovky na 17:14. Talianky v 56. minúte skorigovali na 17:18, ale nevyužili výhodu presilovky. Slovenky potom už nepustili vedenie z rúk, poistky pridali Holešová s Rajnohovou a za priazeň sa divákom v zaplnenej šalianskej hale odvďačili víťazstvom (20:17).

Výsledky - II. fáza kvalifikácie hádzanárok o postup na ME vo Francúzsku - 2. skupina - 5. kolo - sobota: BIJELO POLJE hralo sa o 18,00 h. Čierna Hora - Poľsko 33:24 (14:13) ŠAĽA Slovensko - Taliansko 20:17 (8:11)

SLOVENSKO: Medveďová, Gubiková - Minárčiková, Tulipánová, Rechtorisová 1, Patrnčiaková, M. Holešová 6, Pócsíková 2, M. Školková 1, M. Rajnohová 5/2, S. Szarková 5/1, Olšovská, Habánková, Fiľková-Trehubová, Rebičová, Bujnochová.

TALIANSKO: Meneghinová, Trombettaová 2, Gheorgheová 3/2, Dalla Costaová 2, Rotondová 1, Del Balzová, Losiová, Cappellarová 3, Pruensterová, Niederweiserová, Napoletanová 1, Gangaová 1, Laurettiová, Babbová 3/1, Fantonová 1, Landriová. Pok. hody: 5/3 - 4/3, vylúčené: 5 - 8, rozhodovali: Barysas a Petrušis (obaja Lit.), 2500 divákov.

Tabuľka: 1. Čierna Hora 3 3 0 0 73:59 6 2. Poľsko 3 2 0 1 89:59 4 3. Slovensko 4 2 0 2 84:90 4 4. Taliansko 4 0 0 4 66:104 0 Najbližší program - 5. kolo: 31. mája 2018 Slovensko - Čierna Hora (Michalovce)19.00 h Taliansko - Poľsko (Montesilvano)

Hlasy po zápase: Dušan Poloz, tréner SR: „Nechcem hodnotiť len tento zápas, ale celý týždeň. Ten bol odrazom veľmi nízkej produktivity v útoku. Absentovala nám súčinnosť, mali sme strach. V prvom polčase sme hrali veľmi pasívne v obrane a prechodová fáza v druhej vlne nebola na potrebnej úrovni, pri ktorej sme nedokázali nájsť voľnú hráčku na zakončenie. Stále tam boli obavy a strach z individuálnej chyby, čo sa prejavilo na výkone i výsledku. Po zmene strán to bola zásluha celého tímu. Vďaka obrane 1 - 2 - 3 sme sa od súpera odtrhli, Talianky nám potom situáciu skomplikovali hrou bez brankárky a napokon sme to uhrali. To, že sme dali Taliankám v dvoch zápasoch 41 gólov, je žalostne málo. Oba zápasy sme vyhrali utrápene. Verím, že na ďalšiu časť kvalifikácie prídu dievčatá v lepšej pohode."

Simona Szarková: „Urobili sme veľa technických chýb a  nepremieňali sme šance. Vďaka tomu sme zo zápasu urobili drámu. Tréner nám cez prestávku dohovoril v kabíne. Jeho slová nám pomohli, hneď po zmene strán sme zmazali manko a potom vyhrali nielen druhý polčas, ale i celý zápas."

Martina Školková: „Cez prestávku sme si povedali niekoľko vecí, zasiahol aj tréner. To čo sme predvádzali prvý polčas, to si fanúšikovia nezaslúžili. V druhom polčase sme začali brániť, využívali sme krídla a prišla ľahkosť v našej hre."

Karin Bujnochová: „Na zápas na šalianskej pôde som sa tešila a hoci to nebolo podľa našich predstáv, som rada, že sme duel napokon doviedli do víťazného konca."

Mária Holešová: „Bolo to opäť náročné. Nevedeli sme sa chytiť a trápili sme sa, bola to škaredá ťahaná hádzaná z oboch strán. Cez polčas sme si povedali, že sa musíme zobudiť, pretože sme vôbec nepredvádzali tú hru, čo sme chceli. Tréner potom zvolil dobrú taktiku 1-2-3, to nám vychádzalo, podržala nás brankárka Lucka Gubiková a Talianky sa z toho 'pokakali."

ZDROJ: SITA  A TASR, 24.03.2018