Šalianky obhájili prvenstvo na turnaji ŠAĽA Cup

Hráčkam Slovana Duslo Šaľa sa podarilo obhájiť prvenstvo z pred roka, keď v 23. ročníku ŠAĽA Cup 2018  (poznámka: predtým mal názov: O pohár GR  a. s. Duslo Šaľa) porazili vo finále poľské Kielce 22:21.
Výborné obsadenie na medzinárodnom hádzanárskom turnaji  žien DUSLO Cup 2018, na ktorom štartoval zástupca Česka  DHK ZORA Olomouc, medzinárodne ostrieľané rakúske družstvo HYPO NÖ Viedeň, zástupcovia ženskej poľskej hádzanej  JKLS Jarosľaw a PGE Kielce, ktoré doplnili usporiadajúci strieborný kolektív z minulého ročníka majstrovskej súťaže HK Slovan Duslo Šaľa a ďalší slovenský tím ŠSK Prešov,dávalo tušiť kvalitnú hádzanú aj vzhľadom k tomu, že v priebehu letnej prestávky prišlo vo viacerých hráčskych kolektívoch k dosť veľkým hráčskym zmenám a termín štartu nového ročníka majstrovských hádzanárskych súťaží už klope na dvere. Hráčky, funkcionárov a hádzanársku verejnosť potešilo, že pripravenosť hráčok prišiel „skontrolovať“ aj nový reprezentačný kormidelník Ján Packa.  Medzinárodný turnaj sa odohral s viacerými novinkami, nakoľko hralo až šesť kolektívov v dvoch skupinách  , hrali  sa aj semifinálové  zápasy a turnaj trval až tri dni.

Zaujímavé súboje v skupinách
V skupine „A“, v ktorej štartovali družstvá: Šaľa, Kielce a Prešov sa očakával aj vzhľadom k spomínaným presunom v kádroch vyrovnaný boj, ale priebeh zápasov v skupinách priniesol iný vývoj. Šalianske Duslo napriek tomu, že prišlo v letnej prestávke nielen o tri slovenské reprezentantky (poznámka: druhá najlepšia strelkyňa MOL ligy Lívia Klučková do ŠSK Prešov, druhá najlepšia strelkyňa Dusla Karin Bujnochová si našla zahraničné angažmán a brankárka Zuzana Haládiková prestúpila do Olomouca), ale odišli, resp. skončili aktívnu činnosť aj ďalšie hráčky: Trochtová, Krebs, Mozoľová,.. .  si poradilo so svojimi säpermi a skupinu vyhralo, keď do kolektívu zapadli aj nové tváre: brankárka Furgaláková, a hráčky Gajdošová, Ušiaková, Takáčová, uzdravená Blehová a na pivote aj mladá dorastenka Miťková. Prešov prišiel na turnaj s osvedčeným kádrom, v ktorom si našla a zastala aj svoje miesto ex šalia  nka Klu    ková  (poznámka: proti Kielcom zaznamenala poltucet gólov), aale v prešovskom kolektíve ako aj u rakúskeho majstra citeľne škrípal brankársky post, nakoľko reprezentačná brankárka Lucia Gubíková odišla za legionárskym chlebíčkom do Maďarska).

Výsledky skupiny „A“:  Šaľa – Prešov 35:24 (15:11) Némethová 6/2, Pócsiková a Ušiaková po 4, Vargová 4/1 – Demajová 7/4, Šutranová 6/1, Vencúriková a Klučková po 2; , Prešov – Kielce  27:33 (14:16) Klučková 6/3, Šutranová 4, Popovcová a Lebedieva po 3 – Charzynska 6, Skovronska 5/3, Syncerz a Kendzier po 4; , Saľa – Kielce 28:25 Rácková 5/2, Pócsiková a Némethová po 4 – Charzynska 9, Nazimek 8, Skowronska 5/5.
Tabuľka „A“ skupiny: 1. Slovan Duslo Šaľa 63:49 – 4 body; 2. PGE Kielce 58:55 – 2 body; 3. ŠSK Prešov 51:68 – 0 bodov.

V skupine „B“, v ktorej štartovali družstvá: Hypo Viedeň, Olomouc a Jaroslaw  sa stretli dve medailové družstvá z minulého ročníka (poznámka: Olomouc obsadil druhé a HYPO skončilo na 3. mieste) a do boja o postupové miesta sa chcel športovo pobiť aj poľský Jaroslaw, čo sa mu aj potvrdilo. Rakúsky mnoho násobný majster prišiel s niekoľkými oporami, ktoré dolnil s mladými nádejami, ale tento krát to na postup do semifinálových bojov nestačilo, nakoľko slabšie mu zachytali brankárky (poznámka: najlepšia brankárka z minulého ročníka turnaja  Verena Flöck v drese HYPO Viedeň neštartovala). Suverénne prvenstvo v skupine si vybojoval zástupca Hanej Zora Olomouc, ktorá sa do nového ročníka majstrovskej súťaže posilnila o dve slovenské reprezentantky. Brankárka  Zuzana Haládikovová (poznámka: prišla zo šalianskeho Dusla) a najlepšia strelkyňa minulého ročníka MOL ligy Anna Mária Patrnčiaková (hrála v Hodoníne) m  ali veľ  kú zásluhu na suverénnom postupe Olomouca do semifinále. Po dvojgólovej výhre nad HYPO Viedeň tam postúpil aj poľský Jaroslaw,čím odsunul HYPO do súbojov o piate miesto na turnaji.

Výsledky skupiny „B“: Jaroslaw – Olomouc  25:32 (10:14) Shupik 6/1, Chundak 6/4, Turkalo 5/1 – Patrnčiaková 6/1; Hurychová 5, Gajdošíková 5/1;  HYPO Viedeň - Olomouc  20:28 (11:11) Elö 6/2, Barany 4/1, Weiss 4;  HYPO Viedeň  - JKLS Jarosľaw 27:29 (13:14) Kaiser 7/2, Berlini, Weiss po 4, Elö 4/4. .
Tabuľka „B“ skupiny: 1. ZORA Olomouc 60:45 – 4 body; 2. JKLS Jarosľaw 54:59 – 2 body;  3. HYPO Viedeň 47:55 – 0 bodov.

V boji o medaily sa presadila kvalita
V záverečných semifinálových dueloch sa už nedalo veľmi taktizovať nakoľko každé zaváhanie súper dokázal využiť a tak videli diváci zaujímavé súboje. V prvom dueli nenechal domáci kolektív nič na náhodu a od úvodných minút sa pustili do súpera. Vďaka streleckej potencii trojici: Némethová, Ušiaková  a Tisajová dokázali získať už v prvom dejstve rozhodujúci sedem gólový náskok a tak mohol dať spokojný tréner Michal Lukačin možnosť zahrať si aj lavičke. Šalianky si napriek tomu, náskok nielenže udržali , ale v ďaka strelecky disponovanej Vargovej (dala po obrátke 5 gólov) aj ho navýšili.
V druhom semifinále sa zrodilo prekvapenie, keď favorizovaný Olomouc začal ako z partesu, keď viedol 1:4, 3:7, 4:10 (poznámka: výborna chytala Haládiková a Patrnčiaková strelila 7 gólov), ale v závere polčasu skoro prišiel o luxusný náskok. Aj v druhom dejstve mal navrch do 35 minúty, keď viedol 13:18, ale hostky Charzynsko a Skowronskou nielenže dokázali v 48. minúte aj vyrovnať na 18:18 a vďaka viacerým perfektným  zákrokom brankárky Orowickej sa dostali aj do vedenia 19:18, ktoré si nakoniec aj dokázali udržať a prekvapujúcvo aj vyhrať.
V súbojoch o celkové umiestnenie nastúpil proti Prešovu HYPO v súboji o 5. miesto aj s novými skúsenejšími tvárami a vďaka ich streleckej potencii (poznámka: Dálnoki, Bauer a Weiss strelili po 6 gólov ) nakoniec porazil Prešov o 19 gólov. Podobný priebeh mal aj súboj o 3. miesto, kde si to za nevydarený záver zápasu Olomouca s Kielcami, odniesol ich partner z poľskej ligy  JKLS Jarosľaw, ktorý prehral so zástupcom českej ligy, v ktorom hralo päť sloveniek (Haládiková, Patrnčiaková Krajčovičová, Gajdošíková a Kapsová) o 17 gólov!  Očakávané finále začala Šaľa ako z partesu. V prvom polčase viedla 4:1 a  9:4, po výbornej hre defenzívy a gólových zásahoch Pócsikovej a Gajdošovej. Kielce však nezložili zbrane postupne znižovali vedenie domácic a v 37. minúte sa dostali aj vďaka nepresteľnej brankárke  Orowicy aj po prvý krát do vedenia 15:16. Domáce hráčky však v záverečnej desať minútovke pridali, viedli aj
  o tri g
 óly 20:17 a nakoniec uhájili jednogólový náskok a uštedrili Kielcom aj druhú prehru vo vzájomnom súboji a stali sa víťazom 23. ročníka

Semifinálové súboje:
Šaľa – Jaroslaw 37:29 (20:13) Némethová  a Tisajová po 7, Gajdošová 5, Vargová 5/1 – Turkalo 8/3, Alexandra Szymborská 6,  Shupik a Amanda Szymborská po 5.
Kielce – Olomouc 27:23 (12:14) Czekal a Skowronská po 5, Charzynska 5/1 -  Pastrčiaková 11/3, Hurychová 4/1, Salčáková 3.

Zápasy o umiestnenie:
o 5. miesto: HYPO Viedeň – ŠSK Prešov 40:21 (19:7) Dálnoki 6, Bauer 6/1 a Weiss 6/2 – Petrovská 5/1, Popovcová 4, Lebedieva 4.
o 3. miesto: Olomouc – Jarosľavl 37:14 (16:5)  Patrnčiaková 8/1, Severová 4, Krajčovičová 4 – Turkalo 6/1, Szymborská Alex. 6/2 Rygiel 3.
finále: Šaľa – Kielce 22:21 (12:9)     Pócsiková 6/2, Rácková 4, Gajdošová 4 – Synczer 6, Stozik a Mochoczka po 4.

Ocenenia pre najlepšie kolektívy a najlepších jednotlivcov odovzdala personálna riaditeľka Duslo a. s. Šaľa Silvia Karásiková  a predseda HK Slovan Duslo Šaľa Pavol Šinkovič. Najlepšou strelkyňou s 36 gólmi bola Annamária Patrnčiaková (Olomoc), hráčkou domáca Nikola Rácková a brankárkou Alexandra Orowicy (Kielce).

Už o necelé dva týždne zasiahnu do bojov nového ročníka medzinárodnej hádzanárskej MOL ligy žien dvaja slovenskí účastníci, nakoľko Duslo Šaľa pocestuje na palubovku slovenského majstra Iuventy Michalovce a ŠSK Prešov na palubovku českého majstra Baníka Most. Oba tieto duely sa odohrajú už v sobotu 1. septembra, nakoľko oba majstrovské kolektívy štartujú v európskych pohároch (poznámka: Olomouc privíta doma Porubu 8.9.2018) . Medzinárodný hádzanársky turnaj  v Šali bol nielen pre účastníkov MOL ligy, ale aj ostatné zúčastnené kolektívy  a arbitrov (poznámka: k dobrej úrovni  a plynulému priebehu medzinárodného turnaja prispeli aj rozhodcovia:Z. Oťapka, M. Sivák, R. Zubo, G. Balogh, P. Klimko) výbornou medzinárodnou previerkou pripravenosti na blížiace sa majstrovské boje.

HK Slovan DUSLO Šaľa reprezentovali: Ladiscová, Furgaláková – Pócsiková 16/2, Vargová 15/4, Bahýlová 3, Blehová 1, Ušiaková 11, Miťková 4,  Takáčová 6,  Špendlová 10, Gajdošová 14 , Kúrňavová 5, Némethová 18/2, Tisajová  9, Rácková  9/1. Tréner Michal Lukačin.