Slovan DUSLO Šaľa – Iuventa Michalovce 25:27 (13:13)

Priebeh: 1:0, 2:3, 6:6, 10:9, 11:13, 14:14, 15:18, 19:20, 22:23, 25:26..

R: Ondogrecula, Baďura – 850 divákov, pokutové hody: 8/5 – 5/5, vylúčené 4:7.

DUSLO: Ladicsová, Csáková - Takáčová 1, Rácková 6, Gajdošová, Špendlová, B. Königová 2, Pócsiková 2, Ušiaková, I. Bahýlová 4/2, N. Némethová 10/3, J. Vargová, Kúrňavová, Greštiaková, Tisajová. Tréner Michal Lukačin.

IUVENTA - góly: Habánková 7/4, Wöllingerová 5, Trúnková 4, Fiľková – Trehubová 4/1 Kompaniets 3, Mugoša 2, Holejová 1, Bajčiová 1, Tréner Peter Hatalčík.

Suverén Mol ligy Iuventa stratila za 11 kôl iba bod za remízu v druhom kole 27:27 v Olomouci, svojich súperov posielal z palubovky s gólovými nádielkami, ale v Šali mohol prísť po prvý krát v tomto ročníku aj o oba body. Domáce mladé hráčky sa nebojácne pustili do súpera od úvodných sekúnd a Némethová strelila aj vedúci gól. Hostky odpovedali gólom Mugoše z krídla a reprezentantka Habánková ich dostala aj do vedenia 1:2. Zverenkyne trénera Lukačina sa pred rekordnou návštevou tohto ročníka na domácej palubovke vypli k veľmi dobrému výkonu a držali so svojim súperom minimálne krok v priebehu prvého dejstva. Veľmi dobrý výkon Ráckovej na rozohrávke, ku ktorému pridala aj presnú streľbu (pozná
mka: v p
rvom polčase strelila 5 gólov) držal súpera v neustálom strehu a tak si diváci prišli na svoje. Od stavu 7:6 (gól Rácková) v 14. minúte viedlo Duslo až do stavu 10:9 (Königová) neustále o gól, ale hostky aj vďaka pohotovej streľbe Wöllingerovej a Fiľkovej – Trehubovej stihli zrovnať skóre. Iuventa však aj vďaka legionárskej dvojici v bránke (Petkovičová, Yablonská – Bobal), ktoré zneškodnili okrem dobrých streleckých príležitostí Pócsikovej a Gajdošovej aj dva sedem metrové hody Némethovej išli v závere polčasu do dvojgólového vedenia 11:13 a zdalo sa, že pôjdu do kabín spokojnejšie. Enormná snaha domácich však priniesla po strelách Bahýlovej a Ráckovej vyrovnanie a začínalo sa od znova.

Po obrátke začali oba kolektívy opatrne a tak prvý gól z ruky reprezentantky Fiľkovej – Trehubovej padol až v 34. minúte. Domáca Takáčová z krídla vyrovnala na 14:14, ale škoda, že sa viackrát už nedokázala presadiť. Nedarilo sa na druhom krídle ani Pócsikovej a tak všetka ťarcha pri ofenzíve ležala na pleciach dvojice Némethová s Bahýlovou (poznámka: škoda, že sa ako v predošlých dueloch nejakým gólom nepridali aj mladé hráčky). Hostky zvýšili obrátky, často strieľali a keď domácich nepodržali ani brankárky zvyšovali svoje vedenie (15:18, 19:22). Strelecky sa presadzovala najmä Habánková s pivotkou Trúnkovou. Snaha domácich o korigovanie náskoku Iuventy priniesla ovocie aj vďaka strelecky disponovanej Némethovej, ale v rozhodujúcich momentoch sa od šaľaniek odklonilo aj šťastie. Dve strely Dusla skončili na konštrukcii a Bahýlovej sedem metrový hod v 51. minúte za stavu 21:23 nad bránkou. Hostky sa
v podob
ných príležitostiach nemýlili a tak mali neustály náskok , keď sa strelecky presadila aj Kompaniets z postu spojky. V nervóznom závere, ku ktorému prispeli troškou do mlyna aj arbitri, chemičky stiahli vedenie na rozdiel dvoch gólov, v 58. minúte po prieniku Némethovej dokonca na rozdiel gólu 25:26 (poznámka: dve dobré strelecké príležitosti z krídla mala mladučká Greštiaková), ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Skúsená Wöllingerová pol minúty pred koncom poistila víťazstvo Iuventy, ktorá s piatimi legionárkami a štyrmi reprezentantkami Slovenska sa dosť natrápila s mladým domácim kolektívom.
JOZEF SKLENÁR
Michal Lukačin: „ Myslím si, že obecenstvo videlo kvalitný zápas a čo ma teší, že aj vďaka mojim dievčatám. Neboli sme slabším kolektívom v tomto šlágri kola, nakoľko o dvoj bodovom zisku pre favorizovanú Iuventu sa rozhodovalo až v samotnom závere. O výsledku rozhodlo niekoľko detailov, v prvom rade aj nami nepremenené príležitosti, podstatne skúsenejší káder hostí a v neposlednom rade aj výkony brankáriek. Je to na škodu, nakoľko výbornému duelu by viac svedčala remíza.“„

Ďalšie výsledky 12. kola: Zlín – Bánovce n/B 37:28; Slávia Praha – Plzeň 31:23; Písek – Veselí n/M 24:29; Poruba – Olomouc 20:19; Prešov – Most 21:31;

Tabuľka MOL ligy: 1. Michalovce 388:289 – 23 bodov; 2. Most 360:273 – 18 bodopv; 3. Veselí n/M 351:313 – 17 bodov; 4. Poruba 304:265 – 16 bodov; 5. ŠAĽA 309:283 – 16 bodov;... 10. Písek 301:358 – 5 bodov; 11. Prešov 285:363 – 2 body; 12. Bánovce n/B 287:398 – 1 bod.

Najlepšie strelkyne: 1. Matušincová (Bánovce) – 75/26 gólov; 2. Šutranová – 73/19 (Prešov), 3. Kovářová – 71/10 (Most); 4. Trehubová – Fiľková (Michalovce) – 71/14 gólov; 5. NÉMETHOVÁ – 70/21 (ŠAĽA); 6. Olšovská – 67/21 (Veselí n/M) – prestúpila do LC Bruhl (Švajčiarsko); 7. Patrnčiaková 67/24 (Veselí n/M); 8. Dessortová – 65/12 (Poruba); 9. Kubáčková 62/7 (Veselí n/M); 10. Kříčková 59/9 (Zlín).

PROGRAM 13. kola: sobota 26. januára 2019 o 18.00 hodine Baník Most (2. miesto) - Slovan Duslo Šaľa (5. miesto).

Telegraficky z MOL ligy:

Najlepšími strelkyňami 12.kola MOL ligy boli: vedúca kanonierka MOL ligy Matušincová (Bánovce n/B), ktorá zaznamenala v zápase Zlín – Bánovce n/B (31:23) 10 gólov, rovnaký počet 10 gólov zaznamenala aj Natália NÉMETHOVÁ v súboji Šaľa – Michalovce 25:27. V tom istom dueli strelila 8 gólov aj hráčka Iuventy Habánková a taktiež ex šalianka Eva Veselková v zápase Písek – Veselí n/M (24:29) si zapísala do streleckej tabuľky osem gólov.

Zdá sa, že arbitrom sa zapáčil kartový mariáš, keď v tomto kole udelili rekordný počet žltých kariet a naviac aj tri ćervené karty. Zápas nedohrali: Jagodičová (Zlín) v zápase s Bánovcami (ŽK 9:3); Tereza Fryčáková (Slávia Praha) v zápase s Plzňou (ŽK 7:4) a Salačová (Olomouc) v Porube (ŽK 4:4). Po 11 ŽK udelili rozhodcovia v zápase Šaľa - Michalovce (4:7) a v Prešove (7:4), kde hral Baník Most . Najmenej kariet videli diváci v zápase Písek – Veselí n/M (1:5).