Povinné dva body priplávali

Do Bánoviec n/B, ktoré uzatvárajú tabuľku MOL ligy, ale majú vo svojom strede najlepšiu kanonierku súťaže Matušincovú (poznámka: po 15 kole má na svojom konte už 101 strelených gólov a pred druhou v poradí českou reprezentantkou Sárou Kovářovou z Mostu má náskok 13 gólov !) cestovala Šaľa ako veľký favorit, síce bez zranenej reprezentantky a najlepšej strelkyne Némethovej, ale už s dvojicou nových hráčok: Zuzana Trepáčová (Nitra) a Alžbeta Obstová (Bánovce n/B), ktoré zaznamenali spolu desať gólov, čo teší.

Už od úvodných minút mali zverenkyne trénera Lukačina vývoj zápasu pod svojou taktovkou, keď viedli 0:4, ale v 13. minúte už rozdielom siedmich gólov 2:9. Niekoľko chýb v rozohrávke, ale aj pomerne slabšia defenzíva (poznámka: oproti duelu s Veselím n/M porovnanie dňa s nocou) priniesli zníženie na 8:11. V ďalšom priebehu prvého dejstva naše dievčatá aj vďaka streleckej potencii dvojice Königová s Trepáčovou opäť odskočili svojmu súperovi na rozdiel siedmich gólov a zdalo sa, že otázkou druhého polčasu bude iba počet a koľko gólov ešte padne medzi tri žrde a do siete bánoveckých brankárok.

Domáce hráčky, ktoré nemajú čo stratiť bojovali a dosť sa i darilo gólmi trestať naše chyby a nepresnosti. Je síce pravda, že sme neustále vyhrávali, dokonca až o 10 gólov (14:24) a v tomto zápase boli na palubovke všetky šalianske hráčky (poznámka: o víťazovi duelu a zisku dvoch bodov pre Šaľu nebolo celých 60 minút pochýb), ale predsa len prehrať druhý polčas s Bánovcami n/B 18:15 je trochu silná káva, čo by sa nemalo stávať. Keď sa tomu v budúcnosti budeme vystríhať, potom nedáme zástupcom médií (Šport) do ruky tromf, aby napísali že:“ Šaľa sa pohrávala s ohňom, na ihrisku posledných Bánoviec“. Zaujímavé sú aj posledné dve vety z tlačovky trénera Michala Lukačina: „ Tento duel mi poslúžil ako výborná možnosť vyskúšať v ostrom zápase aj menej vyťažené hráčky z kádra, ktorým vlastne nastavil zrkadlo ako na tom po výkonnostnej stránke sú. Nie som spokojný s vysokým počtom inkasovan
ých gó
lov, tridsať gólov sme v tejto sezóne ešte nedostali.“ Nad týmito slovami by mali
zamyslieť nielen mladé hráčky, ale aj tzv. zdravé jadro. V priebehu týždňa, by sa nemalo stávať, že napríklad hráčky: Pócsiková (10 gólov ) a Takáčová (7 gólov) si vytvorili v zápase s Veselím strelecké maximum a v zápase s posledným družstvom tabuľky dajú spolu iba gól. Netýka sa to však iba týchto dvoch hráčok. Ešte, že im pomohla ďalšia spoluhráčka Barbora Königová, ktorá v dueli s Veselím vyrovnala svoje tohto ročné maximum (5 gólov), ale v Bánovciach n/B zaznamenala až 8 gólov !, čím si po 4. ročnom pôsobení v Šali vytvorila strelecké maximum (poznámka: doposiaľ najviac 7 gólov zaznamenala dňa 29.10. 2016 v 7. kole, ročník 2016/2017 v zápase Šaľa – Olomouc 39:25. Nech jej herná pohoda a strelecká forma vydrží naďalej, keď v posledných troch dueloch: Most, Michalovce, Bánovce n/B strelila 18 gólov z postu pivotky.

Právo na slabšiu chvlku, alebo sa hráčkam nedarí tak ako hrali predtým má každý. Stalo sa to v tomto kole aj lídrovi súťaže Iuvente Michalovce, ktorá „vybuchla“ v Moste a stratila aj neporaziteľnosť po slabom výkone (poznámka: blízo k prehre boli aj nedávno v Šali). Nech je však týchto výpadkov, čo najmenej a naše dievčatá tých niekoľko slabších minút z pred týždňa môžu „zmazať“ už tento víkend v domácom dueli s Plzňou (sobota 16. 2. 2019 o 18.00 hodine), nakoľko tretie miesto v medzinárodnej MOL lige pri pohľade na ďalšie zápasy a vyžrebovanie základnej časti nevisí až tak vysoko a je na dosah.

Poznámka: Pri pohľade na štatistiku sme v tomto ročníku najviac gólov zatiaľ dostali v 12. kole doma s Michalovcami (25:27) a v Moste, kde sme v prvej časti prehrali 26:22. V ročníku 2017/2018 sa to stalo iba raz, keď v 5. kole v Michalovciach prehrala Šaľa (32:28), ale doma sme im to v odvete vrátili aj s úrokmi, keď v základnej časti vyhralo Duslo s Iuventou o sedem gólov v pomere 31:24.

SOKOL Bánovce n/B - Slovan DUSLO Šaľa 30:34 (12:19)

Priebeh: 0:4, 2:7, 8:11, 10:17, 12:19, 13:24, 21:26, 23:29, 30:34.

R: Balogh, Klimko – 150 divákov, pokutové hody: 5/4 – 8/5, vylúčené 2:5.

SOKOL góly: Matušincová 7/4; K. Obstová 6, Ráciková 4,Hollá 3, Z. Galková 3, Brídová 3, Bencová 2, Minárechová 1, Žáčiková 1. Trénerka Natália Paulovičová..

DUSLO: Ladicsová, Csáková - Takáčová, Rácková 2, A. Obstová 2, Gajdošová 1, Špendlová, B. Königová 8/1, Pócsiková 1, Trepáčová 8/4, Ušiaková 4, I. Bahýlová 1, J. Vargová 3, Kúrňavová, Greštiaková, Tisajová 4. Tréner Michal Lukačin.

Ďalšie výsledky 15. kola: Prešov – Plzeň odohrajú 1. 3. 2019; Slávia Praha - Písek 36:25; Zlín – Poruba 20:28; Most - Michalovce 32:28; Veselí n/M - Olomouc 26:20;

Tabuľka MOL ligy: 1. Michalovce 470:364 – 27 bodov; 2. Most 445:347 – 24 bodov; 3. Veselí n/M 424:386 – 21 bodov; 4. ŠAĽA 395:360 - 20 bodov; 5. Slávia Praha 437:385 – 18 bodov; ... 10. Písek 379:445 – 7 bodov; 11. Prešov 339:413 – 4 body (o zápas menej); 12. Bánovce n/B 367:495 – 1 bod.

Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Matušincová (Bánovce) – 101/32 gólov; 2. Kovářová – 88/11 (Most); 3. Pokorná – 81/28 (Slávia Praha), 4. Patrnčiaková 79/27 (Olomouc); 5. Desortová – 78/14 (Poruba), 6. Trehubová – Fiľková (Michalovce) – 77/5 gólov; 7. Šutranová – 73/19 (Prešov, nehrala v tomto kole); 8. NÉMETHOVÁ 73/17 (ŠAĽA, nehrala v tomto kole); 9. Pastorková – 72/10 (Veselí n/M) 10. Šetelíková – 71 (Písek); ... .

PROGRAM 16. kola: sobota 16. februára 2019 o 18.00 hodine Slovan Duslo Šaľa (4. miesto) - DHC Plzeň (10. miesto).

+ + +

Telegraficky z MOL ligy

+ Zaujímavosťou 15. kola MOL ligy boli štarty dvoch hráčok, ktoré ešte pred týždňom hájili farby materských klubov a o sedem dní už proti nemu hrali v majstrovskom zápase. Z družstva Sokol Poruba prestúpila do HC Zlín po troj ročnom pôsobení spojka Michaela Sekulová. Vo víkendovom zápase Zlín – Poruba (20:28) zaznamenala Sekulová do siete Poruby 4 góly. Druhou hráčkou bola Alžbeta Obstová (krídlo), ktorá prišla do Šali z Bánoviec n/B a v sobotu zaťažila konto bývalých spoluhráčok – brankárok dva razy.

+ Napriek tomu, že sa nehral jeden zápas (Prešov – Plzeň) bolo opäť v tomto kole veselo. Najviac vylúčených bolo v šlágri kola: Most – Michalovce desať (4:6) a na viac Kišíková (Michalovce) videla červenú kartu za hrubý faul. Nervózne bolo aj v moravskom derby Zlín – Poruba, kde bolo taktiež desať 2 minútových trestov (7:3) a domáca hráčka Kříčková ( 3 x 2 min.) a hosťujúca Desortová (hrubý faul) zápas nedohrali. Zaujal aj vysoký počet nariadených sedem metrových hodov. Najviac ich bolo nariadených v zápase Zlín – Poruba pätnásť (7:8), kde hosťujúca Polášková všetky premenila; trinásť sedmičiek (5:8) bolo v zápase Bánovce n/B – Šaľa, kde naše hráčky tri nepremenili; jedenásť krát stáli na značke 7 metrov hráčky v zápase Most – Michalovce (7:4), kde slovenka v drese Mostu Alica Kostelná všetky premenila.

+ Strelecky sa najviac v tomto kole darilo už spomínanej Kostelnej, ktorá „nasúkala“ Michalovciam desať gólov a rovnaký počet 10/2 gólov zaznamenala aj Galušková (Slávia Praha) v zápase s Pískom. Po osem gólov vsietili Königová (8/1) a Trepáčová (8/4) obe Duslo Šaľa v Bánovciach n/B a Polášková (8/8) z Poruby v Zlíne. Po sedem presných zásahov mali na svojom konte Šustková (Most) a Trúnková (Michalovce) vo vzájomnom zápase, najlepšia strelkyňa súťaže Matušincová (7/4) proti Šali a taktiež vo vzájomnom zápase Pokorná (7/2 – Slávia Praha) a Kubišová (7/0 – Písek).

+ Zaujala aj prvá prehra Iuventy Michalovce v tomto ročníku v Moste (34:28), čím sa Most priblížil v tabuľke na rozdiel 3 bodov. Naposledy prehrali Michalovce skoro pred rokom 29. marca 2018 v 23. kole taktiež v Moste 34:29 (15:11) aj vďaka streleckej explózii ex šalianky Simony Szarkovej, ktorá zaznamenala 12/3 gólov ! Za povšimnutie stojí aj duel pražskej Slávie doma s Pískom, v ktorom prehrávala Slávia
polčas 13:15. Druhé dejstvo však vyhral pražský zástupca vysoko 23:10 a po zásluhe si do tabuľky pripísal dva body a pevne vykročil za účasťou v českej play – off. Štatistici však zaknihovali a je zaujímavosťou aj náš II. polčas a prehra v ňom 18:15 s Bánovcami n/B, ktoré majú so 495 inkasovanými gólmi najslabšiu defenzívu.