Favorit a nováčik  potvrdili  postavenie

Slovan DUSLO Šaľa – DHC Plzeň 34:25 (16:11)

Priebeh: 4:2, 7:7, 10:8, 13:10, 15:11, 16:11, 18:12, 23:16, 27:19, 30:22, 34:25.
R: Jánošíková, Bočáková – 550 divákov, pokutové hody: 4/4 – 2/2, vylúčené 4:7.

DUSLO: Ladicsová, Csáková – Takáčová 3, Rácková 4, Gajdošová 1, B. Königová 4, Pócsiková 7/3, Ušiaková 4, I. Bahýlová 2, J. Vargová 3, Kúrňavová 1/1, A. Obstová 3, Tisajová 2. Tréner Michal Lukačin.

DHC: Mudrová 7/1, Oravcová 6/1, L. Galušková 3, Fousková 2, Franczová 2, Svobodová 2, Ferencová 1, D. Galušková 1, Šmrhová 1. Tréner Richard Řezáč.

Nováčik súťaže, ktorý je príjemným oživením medzinárodnej súťaže aj v Šali potvrdil výkonom svoje postavenie v tabuľke, nakoľko juhočeský zástupca mal na svojom konte po 15 kolách 12 bodov, toľko čo nemali ani posledné tri kolektívy v tabuľke Písek, Prešov a Bánovce n/B spolu.
Súboj najmladších kolektívov v medzinárodnej MOL lige (poznámka: tretím je Prešov) sa páčil. Zverenkyne trénera Lukačina, ktoré napriek tomu, že ešte nastúpili bez svojej najlepšej strelkyne Némethovej a chýbala aj nová posila Trepáčová sa po tomto kole dostali opäť na tretie miesto v tabuľke našli v Plzni zdatného súpera. Chemičky išli do vedenia Takáčovou, ale najlepšia strelkyňa hostiek 20. ročná Mudrová vzápätí vyrovnala (poznámka: po tomto dueli sa už prepracovala do najlepšej desiatky kanonierok súťaže).. Domáce hráčky boli síce v neustálom vedení o 1 – 2 góly, keď sa strelecky presadzovala reprezentantka Pócsiková s pivotkou Königovou, ale ambiciózny plzenský kolektív aj vďaka elánu a bojovnosti stíhol viac krát aj vyrovnať (4:4, 7:7), keď sa strelecky presadzovala aj 18. ročná Oravcová s Lindou Galusškou. Ešte v 21. minúte viedlo Duslo iba 11:9 a za tohto stavu zneškodnila brankárka Ladicsová „tutovku“ Mudrovej. Od tohto stavu favorit pomaly, ale isto zvyšoval svoj náskok, najmä z rýchlych kontier zásluhou novej posily Obstovej, keď sa k nej pridala gólmi zo strednej vzdialenosti vysoká Ušiaková, odišli domáce hráčky, ktoré využili chyby nováčika v rozohrávke do kabín s päť gólovým náskokom, čo bolo rozhodujúcim momentom pre vývoj stretnutia.
Druhé dejstvo mal do 40. minúty podobný priebeh ako v prvom, keď sa družstvá striedali v gólových zásahoch, čo sa divákom páčilo. V domácom kolektíve sa strelecky presadzovali aj opory Rácková s Bahýlovou, na druhej strane kontrovali mladé pušky Mudrová s Oravcovou, ktoré zaznamenali viac ako polovičku gólov plzenského kolektívu a tak v 40. minúte viedla Šaľa 22:16. V priebehu ďalších päť minút odskočila Šaľa po góloch Pócsikovej a Vargovej na rozdiel ôsmych gólov (25:17) a tento rozdiel zostal skoro až do záverečných minút (v 50. min. 28:20, v 55. minúte 31:23). Šaliansky kolektív dohrával záverečné minúty taktiež so všetkými mladými hráčkami, rovnako to bolo aj na strane súpera a tak sa behavá hádzaná, plná nasadenia a elánu náročnému šalianskemu publiku páčila a tak nečudo, že záverečný potlesk patril nielen víťaznému domácemu kolektívu, ale aj sympatickému výkonu ambiciózneho nováčika. Zverenkyne domáceho trénera Michala Lukačina (poznámka: v tomto dueli sa do streleckej listiny okrem brankárok zapísali všetky hráčky z poľa) sa po očakávanom víťazstve a zaváhaní moravského Veselí opäť prebojovali na tretie miesto medzinárodnej súťaže za vedúci tandem Michalovce s Mostom.

Michal Lukačin: „ Nováčik súťaže aj na našej palubovke výkonom potvrdil oprávnenosť svojho postavenia v tabuľke a taktiež potvrdil, že je prínosom pre túto kvalitnú súťaž. Napriek tomu, že sme nastúpili ešte v nekompletnej zostave mali sme priebeh zaujímavého duelu pod kontrolou a neustále sme si udržiavali najmä po 20. minúte dostatočný náskok. Teší ma, že s priebehom rýchleho a bojovného duelu boli spokojní aj naši diváci, ktorí potleskom odmenili obidvoch aktérov. V dueli s Plzňou naše dievčatá potvrdili, že keď sa vyvarujú určitých zaváhaní a hluchých minút v zápase, môžu zohrať vyrovnanú partiu s hoci ktorým, aj tým najlepším súperom v MOL lige.“

Ďalšie výsledky 16. kola: Prešov – Slávia Praha 24:37; Písek - Zlín 27:33; Poruba - Most 23:28; Michalovce - Veselí n/M 33:25; Olomouc – Bánovce n/B 43:19.

Tabuľka MOL ligy: 1. Michalovce 503:389 – 29 bodov; 2. Most 473:370 – 26 bodov; 3. ŠAĽA 429:385 – 22 bodov; 4. Veselí n/M 449:419 – 21 bodov; 4. Slávia Praha 469:409 – 20 bodov; ... 10. Písek 406:478 – 7 bodov; 11. Prešov 363:450 – 4 body (o zápas menej); 12. Bánovce n/B 386:538 – 1 bod.

Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Matušincová (Bánovce) – 106/35 gólov; 2. Kovářová – 90/11 (Most); 3. Desortová - 89 (Poruba); 4. Patrnčiaková - 87/28 (Olomouc); 5. Pokorná – 86/29 (Slávia Praha); 6. A. Kotelná - 86 (Most); 7. Šetelíková – 84 (Písek), 8. Pastorková - 79 (Veselí n/M); 9. Habánková - 78 (Michalovce); 10. Kříčková (Zlín) a Mudrová po 76 (Plzeň).,,, PÓCSIKOVÁ – 74 gólov; NÉMETHOVÁ - 73/17 obe ŠAĽA. ... .

PROGRAM 17. kola: nedeľa 24. februára 2019 o 17.00 hodine Slávia Praha (5. miesto) - Slovan Duslo Šaľa (3. miesto).

+ + +

Telegraficky z MOL ligy

+ Za povšimnutie stojí strelecká potencia bývalej trenčianskej hráčky Alici Kostelnej, ktorá v drese Mostu zaznamenala v minulom kole 10 gólov a teraz pridala v Porube ďalších osem. Podobne si viedla aj Veronika Galušková (Slávia Praha), ktorá nadelila „desiatku“ pred týždňom Písku a teraz má veľký podiel na výhre v Prešove. Osem gólov ešte zaznamenala ďalšia slovenska v službách Olomouca Patrčiaková. Po sedem gólov v tomto kole strelili: Habánková (Michalovce), Pastorková (Olomouc), Pócsiková (Šaľa), Mudrová (Plzeň) a taktiež Kolářová (Zlín) v Písku.

+ najviac vylúčených hráčok štrnásť bolo v šlágri kola Michalovce – Veselí n/M (8:6), jedenásť krát oddychovali na lavici „hanby“ dievčatá v dueli Šaľa - Plzeň (4:7), deväť vylúčených (2:7) bolo aj v zápase Písek – Zlín. Teší, že nebola v 16. kole udelená červená karta. Najviac pokutových hodov desať (pomer 5:5) videli diváci v dueli Prešov – Slávia, osem zahrávali (4:4) a všetky premenili v zápase Poruba – Most a sedem ich nariadili arbitri v zápase Olomouc – Bánovce n/B (4:3) a všetky hráčky taktiež sedem metrové hody premenili. .

+ Toto kolo bolo bohaté na góly, nakoľko v troch stretnutiach videli priaznivci malej koženej lopty 60 gólov a viac v zápase: Olomouc – Bánovce n(/B 43:19, o gól menej v zápase ŠSK Prešov – Slávia Praha (24:37), rovných 60 v zápase Písek – Zlín (27:33) a blízko k zdolaniu tejto hranice boli aj v Šali (34:25) a v Michalovciach (33:25). Naopak korenie hádzanej góly chýbali v ďalšom šlágri kola, keď Poruba prehrala na domácej palubovke s minuloročným majstrom Čiech Baníkom Most 23:28.