Telegraficky z 21. kola MOL ligy

+ Predposledné kolo základnej čati medzinárodnej MOL ligy patrí medzi najbohatšie na góly, nakoľko až v troch zápasoch padlo viac ako 60 gólov, čo znamenalo, že diváci videli každú odohranú minútu gól. Najviac ich padlo v zápase Plzeň – Bánovce n/B 39:27 (66 gólov); Most – Zlín 35:28 (63 gólov) a Michalovce – Písek (61 gólov). Najmenej gólov videli diváci v zápase Prešov – Olomouc  26:22 (48 gólov), Šaľa – Poruba 24:26 (50 gólov) a 56 ich zaznamenali v dôležitom dueli Slávia Praha – Veselí n/M, ktorý pravdepodobne rozhodol o tom, kto sa stretne v českej play – off s favorizovaným Mostom.

+ Strelecky sa v tomto kole najlepšie darilo kanonierke MOL ligy Matušincovej (Bánovce n/B), ktorá strelila v Plzni z 27 gólov svojho družstva až 13, čo je skoro 50 !!!. všetkých gólov. O jeden menej zaznamenala česká reprezentantka Šustková (Most) a jedenásť ich strelila v  predohrávke slovenská reprezentantka Habánková (Michalovce) brankárkam Písku. Tri strelkyne sa môžu pochváliť, že atakovali cez víkend 10 gólovú hranicu, keď po 9 gólov zaznamenali  Galušková (Slávia Praha) vo víťaznom dueli s Veselím n/M, Mudrová (Plzeň) v zápase s Bánovcami n/B, ale aj naša hráčka a slovenská reprezentantka Natália Némethová v zápase s Porubou.

+  Napriek tomu, že v tomto kole sa uskutočnili dva šlágre (Šaľa – Poruba a Slávia Praha – Veselí n/M), ktoré rozhodovali o skladbe českej play – off, hralo sa maximálne fair play, nakoľko žiadna z hádzanárok nevidela červenú kartu. Najviac 8 dvoj minútových trestov bolo v zápase Most – Zlín (3:5), o jeden menej ich udelili arbitri v zápase Prešov – Olomouc (2:5) a pol tucet v zápase Plzeň – Bánovce n/B (3:3) a Slávia Praha – Veselí n/M (2:4). Najmenej iba dve vylúčenia  videli priaznivci hádzanej v šalianskej športovej hale v zápase  s Porubou (1:1), aj vďaka benevolencii mladej rozhodcovskej dvojici,
                                                                                                      (Skl)

Moravského vrabca sme nestihli chytiť

Slovan DUSLO Šaľa – Sokol Poruba 24:26 (10:17)
Priebeh: 1:0,5:7, 6:11, 7:14,10:17, 12:17, 14:20, 17:21, 20:24, 24:26.
R: Mastrík - Manek – 500 divákov; pokutové hody: 3:3 - 1/1; vylúčené: 1:1.
DUSLO: Ladicsová, Furgaláková – Takáčová 1, Trepáčová 4, Gajdošová 1, N. Némethová  9/3,  B. Königová 3, Pócsiková  1, Ušiaková  1, J. Vargová,  Kúrňavová, Tisajová 1,  A. Obstová  3. Tréner  Michal Lukačin.
SOKOL: Konečná 8, Polášková 6/1, Mýlková 4, Michalíková 3, Baumbachová 3, Prašivková 2. Tréner Dušan Daniš.

K sobotňajšiemu  šlágru MOL ligy (poznámka: v nedeľu  to bol súboj Slávie Praha s Veselím n/M ) nastúpili bronzové šalianky s torzom družstva, keď v Zápise o stretnutí chýbali: Blehová, Csáková, Rácková, Bahýlová, a keď sa k nim v 8. minúte pridala aj zranená reprezentantka Vargová mal moravský zástupca cestu k bodovému zisku otvorenú.   Už v úvodnej minúte síce reprezentantka Pócsiková (poznámka: bol to jej stý zásah v MOL lige) strelila vedúci gól domácich, ale hostky rýchlo odpovedali dvomi gólmi reprezentantky Konečnej a sedmičkou Poláškovej a razom viedli 1:3. Uzdravená Némethová dala kontaktný gól, ale v 8. minúte nechala rozhodcovská  dvojica bez povšimnutia hrubý zákrok na Vargovú, ktorá zranená odstúpila a herná ofenzíva Dusla sa rozsypala (poznámka: ako mohol riadiaci zväz nasadiť na dôležitý súboj tretieho s piatym mužstvom takúto mladú a neskúsenú dvojica, ktorá bola ďaleko najslabším článkom duelu, keď doposiaľ za 20. kôl odpískala iba jediný zápas v 17. kole, kde sa stretli posledné Bánovce n/B - s víťazom súťaže Michalovcami 15:43 (7:22) ! Sokol, ktorý hrá  má tvrdú a nekompromisnú obranu (poznámka: v doterajšom priebehu súťaže má v desiatke najtrestanejších hráčok tri: Veronika  Andrýsková  - 36 minút, Michaela Konečná a Eliška Dessortová – po 28 minút, rovnaký počet má aj naša hráčka Barbora Königová,  hral pri Váhu toľko, čo mu bolo povolené a vďaka výbornej brankárke ex šalianke Krebs (poznámka: v 21. kolách inkasovali iba 475 gólov a má najlepšiu defenzívu v súťaži), ktorú nasadil skúsený tréner Dušan Daniš (poznámka: známy aj z úspešného pôsobenia v Šali) od úvodu získaval postupný náskok (5:10).  Vzhľadom k tomu, že  sa k strelecky disponovanej Némethovej a mladej Trepáčovej už gólovo  nepridala žiadna z našich dievčat (poznámka: dosť chýbali góly najlepšej strelkyne Pócsikovej) odchádzala Poruba na prestávku až so sedem gólovým náskokom! Ešte, že šalianskych priaznivcov potešili cez prestávku najmenšie hádzanárske nádeje Dusla družstvo prípravky, ktoré si prevzalo za titul majstra Slovenska pohár a medaile  (poznámka: kolektív vedie bývalá šalianska hráčka Ľudmila Boltenková, ktorá robí zároveň aj asistentku trénerovi Lukačinovi pri seniorskom kolektíve).

Snaha šalianskych hráčok po obrátke o zmenu priebehu duelu a skóre priniesla  dva rýchle góly Némethovej s Obstovou (12:17).  Škoda bola, že ďalšia strela Pócsikovej skončila na konštrukcii bránky (domáce hráčky ju nastrelili 9 krát). Zverenkyne trénera Daniša však gólmi slovenskej hráčky Minarčíkovej a Konečnej opäť odskočili na 12:19 a už sa zdalo, že zápas sa bude iba dohrávať. Tréner Lukačin menil rozostavenie hráčok aj herné systémy a v 47. minúte, keď sa „odvážili“ arbitri  vylúčiť po prvý (poznámka: a iba jediný krát) vylúčiť hráčku Poruby Šaľa dvomi gólmi v presilovke (Trepáčová a Königová) znížili vedenie na rozdiel 4 gólov 17:21. Tento rozdiel udržiavala Poruba až do 54. minúty (19:23, 20:24), kedy znížila Šaľa Némethovou na 22:25.  Záver bol dosť hektický, keď za stavu 23:26 nastrelila Pócsiková tri minúty pred koncom v tutovke brvno, ale  na vyrovnanie už nezostal čas. Hostky sa nakoniec tešili nielen z výhry a postupu do českého play off, ale aj tomu, že v semifinále nenarazia na vysokého favorita Baník Most (poznámka: čierny Peter zostane jednému z dvojice Slávia Praha – Veselí n/M). Vyspelé šalianske obecenstvo nakoniec zatlieskalo  obom kolektívom (poznámka: čo by boli za to dali rozhodcovia, keby bol patril potlesk aj im) a obzvlášť mladému šalianskemu zdecimovanému kolektívu, ktoré  si z rúk zástupcu Slovenského zväzu hádzanej Ivana Sveráka a zástupkyni mesta Šaľa Jany Nitrayovej prevzal bronzové medaile za tretie miesto (poznámka:  pri preberaní bolo skoro viacej hráčok Dusla v civile, ako tých v dresoch, čo odohrali posledný domáci duel), s ktorými pred štartom súťaže asi nikto nerátal.  DIEVČATÁ ĎAKUJEME !
Posledný duel základnej časti na Hanej nech odohrajú naše dievčatá bez újmy na zdraví, nakoľko v play – off narazia  naše dievčatá na Prešov, ktorý však podobné problémy už s maródkou nemá.

Ďalšie výsledky 21. kola:  Slávia Praha – Veselí n/M 34:22; Most – Zlín 35:28;  Michalovce  - Zlín 39:22; Plzeň  - Bánovce n/B 39:27; Prešov -  Olomouc 26:22.
Tabuľka po 21. kole: 1. Michalovce 707:503 – 39 bodov;  2. Most 612:489 – 34 bodov; 3. ŠAĽA 575:517 – 29 bodov;  4. Poruba  537:475 – 26 bodov; 5. Slávia Praha 624:557 – 25 bodov;.... 10. Písek 534:619 – 13 bodov; 11. Prešov 530:617 – 10 bodov; 12. Bánovce n/B  480:312 – 1 bod.

Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Matušincová (Bánovce) – 142/59 gólov;  2. Kovářová – 117/16  (Most); 3. Pokorná – 116/33 (Slávia Praha);  4.  4. Klučková  – 115/27 (Prešov); 5. Habánková 113:28 gólov (Michalovce); 6. Desortová – 109/16 (Poruba);  7. Mudrová – 108/23 (Plzeň);  8. Šetelíková  106 (Písek);. 9. Fiľková – Trehubová 104/5 (Michalovce);  10. Popovcová -  103/21  (Prešov); .... Katarína PÓCSIKOVÁ - 100/23  gólov;.....  NÉMETHOVÁ - 84/21 obe ŠAĽA. ... .

PROGRAM:  22. kolo:  sobota 13. apríl 2019 o 17.00 hod. Zora Olomouc (7. miesto) - Duslo Šaľa (3. miesto).