Iuventa si odviezla dva body, ale...

Slovan DUSLO Šaľa – Iuventa Michalovce 21:25 (9:11)

R: Ondogrecula, Baďura – 550 divákov, pokutové hody: 3/3 – 3/3; vylúčené: 4:7.

DUSLO: Furgaláková, Novotná, Chudovská - Takáčová, Rácková 3, Gajdošová, Trepáčová 4, Špendlová, Janičic 2, Ščípová, B. Königová 1,  Matušincová 1, Pócsiková 5, Ušiaková, N. Némethová 5/3, A. Obstová.  Tréner  Ján Packa.

IUVENTA góly: Wöllingerová 9/3, Trúnková 4, Kompaniets 4, Holejová 4, Trifunovič 2, Rovňáková a Radovič po 1.  Tréner Peter Dávid.

V šlágri druhého kola medzinárodnej hádzanárskej súťaže sa stretli dve naj úspešnejšie kolektívy v doterajšej histórii a dlhoroční najväčší slovenskí rivali.
Úvod duelu poznačila nervozita, nepresná muška, ale aj výborné výkony oboch brankárok a tak prvý gól v sieti Iuventy videli diváci až v 5.47 minúte z ruky slovenskej reprezentantky Némethovej. Hostky z následného útoku Trúnkovou vyrovnali, ale Duslo Trepáčovou a Pócsikovou išlo do dvoj gólového vedenia 3:1. Iuventa, ktorá sa netají úmyslom opäť vyhrať súťaž (poznámka: z doterajších 17 ročníkov sa tešila 9 krát z prvenstva) sa s priebehom zápasu neuspokojila a najmä vďaka kapitánke a slovenskej reprezentantke Patrícii Wöllingerovej nielenže vyrovnala, ale po góle legionárky Radovič išla aj do vedenia 3:4. Domáca Janičic dokázala vzápätí vyrovnať, ale Iuventa po góloch ďalších legionárok Kompaniets a Trifunovič „odskočila“ na rozdiel štyroch gólov (4:8). Snaha domácich o zníženie náskoku stroskotávala na vynikajúcej poľskej brankárke Kordowieckej, ktorá zneškodnila viacero gólových striel šalian
 skych hr
 áčok (Matušincová, Trepáčová, Janičic). Keď v 23. minúte Trifunovič z trháku zvýšila vedenie na 5:10 zdalo sa byť rozhodnuté. Mladý kolektív chemičiek sa však nepoložil a ešte do prestávky po presných zásahoch Pćsikovej Ráckovej a Némethovej znížil vedenie favorita na rozdiel dvoch gólov (9:11). Cez prestávku odmenili domáci funkcionári za mohutného potlesku obecenstva striebornými medailami mladšie a staršie žiačky Dusla Šaľa za druhé miesta v krajskej majstrovskej súťaži.
V druhom dejstve začali lepšie domáce hráčky, ktoré vďaka  dobrým zákrokom Furgalákovej a presných zásahoch Trepáčovej s Némethovou dokázali vyrovnať. Hostky, ktoré mali vo svojich radoch lepšiu streleckú suitu a vďaka ich potencii opäť išli do vedenia rozdielom troch gólov (12:15). Zverenkyne trénera Packu však zapli na vyššie obrátky a hnané obecenstvom po dvoch góloch Pócsikovej s Trepáčovou do prázdnej bránky to opäť dotiahli na zhodu 15:15. V drese Iuventy sa rozstrieľala ďalšia slovenská reprezentantka Holejová, ktorá dostala hostky do vedenia 15:17, ale chemičky kapitánkou Ráckovou opäť dokázali vyrovnať (17:17). Za  tohto stavu vstúpili kolektívy do posledných desiatich minút rušného šlágra. V týchto chvíľach pri niektorých verdiktoch arbitrov (poznámka: táto rozhodcovská dvojica rozhodovala vzájomný duel aj v minulom ročníku v Šali)  si zaburácalo nevôľou aj obecenstvo, skúsenejšie hostky vy
 užili v
 šetky chyby domácich v ofenzíve a dostalo sa do troj gólového náskoku (17:20), ktorý sa už  obetavo hrajúcim chemičkám nepodarilo dotiahnuť (poznámka: záverečné minúty už dohrávali bez zranenej Némethovej). Zástupca Zemplína si odniesol domov dva body aj keď sa ich víťazstvo proti šalianskej omladine (poznámka: pätica hráčok ročník 2000 a mladšie) nerodilo vôbec ľahko.  Záverečný potlesk pre mladý kolektív Dusla  bol preto na mieste.
                                                                                     JOZEF  SKLENÁR

Ján Packa (tréner): „ Bolo to dobré a zaujímavé stretnutia. O našej prehre rozhodol nedostatok skúseností niektorých našich hráčok, ktoré sa dopustili viacerých chýb, čo kvalitný súper okamžite trestal. Výsledok však mohol byť aj iný... Ideme cieľavedome za svojim cieľom a pevne verím, že sa s Michalovcami okrem základnej časti súťaže v majstrovskom zápolení ešte viac krát stretneme.“

Najbližší program: sobota 14.9.2019 o 17.30 hod. HK Hodonín – Slovan Duslo Šaľa

+ + +

Telegraficky z MOL ligy

+ Ani druhé kolo majstrovskej súťaže  sa nezaobišlo bez nečakaného výsledku, keď slovenský vice majster ŠŠK Prešov prehral doma vysoko o sedem gólov - 23:30 (11:16) so zástupcom Hanej Zorou Olomouc. Nečakali sa ani dve úvodné výhry HC PSG Zlín a samozrejme aj ich druhé miesto v tabuľke, ako aj štvrté miesto Sokola Písek, ktorý sa v minulom ročníku zachraňoval až v hodine dvanástej.

+ Kanonierkou tohto kola sa stala Boglárka Bíziková (poznámka: v minulosti hrávala v šalianskom Dusle), ktorá v drese nováčika Dunajskej Stredy zaznamenala do siete pražskej Slávie 12/3  gólov. O dva góly menej strelila  legionárka Iulia Kučer (10/5 – Veselí n/M) v Porube. Po  9 presných zásahov mali: slovenská  reprezentantka Patrícia Wöllingerová z Michaloviec, ktoré však boli  bohužiaľ do šalianskej bránky,  rovnako si počínala aj Nikola Kalinová z Hodonína v zápase s Pískom, ako aj  Magdaléna Svobodová (Slávia Praha) v domácom dueli s Dunajskou Stredou.

+ Druhé kolo bolo podstatne „slušnejšie“ oproti prvému (poznámka: až tri hráčky videli červenú kartu) a v tomto kole sa nečervenalo. Jedenásť  dvoj minútových trestov (5:6) udelili arbitri v zápase Prešov – Olomouc, rovnaký pomer vylúčení bol aj v dueli  Bánovce n/B  – Zlín.  O jedno vylúčenie  menej (5:5) videli v metropole Česka diváci  v zápase Slávia Praha – Dunajská Streda. Najslušnejší zápas  sa hral v Písku, kde  videli domáce hráčky a ich súper z Hodonína iba po dve vylúčenia.

+ Najbohatšia gólová „úroda“ sa zrodila  v pražskom súboji s nováčikom zo Žitného ostrova,  v ktorom padol gól v každej 55 sekunde duelu (40:28). Ďalšie stretnutia boli o gólové zápisy chudobnejšie, keď druhý najvyšší počet o 15 gólov menej videli priaznivci hádzanej v Prešove pri prehra 23:30 s Olomoucom a 52 gólov v derby Poruba – Veselí n/M (27:25). Najviac chýbalo korenie loptových hier góly v zápase Bánovce n/B – Zlín (18:26), o jeden gól viac  videli diváci v šlágri kola Šaľa – Michalovce (21:25).