
Veselí má nového trénera!
Iba šesť mesiacov vydržal na lavičke hádzanárok Veselí slovenský kouč Jozef Hanták. Novým trénerom bude v nadchádzajúcej sezóne 2014/2015 štyridsaťpäť ročný Ľuboš Hudák z Detvy. Nahradí práve Hantáka, s ktorým klub po vzájomnej dohode ukončil spoluprácu. Ľuboš Hudák v minulosti pôsobil ako hráč v Bratislave, Karvinej a v Slovinsku. Zúčastnil sa olympijských hier v Barcelone v roku 1992 a o rok neskôr majstrovstiev sveta vo Švédsku. Hudák väčšinou trénoval väčšinou, naposledy pôsobil v Michalovciach a v súčasnosti je trénerom slovenskej juniorskej reprezentácie dievčat. „Verím, že sa u nás bude novému trénerovi dariť,“ vyjadril sa na adresu Ľ. Hudáka manažér klubu Miloš Korosi. Hráčske zloženie pre nadchádzajúci ročník WHIL je predmetom prebiehajúcich rokovaní.
Róbert Popluhár trénerom Senca
Hádzanárky ŠKP Piccard Senec povedie v nadchádzajúcej sezóne 2014/2015 Róbert Popluhár, ktorý obsadí post patriaci v uplynulom ročníku spoločnej slovensko-českej súťaže žien (WHIL) Kataríne Gilbert. R. Popluhár bol do roku 2010 asistentom svojho brata Ľubomíra pri národnom tíme žien i trénerom junioriek SR, potom sa z hádzanárskej scény na dlhší čas vytratil.
"Tridsať rokov v kuse som trénoval, preto som si potreboval oddýchnuť. Sám som sa nikam nehlásil, ale teraz ma oslovilo vedenie klubu ŠKP Piccard Senec. Sadli sme si, porozprávali sa a napokon aj dohodli. Zatiaľ na jeden rok s tým, že potom môžeme predĺžiť našu spoluprácu," uviedol pre agentúru SITA R. Popluhár.
Senčanky v závere sezóny 2013/2014, v ktorej obsadil vo WHIL 11. miesto a v rámci národného play-off skončili na 4. priečke, trpeli nedostatkom hráčok. Dva semifinálové duely proti Iuvente Michalovce ani neodohrali. "Mojou úlohou bude najprv sformovať družstvo a potom ho postupne pripravovať," pokračoval bývalý kormidelník mládežníckych reprezentačných výberov, ktorý bude znovu pracovať prevažne s mladým kolektívom. Ten bude hrávať svoje interligové zápasy v bratislavskom Dome športu.
Róbert Popluhár v minulosti pôsobil v mužskej i ženskej hádzanej, s trénovaním nežnejšieho pohlavia má skúsenosti z bratislavských klubov BCT či Štart, vo WHIL viedol Bohunice.Je pokračovateľom uznávaného trénerskeho “klanu“ Popluhárovcov z Partizánskeho, ktorých korene siahajú aj do nášho mesta, konkrétne Šale – Veči.
Iuventu povedie Borys Petrovsky
Najdôležitejšia otázka, ktorá trápila hádzanárskych fanúšikov úradujúceho slovenského majstra i víťaza WHIL, je vyriešená. Nástupcom Jána Packu na trénerskej stoličke v Iuvente Michalovce sa stal Borys Petrovsky. Vedenie zemplínskeho klubu sa s týmto Ukrajincom dohodlo na trojročnom kontrakte, ktorého podpis sa zrodil začiatkom tohto týždňa.
Pre štyridsaťdvaročného Petrovského nebude pôsobenie v Iuvente novinkou. Tento Ukrajinec už totiž na trénerskej stoličke v tíme sedemnásobného slovenského ženského hádzanárskeho majstra pôsobil tri mesiace aj v sezóne 2009/2010. „Borys Petrovsky od začiatku patril medzi hlavných kandidátov na uvoľnený trénerský post. Jeho prácu dobre poznáme. Užhorod je od nás vzdialený asi 40 kilometrov, takže sme ho mali doslova pod nosom. V náročných podmienkach, ktoré sa nedajú s tými slovenskými ani porovnať, dokázal dosiahnuť s tamojšími Karpatmi tri tituly za sebou a Užhorod robil dobré meno Ukrajine aj v európskych pohároch. Družstvo pod jeho vedením zaznamenalo progres. Jeho odvedená práca ukazuje, že má tie kvality, aby mohol prebrať trénerský post v našom klube. A prečo práve on? Je mladý, vie pracovať s mladými hráčkami, nemá jazykovú bariéru, pozná pomery v Iuvente a pozná aj viaceré hráčky zo svojho predošlého pôsobenia tu,“ poznamenal športový riaditeľ slovenského ženského hádzanárskeho majstra Jaroslav Čúrny, podľa ktorého slov došlo k dohode na tri roky.
Borys Petrovsky sa s Iuventou dohodol na trojročnom kontrakte
Prvé pôsobenie Petrovského na lavičke Iuventy nedopadlo podľa predstáv. Neobávalo sa vedenie Iuventy, že k tomu dôjde opäť? „Vonkoncom nie! Treba si uvedomiť, že v sezóne 2009/2010 by to nemal ľahké ani jeden tréner. Vtedy bola totiž zranená hádam každá jedna hráčka z kádra a tá sezóna vtedy aj tak vyzerala. Vymenili sa traja tréneri. A ani jeden z nich úlohu, čo sa týka výsledkov, nesplnil. Myslím si, že to nebola vina ani jedného z nich. Pán Petrovsky tu vtedy bol v asi najťažšom období, kedy mal k dispozícii možno štyri zdravé hráčky z prvého tímu. Bol skrátka vo veľmi zložitej situácii,“ zdôraznil Jaroslav Čúrny, ktorý následne dodal. „Je veľmi dôležité, že vtedy spoznal, ako funguje klub a teraz už touto fázou nemusí prechádzať. Medzitým tvrdo na sebe pracoval a dokázal, že trénerské remeslo robiť vie a hádzanej rozumie.“
V hľadáčiku ľavá spojka
Čo sa týka zmien v kádri, zatiaľ ich veľa v tíme slovenského ženského šampióna nenastalo. Isté je, že v budúcej sezóne už v metropole Zemplína nebude pôsobiť pivotka Michaela Kovaličková a ani chorvátska stredná spojka Tanja Kiridzič, ktorá ako legionárka nepresvedčila vedenie klubu k predĺženiu kontraktu. Z Iuventy tak odchádza aj tretia legionárka získaná pred minulou sezónou. Najskôr sa porúčala maďarská brankárka Viktória Petróczi, po nej v marci aj Čiernohorka Jelena Markovič a po skončení sezóny došlo aj na túto Chorvátku.
Na druhej strane si vedenie klubu stiahlo z hosťovania brankárku Oleksandru Krebs, ktorá vo finálovej sérii robila v drese Šale obrovské problémy svojim staronovým spoluhráčkam, a z hosťovania vo Veselí nad Moravou sa do družstva vracia aj slovenská reprezentantka Martina Bačíková. „Veľa zmien v kádri naozaj neočakávam. Nie je totiž priestor na zásahy do niečoho, čo v minulej sezóne fungovalo. Ako posilu by som hodnotil aj návrat Julie Kučerovej, ktorá sa vrátila z materskej dovolenky pred záverom sezóny a vo finálových zápasoch bola na poste strednej spojky prínosom,“ podotkol športový riaditeľ Iuventy Michalovce. Vedenie však musí riešiť jeden problém. Pri dlhodobom výpadku Marianny Rebičovej je totiž jeho úlohou nájsť adekvátnu náhradu za v súčasnosti najlepšiu ľavú spojku na Slovensku. „Toto je asi jediný post, ktorý musíme posilniť. Uvedomujeme si to a v súčasnosti hľadáme vhodnú alternatívu na jeho posilnenie.“
SITA, Noviny Zemplína
Interligové ženy Prešova povedie Roman Lamač
Ženská hádzaná v Prešove sa opäť hlási o slovo. Nadviazať na úspešnú tradíciu tohto športu v šarišskej metropole, ktorému dobré meno robia v ostatných rokoch predovšetkým desaťnásobní slovenskí majstri, muži prešovského Tatrana, sa počnúc sezónou 2014/2015 pokúsia ženy Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov.
Družstvo Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov po tom, ako neuspelo s prihláškou do slovenskej prvej ligy žien, sa v spolupráci so Slovenským hádzanárskym zväzom rozhodlo uchádzať o účasť v spoločnej súťaži českých a slovenských hádzanárok. Rokovania s predstaviteľmi Českého zväzu hádzanej a predstaviteľmi klubov WHIL v Brne boli rýchle, ale úspešné. Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov popri siedmich českých kluboch, bude piatym slovenským účastníkom trinásteho interligového ročníka hádzanárok.
V rozhovore s prezidentom Bemaco SŠK SLŠ Prešov Petrom Šutranom po zverejnení o prijatí družstva z jednej z najvýznamnejších bášt slovenskej hádzanej do WHIL sme sa bavili aj o zámeroch klubu v premiérovej sezóne. „Doteraz sme v klube pracovali hlavne s mládežou. Avšak s cieľom postupne vybudovať aj ženský hádzanársky káder. Ísť na to postupnými krokmi, teda cez slovenskú prvú ligu, nám nevyšilo, tak sme to skúsili inak. Do pre nás premiérového ročníka WHIL určite nevkročíme s „veľkými očami“. Pochopiteľne, že hodláme hrať v ňom dôstojnú rolu, zbierať skúsenosti, stabilizovať káder, na ktorom by sa dalo stavať i do budúcna. Prešovská ženská hádzaná sa dostáva na scénu po dlhých rokoch. História registruje štyri československé majstrovské tituly, avšak potom aj dlhú odmlku. Pre nás je už veľkým úspechom, že sme prijatí do interligovej spoločnosti,“ podotkol prezident klubu. „Osobne som hrdý na všetkých, ktorí budovali základy nášho súčasného klubu i na tých, ktorí sa tom podieľali. Urobíme všetko preto, aby sme i my šírili ďalej dobré meno prešovskej hádzanej.“
Čo sa týka budovania kádra, P. Šutran prezradil: „Jeho základ budú tvoriť naše donedávna šikovné staršie dorastenky. Na prešovských vysokých školách študuje niekoľko kvalitných hráčok zo slovenských klubov. Netajím, väčšina z michalovskej Iuventy. S tamojšími funkcionármi sme už v kontakte. Rokujeme o možnostiach hosťovaní, aj prípadných prestupov. Spolupráca s michalovským klubom sa ukazuje byť veľmi korektná. Dokonca je tu možnosť, žeby nám odtiaľ na prvú sezónu v interlige uvoľnili nielen mladé vysokoškoláčky, ale aj pár skúsenejších hráčok. Táto oblasť je ale nateraz otvorená, na definitívu si ale musíme ešte nejaký čas počkať. Momentálne sú naše hráčky na dovolenkách. Prípravu na novú sezónu začne družstvo prvého augusta. Čo sa týka trénerskej otázky, všetko aktuálne nasvedčuje, že prvým trénerom žien Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov bude Roman Lamač so skúsenosťami z prešovskej mužskej hádzanej i michalovskej ženskej. Asistovať by mu mala Marianna Nemčíková z Michaloviec, zároveň reprezentačná asistentka trénera slovenských junioriek. Obaja by mali mať na starosti aj dorastenecké družstvá nášho klubu. Baštou našich domácich stretnutí WHIL bude športová hala Hotelovej akadémie v Prešove na Baštovej ulici.“
Zdroj: SITA, Noviny Zemplína,Denník Korzár