Slovan DUSLO Šaľa – SHK Veselí n/M  30:21 (13:9)

Slovan DUSLO Šaľa – SHK Veselí n/M 30:21 (13:9)

Priebeh: 3:0, 7:5, 10:5, 13:6, 13:9, 16:11, 20:12, 23:13, 28:18, 30:21.
R: Oťapka, Zubo –700 divákov, pokutové hody:7/7 – 3/3, vylúčené 5:3.

DUSLO: Ladicsová, Csáková - Takáčová 7, Rácková 2, Gajdošová, Špendlová, B. Königová 5, Pócsiková 10/5, Trepáčová, Ušiaková, I. Bahýlová 3/1, J. Vargová 2, Kúrňavová 1/1, Greštiaková, Tisajová. Tréner Michal Lukačin.

SHK: E. Veselková 5, Pastorková 4, Kubačková 4, Novotná 3, Michnová 2/1, Kučerová 2/2, Valovičová 1. Tréner Ľuboš Hudák.

Hostky, v ktorom majú „zelenú“ slovenské hráčky (päť + tréner Hudák) boli po výbornej sérii piatich víťazstiev a posunu až na 3. miesto tabuľky miernym favoritom, na viac, keď sa v domácom drese neobjavila tretie najlepšia strelkyňa MOL ligy a slovenská reprezentantka Natália Némethová (73 gólov) pre zranenie ruky.
Domáce hráčky však od úvodných sekúnd šlágra 14. kola začali vyvracať všetky predpoklady a úvahy médii a odborníkov a než sa súper v hale zorientoval „lovila“ reprezentačná brankárka Česka Lekešová tri krát loptu z vlastnej siete. Sebavedomie favorita bolo razom preč a domáce obecenstvo sa nestihlo čudovať. Mladý kolektív trénera Lukačina bojoval o každú loptu, výborne hral v defenzíve a v útočnej fáze sa pestrými kombináciami a častou streľbou snažili nahradiť neprítomnosť kanonierky Némethovej. SHK sa síce snažil priblížiť domácim na kontakt, čo sa im darilo zásluhou ex šalianky Veselkovej, slovenskej reprezentantky Pastorkovej a keď česká reprezentantka Novotná znížila v 14. minúte na 6:5, zdalo sa, že favorit by mohol vývoj duelu otočiť. Proti však bola v domácom kolektíve slovenská reprezentantka Pócsiková, ktorá najskôr v 15. minúta strelila svoj prvý gól a o pár sekúnd ďalšie dva a
razom vi
edlo Duslo 9:5. Zaskočený súper si nevedel poradiť s domácou defenzívou, za ktorou stála výborná Ladicsová a keď pridala dobre hrajúca Rácková ďalší gól chemičiek (10:5) začali už aj diváci tušiť, že sa rodí nečakané, ale cenné víťazstvo mladých chemičiek (poznámka: osem hráčok od 18 - do 22 rokov). Veselí síce znížilo Kučerovou na 10:6, ale domáce hráčky po góloch strelecky disponovanej Takáčovej a Pócsikovej (poznámka: obe si vytvorili v tomto ročníku strelecké maximum) odskočili na rozdiel siedmich gólov (13:6) a súper bol skoro na kolenách. V závere však najlepšia strelkyňa SHK v tomto dueli Veselková, ktorá dôverne pozná šaliansku palubovku predsa len s Novotnou „skresali“ domáci náskok.

Po pravdepodobnej „sprche“ v kabíne znížilo SHK ihneď Michnovou, ktorá prestúpila v zimnej prestávke z Bánoviec n/B (poznámka: za posledných päť rokov bola tri razy najlepšou strelkyňou súťaže) na 13:10 a hostkám ešte svitla aká taká nádej na zvrat v zápase. Duslo však štyrmi gólmi v rade (Pócsiková s Königovou po dva, ktorá naviac eliminovala strelkyňu Michnovú) zvýšili na 17:11, keď sa v jeho strede dobrým výkonom predstavila aj nová posila Zuzana Trepáčová (vekom ešte dorastenka Nitry) a zahasili aj poslednú iskru hostí na úspech. Nervozita a beznádej hračiek hostí na palubovke sa preniesla aj na lavičku, keď za nemiestne reakcie videli dvoj minútové tresty Kubáčková, ale aj tréner Hudák (poznámka: spolu obdržali iba 3) a šalianky pokračovali v spanilej jazde. V 40. minúte už viedli domáci za podpory natešeného a spokojného obecenstva 20:12 a o šesť minút už dokonca o desať gólov 23:13. Napri
ek tomu,
sa že tréner hostiek snažil oddychovými časmi a častým striedaním ešte niečo „urobiť“ s výsledkom, domáce hráčky boli rozbehnuté, nič nenechali na náhodu a neustále udržiavali desať gólový rozdiel v skóre (55. minúta 28:18). V záverečných minútach ešte pridali góly pivotka Königová (vyrovnala si taktiež strelecké maximum), ale aj mladá Kúrňavová zo sedmičky a tak mohol po záverečnom hvizde rozhodcovskej dvojice vypuknúť gejzír radosti nielen na palubovke, ale aj v slušne zaplnenom hľadisku po prekvapujúcej, ale zaslúženej výhre šalianskeho kolektívu.

Michal Lukačin: „ S výkonom môjho kolektívu som nadmieru spokojný. Po dvoch prehrách s lídrami súťaže Michalovcami a Chebom, na nás čakal tretí, ale ten sa vracal domov bez bodového zisku. Dievčatá podali zodpovedný, bojovný výkon, do poslednej bodky splnili to, čo sme si pred dôležitým duelom povedali. Na viac sa dokázali vyrovnať aj z neprítomnosťou maródov a odmenou pre nich bolo zaslúžené a cenné víťazstvo. Dievčatá aj touto cestou, ale aj v mojom mene ďakujú skvelému obecenstvu, ktoré bolo ich ďalšou hráčkou na palubovke. Myslím si, že dnes musel byť v Šali spokojný aj ten najnáročnejší priaznivec.“

Ďalšie výsledky 14. kola: Písek - Plzeň 21:25; Zlín – Slávia Praha 24:38; Prešov – Bánovce n/B 31:24; Poruba – Michalovce 20:24; Olomouc – Most 24:27;

Tabuľka MOL ligy: 1. Michalovce 442:332 – 27 bodov; 2. Most 413:319 – 22 bodov; 3. Veselí n/M 398:366 – 19 bodov; 4. ŠAĽA 361:330 - 18 bodov; 5. Slávia Praha 396:360 – 16 bodov; ... 10. Písek 354:409 – 7 bodov; 11. Prešov 339:413 – 4 body; 12. Bánovce n/B 337:461 – 1 bod.

Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Matušincová (Bánovce) – 94/28 gólov; 2. Kovářová – 82/11 (Most); 3. Patrnčiaková 76/26 (Olomouc); 4. Trehubová – Fiľková (Michalovce) – 75/5 gólov; 5. Dessortová – 75/14 (Poruba); 6. Pokorná 74/26 (Slávia Praha); 7. Šutranová – 73/19 (Prešov, nehrala v tomto kole); 8. NÉMETHOVÁ 73/22 (ŠAĽA, nehrala v tomto kole); 9. Šetelíková – 68 (Písek); 10. Kubáčková 67/8.

PROGRAM 15. kola: sobota 9. februára 2019 o 18.00 hodine SOKOL Bánovce n/B (12. miesto) - Slovan Duslo Šaľa (4. miesto).

Telegraficky z MOL ligy:

Na 14. kolo budú v dobrom spomínať po výhre s Veselím n/M nielen naši priaznivci, ale aj hráčky: slovenská reprezentantka Katarína Pócsiková, ktorá v tomto dueli strelila najviac gólov 10, čím sa stala aj najlepšou strelkyňou tohto kola, ale aj ďalšia hráčka Dusla Terezia Takáčová, ktorá pridala do siete Veselí n/M ďalších sedem gólov. O jeden viac zaznamenala Pokorná (Slávia Praha) vo víťaznom zápase v Zlíne (24:38), ale aj najlepšia strelkyňa Katarína Matušincová (Bánovce n/B) pri ich prehre 31:24 v Prešove. Zásluhu na dôležitej výhre zástupcu Šariša mali aj ex šalianka Lívia Klučková s Popovcovou, ktoré strelili po 7 gólov a rovnaký počet sedem gólov zaznamenala aj druhá najlepšia strelkyňa Sára Kovářová (Most) pri výhre 20:24 v Porube.

Medzinárodná hádzanárska MOL liga žien sa pomaly, ale isto malým Babylónom jazykov a národností (poznámka: do toho nerátame pôsobenie slovenských hráčok v Česku a naopak), nakoľko už druhý duel obliekla dres prešovského ŠŠK rodáčka z Islandu Gunhildur Petursdottír a zaznamenala aj dva góly. Po brazlčanke Juliáne Borges (oblieka dres Slávie Praha a zaznamenala v tomto ročníku už 42 gólov) je ďalšou hráčkou zo štátu, ktoré sa objavili v tejto súťaži po prvý krát. Pri pohľade na niektoré súpisky (prím drží Iuventa Michalovce) sa stretávame s viacerými legionárkami z Ruska a Ukrajiny, ale aj z viacerých balkánskych štátov. Partiu týchto legionáriek by bola pred necelými dvomi rokmi rozšírila aj španielska brankárka Raquel Lafuente v Iuvente Michalovce. Z dvanástich účastníkov sa môže s čistým štítom na súpiske nemôžu pochváliť vari ani štyri kolektívy, ale Duslo Šaľa patrí medzi nich.

V tomto kole, napriek tomu, že sa hrali až štyri dôležité súboje (Šaľa – Veselí, Poruba – Michalovce, Prešov – Bánovce n/B a Plzeň – Písek) hralo sa na palubovkách pomerne fair –play, keď arbitri ukázali v šiestich majstrovských dueloch iba jednu červenú kartu (poznámka: videla ju v zápase Olomouc – Most hráčka hostiek, slovenka Alica Kostelná po troch dvoj minútových trestoch. V tomto zápase bolo aj najviac dvoj minútových verdiktov spolu 11 (3:8). Druhým duelom, kde bolo udelených najviac týchto trestov osem bol medzi jeden zo šlágrov medzi Šaľou a Veselím n/M N (5:3) a dve minúty videl aj tréner hostiek Ľuboš Hudák.