Slovenky z Európy bez maturity.

Už samotná skutočnosť, že po dlhom – predlhom desať ročnom čakaní sme sa konečne prebojovali opäť na európsky šampionát hovorila o tom, že záujem o štart v reprezentácia Slovenska bude podstatne väčší, než aký bol v kvalifikačných zápasoch (poznámka: v skupine sme mali za súperov reprezentácie Nemecka, Ukrajiny a Izraela), kde mal tréner  Jorge Dueňas (poznámka: vo funkcii asistenta pôsobí tréner Slovan Duslo Šaľa Peter Pčola) dosť problémov s nomináciou, nakoľko viacero aj z hráčok, ktoré reprezentovali na prebiehajúcich majstrovstvách Európy sa na kvalifikáciu ospravedlnili a tak nečudo, že v šiestich kvalifikačných zápasoch nastúpilo v drese Slovenska až tridsať hádzanárok. Všetkých 6 zápasov však v kvalifikácii odohrala  iba štvorica hráčok: Réka Bizík – zaznamenala 12 gólov; Martina Popovcová (Michalovce) – 23 gólov;  Katarína Pócsíková (Šaľa) - 10 gólov (poznámka: v každom zápase dokázala skórovať) a brankárka Alexandra Ivanitsja. Z tejto štvorice štartovala na ME iba Bíziková, zostávajúce tri na šampionát necestovali: Popovcová – zranenie, Ivanitsja s Pócsikovou v nominácii neboli. Z pomedzi tridsiatky hráčok, ktoré vybojovali postup na ME (poznámka: rozhodol o tom posledný kvalifikačný zápas s Ukrajinou - 25:25, ktorý sa hral v Šali) bolo na ME nominovaných 14  hráčok: brankárky Yablonská (v kvalifikácii 1 zápas - nedala gól) a Oláhová (4 zápasy – 1 gól)  a hráčky: Bačenková (1 – 0); Bujnochová (5 – 13); Rajnohová (4 – 9); Ščípová (3 – 1); Michalková (5 – 4); Pastorková (2 – 0), L. Ratvajská (1 – 1); Nejedlíková (4 – 5); Györiová (2 – 4); Lancz (5 – 32 gólov a bola najlepšou strelkyňou SR v kvalifikácii); Popovcová (6 – 23), ktorá sa zranila a nahradila ju  Pénzes (2 - 2 ) a Holejová (3 – 11), ktorá sa taktiež v poslednom prípravnom dueli zranila, ale nikto ju už nenahradil, hoci doma zostali zdravé spojky: Simona Szarková (5 – 7), ktorá t. č. nereprezentuje, ale je najlepšou strelkyňou majstra Česka Mostu a so  48  gólmi 10. najlepšou strelkyňou MOL ligy a Natália Némethová (5 – 1), ktorá je t. č. s 27 gólmi medzi najlepšími strelkyňami Dusla Šaľa. Nováčikmi v nominácii na ME, ktoré neabsolvovali kvalifikáciu boli v hráčskom kádri brankárka Jakubíková, spojka Dvorščáková (obe Michalovce) a ďalšia spojka Šutranová  (CS Măgura Cisnădie - Rumunsko), čo znamená, že naša výprava odcestovala do Innsbrucku, kde sme hrali svoju skupinu iba 17. členná.

  
V krátkom priereze si pripomenieme ako si viedli hádzanárky Slovenska v dueloch našej „E“ skupiny:

+  Rakúsko – Slovensko 37:24 (17:11),  R: Lovinová a Stancová (obe Rumunsko) – 2414 divákov; pokutové hody: 5/4; - 6/4; vylúčené: 6:1.
Slovensko: Yablonska, Oláhová – Lancz 9/4, Bujnochová 4, Rajnohová 3, Pastorková 2, Bíziková 2, Pénzes 1, Ratvajská 1, Györiová 1, Bačenková 1, Dvorščáková, Ščípová, Šutranová, Michalková, Nejedlíková. Tréner: J. Dueňas.   

Rakúsko: I. Ivančoková 8/1; Reichertová 8/2; A. Pandžová 4, Kovácsová 3,...


 

Zaujímavé boli postrehy troch našich hádzanárok pred úvodným duelom s Rakúskom. Naša kapitánka Réka Bízik, ktorá ako jediná zažila aj majstrovstvá Európy v roku 2014 povedala k nášmu súperovi:  „Pre Rakúšanky to bude určite väčší tlak, keďže hrajú doma. To môže byť naša výhoda. Verím, že my budeme hrať v pohode a bez stresu.“   

Diana Michálková s Nicol Nejedlíkovou, ktoré pôsobia v rakúskej lige: „Videli sme aj na videu, že náš súper hrá väčšinou cez stred, čiže naša taktika bude, zatvárať to a necháme ich dohrávať do krídel, keďže to považujeme za ich slabinu,“ povedala o prvom súperovi naša pivotka pôsobiaca v Stockerau Diana Michalková a jej slová potvrdila vzápätí hráčka Tullnu Nicol Nejedlíková. „Rakúšanky hrajú najviac cez spojky a cez pivota, o krídla sa až tak neopierajú. Opory národného tímu sú Katarina Pandža, Sonja Frey, Patricia Kovacs a samozrejme v bráne Petra Blazek, ktorá je legendou celého rakúskeho tímu,“ povedala krídlo Nejedlíková. „Cítim sa veľmi dobre, budem hrať aj proti kamarátkam, takže žiadny stres. Z celého nášho tímu cítim pohodu, a preto si myslím, že podáme dobrý výkon“. Predsavzatia a plány našich hráčok boli dobré, priebeh a ich  realizácia však bola úplne iná.

Vedúci gól strelila z  krídla Lenka Ratvajská a ešte v 3. minúte po delovke Lancz sme viedli 2:1. Hralo sa rýchlo, góly padali a po vyrovnanom priebehu bolo stav v 10. minúte nerozhodný 6:6. Postupne si  súper vytvoril päť gólové vedenie, keď mala smolu  brankárka Yablonská, ktorej trikrát nešťastne vypadla lopta a domáce získali lacné góly. V závere polčasu ju vystriedala  Oláhová, ktorá bola našou veľkou oporou. My sme však nevyužívali šance a polčas sme prehrali prehrali o šesť gólov.

V druhej časti robila našim hráčkam problémy postavená obrana súperiek a keď sme nezakončili úspešne ani rýchle protiútoky, náskok Rakúšaniek ešte narástol, napriek výbornej Oláhovej, ktorá na viac ešte zneškodnila viacero čistých šancí domácich. Napriek tomu, že našu ofenzívu ťahala ľaváčka Lancz, ktorá bola s 9 gólmi najlepšou strelkyňou zápasu (poznámka: čiastočne sa k nej pridala Bujnochová so štyrmi  gólmi,...), čo však bolo málo na rozbehnuté domáce hádzanárky, ktoré nám uštedrili krutú prehru o 13 gólov,...

Peter Pčola, asistent trénera: Nie je to taký začiatok, ako sme si želali. V prvom polčase sme darovali Rakúšankám 6 gólový náskok po našich chybách. Neboli v ničom lepšie, v ničom nás neprekvapili, len sme zahodili šance, potom prišli technické chyby. Trošku chýbala agresivita a dôraz v obrane. Nervozitu hráčkam ťažko vyčítať, keď väčšina z nich hrá prvýkrát na veľkom šampionáte. Turnaj sa pre nás nekončí, chceme zabojovať a získať nejaké body.

Barbora Lancz:  Myslím, že po tých dobrých piatich zápasoch v príprave sme cítili tlak. Každá z nás chcela, bojovala, ale dnes boli Rakúšanky lepšie. Možno sme sa trochu zľakli aj atmosféry, lebo pred takouto kulisou málokedy hráme. Verím, že sa vzchopíme,  a že po tejto prehre budeme ešte silnejšie.

Karin Bujnochová: Musím povedať, že som trochu sklamaná. Myslela som si, že to bude z nášho pohľadu trochu lepší zápas. Bohužiaľ, nedokázali sme sa adaptovať na súpera a nájsť vhodnú taktiku,  či už v obrane,  alebo v útoku. Urobili sme strašne veľa technických chýb, takže s takýmto herným prejavom nemôžeme vyhrať zápas na takejto úrovni.


+  Slovinsko – Slovensko 37:24 (18:10), R: Jakovljevičová a Antičová (obe Srbsko) – 1.766 divákov; pokutové hody: 6/4 – 5/4; vylúčené 8:7.  

 

Slovinsko: Stanková 9/3, A. Abinová 7/1, Ljepovaja 6, Fegicová 6,....                                                                                                                                                                                          

Slovensko: Oláhová, Yablonska – Šutranová 11, Lancz 5/3, Rajnohová 3, L. Ratvajská 2, Dvorščáková 1/1, Györiová 1, Bíziková 1, Pénzes, Pastorková, Ščípová, Michalková, Nejedlíková, Bačenková, Bujnochová. Tréner: J. Dueňas.

 

Ak chcela naša reprezentácia ešte teoreticky rátať s postupovou šancou musela vyhrať  v zápase s účastníkom OH v Paríži. V bráne dostala šancu od začiatku Oláhová, ktorá predviedla niekoľko výborných zákrokov, ale naše nádeje sa rozplynuli už po 10 minútach. To už na našej lavičke sedela najlepšia kanonierka Lancz, ktorá po tvrdom ataku súperovej defenzívy si zranila lakeť od hodovej ruky a už do konca hry sa prevažne objavila na palubovke iba pri realizácii pokutových hodov. V defenzíve sa naše hráčky dopúšťali častých chýb, ktoré súper kanonierkou Stankovou, ale aj ďalšími hráčkami trestal a vyhral prvé dejstvo o osem gólov, čo bolo rozhodujúce.


Po obrátke aj vďaka strelecky disponovanej Šutranovej (poznámka: s 11 gólmi bola najlepšou strelkyňou zápasu) prišlo v našej hre k čiastočnému zlepšeniu, ale nakoniec sme sa aj tak neubránili rovnakej prehre o trinásť gólov ako v prvom zápase našej skupiny s domácou reprezentáciou a to na nás ešte čakali v poslednom zápase skupiny majsterky Európy a olympijské šampiónky -  Nórsko, ktoré je doposiaľ  suverénom šampionátu.


Tatiana Šutranová: Agresivita v našej obrane nebola dostatočná. V ofenzíve sme sa snažili hrať trpezlivejšie, taktickejšie, no s výsledkom nie sme spokojné. Hádzaná je tímový šport a nie je dôležité, kto tie góly dá. Mojich 11 gólov teda nič neznamená pri tomto výsledku. V pondelok nás čaká jeden z najkvalitnejších tímov sveta. Musíme sa dôkladne pripraviť. Verím, že hrať proti hviezdam z Ligy majstrov bude pre nás motivácia.


Lenka Ratvajská: Obrana nám nefungovala, stred bol úplne rozbitý a nepomáhali sme si. V útoku sme nepremenili čisté šance, ktoré sme mali. Celkovo nám chýbala bojovnosť, ktorú sme v predošlých zápasoch kvalifikácie a príprave mali. Druhý polčas bol lepší, začali sme hrať to, čo sme mali a premenili sme aj gólové príležitosti.


Peter Pčola, asistent trénera: Prvý polčas bol z našej strany slabý. V obrane nebola agresivita, Slovinky boli lepšie vo všetkých činnostiach. Nemali sme dostatočný dôraz na to, aby sme súperky prerušili. Naše chyby v útoku potrestali a rýchlo si vypracovali pohodlný náskok. Až v druhom polčase sme ukázali, kde je sila nášho tímu. Z doterajších 4 polčasov sme zahrali jeden podľa toho, ako sme si všetci predstavovali a na to musíme nadviazať aj v poslednom zápase proti Nórkam.

  

+  Slovensko – Nórsko 15:38 (8:20),  R:  Lidecká a Lesiaková (obe Poľsko) – 1.560 divákov; pok. hody 3/2 – 1/0; vylúčené 1:3; ČK: 9. min. Oláhová.

Slovensko: Oláhová, Jakubíková – Šutranová 5/2, Bujnochová 4, Bíziková 3, Dvorščáková 2, Bačenková 1, Pénzes, Pastorková, Ščípová, Michalková, Ratvajská, Nejedlíková, Györiová, Rajnohová. Tréner: J. Dueňas.   

Nórsko: Herremová 8, Obaidliová 6, Th. Deilová 5, Hovdenová 4,.... Tréner: Th. Hergeirsson.

Proti favoritovi nastúpilo Slovensko síce bez ďalších dvoch zranených, keď chýbala po 2. kole  kvalifikačných  skupín šiesta najlepšia strelkyňa ME  Barbora Lancz (14 gólov),  ale aj najskúsenejšia brankárka Yablonská (problémy s krkom), ale nezľaklo sa súpera. Po dvoch góloch Bujnochovej a jednom Šutranovej a vďaka zákrokom Oláhovej sme viedli v úvode 3:1. Hovdenová  otočila  na 3:4, ale v 7. minúte opäť Bujnochová vyrovnala na 4:4. Nórky išli do tesného vedenia po góle Herremovej, ktorá bola nakoniec aj najlepšou strelkyňou zápasu a v 9. minúte prišlo chybné rozhodnutie rozhodkýň, keď zápas „skončil“ pre našu oporu brankárku Oláhovú, ktorú pre „mini kontakt“ s prenikajúcou protihráčkou videla červenú kartu, čo bol pre Slovensko veľká strata handicap. Do bránky tak išla iba 20-ročná Jakubíková (Michalovce), ktorá si bude svoj reprezentačný  krst dlho pamätať. Favoritky aj vďaka tejto „povinnej“ zmene „pridali“, strieľali z každej pozícii a polčas vyhrali o 12 gólov. Hneď v úvode Nórky faulovali Dvorščákovú, ktorá bola pár minút otrasená a tlak favorita silnel. Iba ťažko sme sa presadzovali v útoku, na druhej stráne po chybách defenzívy brankárka Jakubíková nevedela, kam skôr skočiť (poznámka: Nórske hráčky na ňu vyslali 39 striel, z ktorých sedem zneškodnila a navyše aj sedem metrový hod.). Naše hádzanárky nakoniec prehrali aj tretí duel v skupine vysokým rozdielom a Nórsko po zásluhe pokračuje po výhre o 23 gólov a bez straty bodu postupom do základnej skupiny.

Réka Bíziková, kapitánka: Ťažko sa to hodnotí, keď prehráme s takým veľkým rozdielom. Veľmi nám chýbali zranené hráčky Popovcová, Holejová, dnes v poslednom zápase Lancz a Yablonska. Som hrdá na dievčatá, že sa neopustili na palubovke a dobojovali sme to do konca. Ďakujeme všetkým fanúšikom, najmä tým, ktorí prišli do Innsbrucku a bolo ich počas zápasov počuť.

Jorge Dueňas, tréner reprezentácie: Bol to nesmierne náročný zápas proti najlepšiemu tímu sveta. Nórky hrali na najvyššom leveli a my sme mali problémy ich zastaviť. Bez hráčok, ktoré z dôvodu zranení chýbali na súpiske, sme nemali šancu na lepšie skóre. Myslím si, že družstvo veľmi ovplyvnila prvá prehra s Rakúšankami, na ktorú sme nedokázali zabudnúť a hrať v ďalšom priebehu turnaja uvoľnene.  

Barbora Jakubíková, brankárka: Bežne, keď sa brankárky striedajú, tak to tá druhá čaká. Teraz to prišlo úplne nečakane a veľmi skoro, takže som z toho mala stres. Prvý zápas na ME proti najlepšiemu tímu, to je obrovská premiéra. Užívala som si to, je to niečo úžasné hrať proti takým skvelým hráčkam. Chytalo sa mi výborne, len škoda, že dievčatá už boli unavené. Veľká škoda, že nešla viac tá naša obrana, lebo si myslím, že sme šampionát mohli ukončiť lepším výsledkom.

Zostávajúce stretnutia v „E“  skupine:  Nórsko – Slovinsko 33:26 (16:11); Nórsko – Rakúsko 38:24  (23:14); Slovinsko – Rakúsko 25:24 (13:13).

Konečná tabuľka „E“ skupiny: 1. Nórsko 109:65 – 6 bodov; 2. Slovinsko 88:81 – 4 body; 3. Rakúsko 85:87 – 2 body; 4. Slovensko 62:112 – 0 bodov.                                                       
poznámka: do ďalších bojov v základnej skupine č. 2 postúpili Nórsko a Slovinsko.

+ + +

 

Nórsko vyhralo aj druhú základnú skupinu.


Pred niekoľkými hodinami už boli dohrané aj súboje v dvoch základných skupinách (poznámka: postúpilo do nich po 6 postupujúcich reprezentácií  z kvalifikačných skupín) a víťaz našej skupiny Nórsko vyhral suverénnym spôsobom aj druhú základnú skupinu, keď postupne porazilo všetkých svojich súperov.   

+  Konečná tabuľka 2. skupiny: 1. Nórsko 163:122 – 10 bodov; 2. Dánsko 152:131 – 8 bodov; 3. Holandsko 139:134 – 6 bodov; 4. Nemecko 142:134 – 4 body; 5. Slovinsko 124:152 – 2 body; 6. Švajčiarsko 135:182 – 0 bodov.  Poznámka: do semifinále postúpilo Nórsko a Dánsko.


+  Konečná tabuľka 1. skupiny: 1. Francúzsko 157:124 – 10 bodov; 2. Maďarsko 153:125 – 8 bodov; 3. Švédsko 133:137 – 4 body; 4. Čierna Hora 124:153 – 4 body; 5. Poľsko 125:153 – 2 body; 6. Rumunsko 128:146 – 2 body.  Poznámka: do semifinále postúpilo Francúzsko a Maďarsko.  O umiestnení v tabuľke na 3. a 4. mieste, ako aj 5. a 6. mieste rozhodovali vzájomné zápasy:  Švédsko – Čierna Hora 25:24 a Poľsko – Rumunsko 29:24.   


+   semifinálové dvojice: piatok 13. 12. 2024 o 17.45 hod. Maďarsko – Nórsko  a o 20.30 hod. Francúzsko – Dánsko.                                                                                                                      

+  Víťazi semifinálových dvojíc budú hrať v nedeľu 15. 12. 2024 finálový zápas; porazení budú hrať o 3. miesto.   

Poznámka: k podrobnejšiemu účinkovaniu reprezentácie Slovenska ako aj záverečným výsledkom ME sa vrátime v ďalšom bloku.

                                                                                                                                                                                         JOZEF SKLENÁR

Aktuality

Aktuálne články